قیمت دلار کانادا در کبک

دلار کانادا (CAD)، واحد پول رسمی این کشور، یکی از ارزهایی است که در سراسر جهان توسط مسافران یا بازرگانان مبادله می شود. هنگام سفر از ایران، دلار کانادا را می توان از داخل کشور و همچنین در مقصد مبادله کرد. اگر مسافری مایل به دریافت ارز با بهترین نرخ موجود است، پیشنهاد می شود این کار را در داخل کشور انجام دهد. گنجینه پلتفرمی است که متقاضیان سفر به کانادا می توانند برای آگاهی از به روزترین قیمت دلار کانادا در کبک به آن مراجعه کنند.

ما در گنجینه به این دسته از افراد کمک می کنیم تا با کسب آگاهی درمورد به روزترین قیمت دلار کانادا، با صرافی هایی که در کبک و شهرهای دیگر کانادا وجود دارند، آشنایی پیدا کنند و نکاتی که هنگام خرید یا فروش دلار کانادا باید رعایت کنند را نیز بدانند. امروزه نرخ دلار کانادا در ایران همچنان در حال تغییر است و ماهیت ثابتی ندارد. نرخ ‌ها با گذشت زمان تغییر می ‌کنند و مشتریان می توانند از اطلاعاتی که گنجینه در اختیارشان قرار می دهد استفاده کنند تا بسته به نرخ رایج دلار کانادا، به راحتی خرید و فروش ارز انجام دهند.

ما در لحظه به بروز رسانی نرخ فعلی دلار کانادا ادامه می دهیم تا به مشتریان خود کمک کنیم اطلاعات صحیحی در این رابطه به دست بیاورند. ابزار آنلاین پیشرفته ما در وب سایت گنجینه به مشتریان کمک می کند تا نرخ ارز را هفت روز هفته به صورت بیست و چهار ساعته به طور زنده پیگیری کنند تا از این طریق به آن ها کمک کنیم درمورد آخرین و بروزترین نرخ دلار کانادا در کبک آگاهی پیدا کنند.

دلار کانادا در کبک

در دهه ۱۸۵۰ در کانادا، یک دهه بحث بر سر این بود که آیا سیستم پولی استرلینگ اتخاذ شود یا یک سیستم پولی اعشاری بر اساس دلار آمریکا مورد استفاده قرار گیرد. در این دوران، استان های بریتانیایی آمریکای شمالی به دلیل همجواری با ایالات متحده و همینطور افزایش حجم مبادلات خود با این کشور، تمایل داشتند ارزش واحد پولی و ارزهای خود را نزدیک به دلار کانادا نگه دارند. اما مقامات امپراتوری لندن همچنان استرلینگ را به عنوان تنها واحد پولی در سراسر امپراتوری بریتانیا ترجیح می دادند.

با این وجود، استان های بریتانیایی آمریکای شمالی به تدریج ارزهای مرتبط با دلار آمریکا را پذیرفتند که پیدایش و رواج استفاده از دلار کانادا از همین نقطه زده شد. پس از آن، هر یک از استان های این منطقه دارای ارز رایج خود بودند. اما در سال ۱۸۶۷ استان های کانادا، نیوبرانزویک و نوا اسکوشیا در فدراسیونی به نام کانادا متحد شدند و این سه ارز در ارز جدیدی به نام دلار کانادا ادغام شدند. پارلمان کانادا قانون واحد پول را در آوریل ۱۸۷۱ تصویب کرد، که در پی تصویب آن، مبادله و استفاده از ارزهای استان های مختلف را متوقف و دلار رایج کانادا را جایگزین آن ها کرد.

