قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰ برای چیست؟

سیپروفلوکساسین یک آنتی بیوتیک کینولون است که برای عفونت‌هایی مانند عفونت‌های قفسه سینه، عفونت‌های ادراری، پروستاتیت…..

سیپروفلوکساسین یک آنتی بیوتیک کینولون است که برای عفونت‌هایی مانند عفونت‌های قفسه سینه، عفونت‌های ادراری، پروستاتیت، عفونت‌های دستگاه گوارش، عفونت‌های استخوان و مفصلی تجویز می‌گردد و با کشتن میکروب‌های (باکتری‌ها) مسئول ایجاد عفونت، بیماری را درمان می‌کند.

قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰ مانند داروهای فلوروکینولون از طریق مهار کردن آنزیم های باکتریایی در بدن شخص بیمار فعالیت مثبت خود را آغاز می نمایند. آنزیم های باکتریایی از نوع توپوایزومراز نقش موثری در ترمیم و تکثیر ژنوم باکتریها ایفا می کنند از این رو قرص های سیپروفلوکساسین از طریق این آنزیم ها اثرات آنتی باکتریال را در بدن ایجاد می نمایند.

موارد مصرف قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰

به طور کلی قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰ برای افرادی به کار برده می شود که بدن آن ها دچار نوعی عفونت شده باشد. اغلب در بیمارانی که دچار سیاه زخم تنفسی، عفونت داخل شکمی، عفونت مجاری تنفسی تحتانی، عفونت در پوست و بافت نرم مجاری ادراری، برونشیت، سینوزیت حاد، عفونت استخوان و مفاصل، سوزاک، اسهال عفونی و شانکروئید شوند از این نوع قرص استفاده می شود. تب تیفوئید و التهاب عفونی پروستات از جمله بیماری هایی هستند که برای درمان آن ها از این نوع قرص استفاده می کنند.

راهنمایی هایی در رابطه با مصرف قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰

مهم ترین نکته ای که در رابطه با قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰ وجود دارد این است که باید توسط پزشک تجویز شود. زیرا این قرص اغلب در درمان بیماری های عفونی که قبلا نام برده شدند استفاده می شوند و مصرف آن ها بدون اجازه پزشک خطرناک می باشند. همچنین توصیه می شود تحت هیچ شرایطی آن ها را در اختیار شخص دیگری قرار ندهید. زمانی که پزشک آن را برای شما تجویز می کند. در صورت داشتن حساسیت دارویی او را در جریان قرار دهید تا جایگزینی مناسب برای این دارو در نظر بگیرد. زنان باردار در صورت مواجهه با بیماری های عفونی حتما بارداری خود را به اطلاع پزشک معالج برسانند زیرا مصرف این قرص در دوران بارداری خطرناک بوده و باید از مصرف آن جدا خودداری کرد زیرا قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰ به دلیل عبور از جفت عوارض جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت. همچنین مادرانی که در دوران شیردهی به فرزندان خود شیر می دهند باید از مصرف این دارو پرهیز کنند و در صورت اجبار به مصرف باید شیردهی را متوقف نمایند.

نکات مهم درباره مصرف قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰

هر چند قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰ یک داروی موثر در درمان بیماری های عفونی نام برده شده می باشند. اما ممکن است برای برخی افراد توصیه نشود. چون امکان دارد عوارض شدیدی را متوجه فرد نماید. معمولا هر دارویی اثرات مضری را به همراه خواهد داشت که ممکن است در برخی افراد  ظهور نمایند. در برخی افراد در صورت داشتن سابقه حساسیت ممکن است با مصرف این قرص حساسیت آنان عود کرده و یا حتی به شکل شدید تری خود را نشان دهد. همچنین افرادی که دارای سابقه بیماری التهاب تاندون ها و همچنین نارسایی کبدی و فاویسم، آترواسکلروز مغزی و یا صرع هستند باید از مصرف این دارو تحت هر شرایطی خودداری نمایند. همچنین کودکان و افرادی که کم تر از ۱۸ سال سن دارند باید با احتیاط این قرص را مصرف نمایند زیرا ممکن است عوارضی را بر روی مفاصل ایجاد کند. لازم به ذکر است که مصرف این قرص در سالمندان باید به صورت دوز کمتر باشد تا از بروز عوارض آن در این دسته افراد جلوگیری شود.

افرادی که این دارو را مصرف می نمایند باید حدالمقدور از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب تا ۵ روز بعد از پایان دوره درمان خود داری کنند زیرا امکان دارد نوعی حساسیت به نور در آنان بروز نماید. اگر این افراد بر روی پوست خود علائمی مانند تاول و خارش و قرمزی را مشاهده نمایند باید فورا مصرف دارو را قطع نمایند.

مهم ترین نکته ای که در رابطه با مصرف قرص سیپروفلوکساسین وجود دارد این است که افرادی که قصد استفاده از قرص سیپرو فلوکساین را دارند باید از مصرف آنتی اسیدها و دیدانوزین و سوکرالفیت تا ۲ ساعت قبل و تا ۲ ساعت پس از آن خودداری کنند. همچنین مصرف این دارو ممکن است سبب خواب آلودگی و یا سرگیجه شود بنابراین باید در زمان رانندگی و انجام کارها و فعالیت های مهم از مصرف آن خودداری شود.

همچنین اگر بیمار در زمان مصرف با علائمی همچون التهاب و پارگی تاندون ها مواجه شود و یا درد و سوزش و گزگز شدن اندام ها و خواب رفتگی آن ها را در خود مشاهده نماید و یا قند خون او دچار افت شود باید دارو را قطع کرده و در اسرع وقت به پزشک مراجعه نماید.

میزان و نحوه صحیح مصرف قرص سیپروفلوکساسین

قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰ هم مانند همه داروهای شیمیایی دیگر میزان مصرف آن برای افراد با سنین مختلف متفاوت خواهد بود. مثلا در بزرگسالان هر ۱۲ ساعت باید ۵۰۰ میلی گرم از دارو مصرف شود.

بیمارانی که از عفونت های استخوان و مفاصل متوسط و یا خفیف رنج می برند باید ۴ تا ۶ هفته این قرص را مصرف نمایند تا روند درمان آن ها کاملا درمان شود. همچنین در بیمارانی که سیاه زخم تنفسی دارند باید ۶۰ روز از این دارو استفاده کنند. بیمارانی که از اسهال عفونی رنج می برند باید ۵ تا ۷ روز از قرص مزبور استفاده نمایند تا درمان قطعی شوند. بیماران دارای عفونت شکمی نیز باید این قرص را ۱ تا ۲ هفته همراه با داروی مترونیدازول استفاده کنند تا علائم بیماری آن ها کاملا قطع شود. همچنین مردانی که از التهاب پروستات رنج می برند باید ۲۸ روز از این قرص ها استفاده نمایند تا دوره درمانشان کامل و تکمیل شود.  

Go to TOP