لوازم آتش بازی چینی در چهارشنبه سوری ایرانی

انتظارش را داریم به همین خاطر هم در روزهای منتهی به آخرین چهارشنبه سال با شنیدن صدای سیگارتی که بیخ گوشمان می ترکد یکی دو متری بیشتر از جا نمی پریم؛‌ وسایل آتش بازی و ترقه ها و سیگارتهای چینی بازار سنت چهارشنبه سوری را قبضه کرده و سلامت جوانان و نوجوانان ما را تهدید می کند.

به گزارش فرهنگ نیوز ، انتظارش را داریم به همین خاطر هم در روزهای منتهی به آخرین چهارشنبه سال با شنیدن صدای سیگارتی که بیخ گوشمان می ترکد یکی دو متری بیشتر از جا نمی پریم؛‌ وسایل آتش بازی و ترقه ها و سیگارتهای چینی بازار سنت چهارشنبه سوری را قبضه کرده و سلامت جوانان و نوجوانان ما را تهدید می کند.

به گزارش تهران پرس چهارشنبه سوری هم اکنون چندین سال است که به یکی از چالش های جدی کشور تبدیل شده است . اوضاع در تهران اما فرق می کند و از آنجائیکه پایتخت نشینان آداب و رسوم خاصی درباره این شب ندارند جشن چهارشنبه سوری شان به آتش بازی و ترکاندن ترقه ،‌نارنجکهای دست ساز منتهی می شود و حالا هم که چند سالی می شود انواع و اقسام مواد محترقه و وسایل آتش بازی چینی این بازار کشور را هم قبضه کرده است.

شهر در دست دست فروشها

اگر به میادین اصلی و شلوغ شهر سری بزنید می بینید که دست فروشها به راحتی انواع و اقسام مواد محترقه را تبلیغ می کنند و هر قدر که به این شب پر حادثه نزدیک می شوید نرخ بازار فروش این مواد هم صعودی تر می شود. نکته قابل تامل اینجاست که در بین بساط این دست فروشها مواد محترقه خطرناکی همچون نارنجکهای دست ساز هم کم نیست.

رئیس سازمان نظام پزشکی با اشاره به موارد متعدد آسیب‌های جدی از تخلیه چشم گرفته تا قطع دست و اندام‌های بدن به دلیل استفاده از مواد محترقه ، می افزاید: ‌بسیاری از مواد محترقه فاقد استاندارد لازم هستند و این امر باعث می‌شود که اگر افراد به دنبال صدمات وارده فوت نکنند با عوارض دیرپا و درازمدت مواجه باشند.

لزوم نظارت بر عرضه مواد محترقه

به باور علیرضا زالی در کنار اقدامات دستگاههای فرهنگی کشور، دستگاه انتظامی، نیز باید مراکز غیر قانونی، قاچاق و زیرزمینی را که مواد محترقه غیر استاندارد را در اختیار جوانان قرار می‌دهد رصد کند. زالی از آمادگی کامل تمام بیمارستان‌های دولتی و خصوصی تهران برای ارائه خدمت در صورت وقوع حوادث معمول چهارشنبه سوری خبر داد.

آموزش و اطلاع رسانی

به گفته رئیس سازمان داوطلبان نیز برنامه ملی مروجین سلامت با رویکرد آموزش و اطلاع‌رسانی به نوجوانان و والدین درباره مواد آتش‌زای چهارشنبه آخرسال در دستور کار این سازمان قرار گرفته است و با استقرار ۱۴۴هزار داوطلب در چادرهای امدادی این طرح اجرا می شود که بحث آموزش و اطلاع‌رسانی به جوانان و نوجوانان و والدین آنها در استفاده از مواد آتش‌زا و منفجره در این چادرها انجام خواهد شد.

Go to TOP