نرخ دلار کانادا در کبک

برای تهیه دلار کانادا در کبک نکات زیادی را باید مد نظر داشته باشید که برخی از آن ها شامل موارد زیر می شوند :

 • زیر نظر داشتن نرخ لحظه ای دلار کانادا.
 • پیگیری و آگاهی از نرخ دلار کانادا در چند صرافی مختلف.
 • توصیه می شود برای خرید دلار کانادا به قیمت واقعی در ایران، در روزها و ساعت های اداری (بین ۷:۳۰ تا ۱۵:۳۰) اقدام کنید.
 • از صرافی مورد نظرتان درخواست کنید که مهر تایید اسکناس ها را حتما زده باشد.
 • در صورت مبادله، فاکتور خرید یا فروش را از صرافی مورد نظر دریافت کنید.
 • اسکناس های معیوبی که دچار مشکل هستند را دریافت نکنید.
 • به تاریخ چاپ اسکناس ها توجه داشته باشید (این عدد، سری چاپ اسکناس مورد نظر است، نه سال چاپ آن و برای آگاهی از آن باید توجه کنید که حرف اول شماره سریال اسکناس مورد نظرتان چیست).
  • E = 2004
  • G = 2004A
  • I = 2006
  • J = 2009
  • L = 2009A
  • M = 2013
  • N = 2017
  • به طور کلی، توصیه می شود که سری چاپ ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ یعنی N و M و L  و J را بپذیرید چرا که برخی از صرافی های بانکی ممکن است سری های قدیمی تر از ۲۰۰۹ را قبول نکنند.
 • با نور ماوراء بنفش بررسی کنید که اسکناس ها اصل باشند (این کار درون خود صرافی هم قابل انجام است).
 • توجه کنید که صرافی مورد نظر، دارای مجوز رسمی برای فعالیت باشد. شما می توانید اعتبار صرافی را از طریق وبسایت رسمی بانک مرکزی بررسی کنید.

همچنین، عوامل مختلفی بر قیمت ارز کانادا در کبک تاثیرگذار هستند. به طور کلی، قیمت دلار کانادا در کبک تا حد زیادی وابسه به نرخ آن در کل کانادا است و بر اساس آن می تواند نوسان داشته باشد. اما عوامل مکمل زیر هم می توانند منجر به نوسان قیمت ارز کانادا در کبک شوند :

 • میزان کسری بودجه دولت کانادا
 • شرایط اقتصادی کنونی این کشور
 • شرایط سیاسی دولت آن
 • تجارت بین المللی کالاها
 • چالش ها و بحران های کنونی در جامعه ی کانادایی
 • نرخ تورم داخلی در کانادا
 • تراز مبادله های بین المللی در کانادا
 • نرخ بهره
 • سرمایه گذاری های خارجی در این کشور
 • پرداختی بدهی های معوقه دولت های دیگر به کانادا

نرخ دلار کانادا امروز در کبک

سکه های ارز کانادا توسط تاسیسات ضرابخانه سلطنتی این کشور که در شهرهای وینیپگ، مانیتوبا، اتاوا و اونتاریو واقع شده اند، ضرب می شوند. این سکه ها با اسامی ۵ سنتی (نیکل)، ۱۰ سنتی (دایم)، ۲۵ سنتی (کوارتر)، ۵۰ سنتی و همینطور ۱ دلاری (لونی) و ۲ دلاری (تونی) بین مردم رواج دارند. البته، لازم به ذکر است که سکه ۵۰ سنتی امروزه دیگر توسط بانک ها توزیع نمی شود و فقط به طور مستقیم از ضرابخانه قابل دسترس است. اغلب این سکه ها در حال جمع شدن هستند و مردم هم در معاملات روزمره خود از آن ها استفاده نمی کنند.

به همین علت، تیراژ ضرب سکه ۵۰ سنتی پایین است و امروزه زیاد بین مردم در گردش نیست. همچنین، آخرین سکه پنی یا ۱ دلاری ضرب شده در کانادا نیز به ۴ می سال ۲۰۱۲ برمی گردد و توزیع آن نیز از ۴ فوریه همان سال متوقف شد. از آن زمان به بعد، معاملات نقدی به نزدیک ترین ۵ سنتی گرد می شود. البته، پنی هنوز هم به عنوان پول قانونی در کانادا به رسمیت شناخته می شود. اما با این تفاوت که فقط به عنوان وجه پرداختی پذیرفته می شود و برای تبدیل پول از آن استفاده نمی شود.

درمورد طرح های به کار رفته در ظاهر اسکناس های دلار کانادا نیز باید توضیح دهیم که معمولا دارای نمادهای اصیل این کشور، حیات وحش آن و همینطور تمثال الیزابت دوم در بخش رویی اسکناس هستند. برخی از سکه ها، نیکل ها و دایم های در گردش بین مردم کانادا نیز دارای تمثالی از جورج ششم هستند. همچنین، به دلیل نزدیک بودن مرز کانادا به ایالات متحده و یکسان بودن اندازه سکه ها، یافتن سکه های آمریکایی در میان گردشگران رایج است.

قیمت روز دلار کانادا در کبک

با توجه به این که ۷۶٫۷ درصد از صادرات کانادا به ایالات متحده صورت می گیرد و ۵۳٫۳ درصد از واردات به کانادا هم از ایالات متحده است، کانادایی ها عمدتا علاقه مند هستند که ارزش پول ملی خود را در برابر دلار آمریکا حفظ کنند. اگرچه زمان افت ارزش دلار کانادا در برابر همتای آمریکایی خود، نگرانی معامله گران و تاجران افزایش پیدا می کند، زمان افزایش ارزش دلار نیز یک سری نگرانی های دیگر به وجود می آید.

برای شفافیت موضوع باید توضیح دهیم که افزایش ارزش دلار، می تواند بهای کالاهای صادراتی کانادا به ایالات متحده را افزایش دهد. اما از سوی دیگر، افزایش ارزش دلار مزایایی هم دارد. زیرا خرید مواد اولیه برای مشاغل خارجی در صنایع کانادا ارزان تر می شود. در حال حاضر بانک مرکزی کانادا هدف مشخصی برای تعیین ارزش دلار کانادا ندارد و از سال ۱۹۹۸ تاکنون نیز در بازارهای ارز این کشور دخالتی نکرده است.

در واقع، موضع رسمی بانک مرکزی کانادا این است که شرایط بازار باید ارزش دلار کانادا را تعیین کند. با این وجود، گاهی اوقات تلاش های جزئی برای تأثیرگذاری بر ارزش آن نیز انجام می دهد. اگر به تاریخچه بازارهای جهانی هم نگاه کنیم، متوجه می شویم که دلار کانادا همیشه تمایل داشته نزدیک به دلار آمریکا حرکت کند و ارزش خود را در یک سطح با آن حفظ کند. در طی سال ‌های اخیر، نوسانات چشمگیر در ارزش دلار کانادا با تغییرات قیمت نفت مرتبط بوده که منعکس کننده وضعیت دلار کانادا به عنوان یک ارز نفتی به دلیل صادرات قابل توجه نفت در این کشور است.

قیمت ارز کانادا در کبک

اسکناس های ارز ملی و رسمی کشور کانادا از سال ۱۹۳۵ توسط بانک مرکزی این کشور شروع به چاپ شدن کردند و در طی این سال ها دستخوش تغییر و تحولات زیادی هم شده اند. اسکناس های کنونی دلار کانادا که مورد استفاده قرار می گیرند، با اسم سری پلیمری شناخته می شوند که در تاریخ ۲۰ ژوئن سال ۲۰۱۱ توسط بانک مرکزی کانادا رونمایی شدند. این سری از اسکناس های پلیمری، هفتمین سری از اسکناس های دلار کانادا هستند.

هفتمین سری از اسکناس های ارز ملی کانادا به صورت ۵ دلاری، ۱۰ دلاری، ۲۰ دلاری، ۵۰ دلاری و ۱۰۰ دلاری در دسترس قرار دارند. همه ی آن ها از نظر ابعاد و اندازه یکسان هستند، اما رنگ آن ها با هم تفاوت دارد. اسکناس ۵ دلاری، آبی است، ۱۰ دلاری بنفش است، ۲۰ دلاری سبز رنگ است، ۵۰ دلاری قرمز است و در آخر، ۱۰۰ دلاری هم به رنگ قهوه ای است. آخرین تغییرات اعمال شده در اسکناس های ارز ملی کانادا نیز به نوامبر سال ۲۰۱۲ برمی گردد که سری جدید آن ها به چاپ رسید.

Go to TOP