- سمیرم خبر - http://semiromkhabar.ir -

۸۵ درصد از سمیرمی‌ها ماسک می‌زنند

به گزارش تیم رصد سمنا، سرهنگ دوم پاسدار مالک صالحی روز دوشنبه در جمع بسیجیان پایگاه شهید همت کوی امام سجاد(ع) این شهر اظهار داشت: این میزان استفاده از ماسک در جامعه، خوب اما ناکافی است و بدون رعایت دیگر شیوه‌نامه‌ها، اثربخشی کمتری دارد.

وی اهدای ماسک و راه‌افتادن پویش اهدای ماسک را حرکتی مثبت و قابل تقدیر عنوان کرد و افزود: این موضوع بویژه در مناطق و محله‌های محروم ضروریست و باید ادامه یابد.

جانشین فرماندهی سپاه سمیرم به سخنان اخیر رهبر انقلاب در باره تشکیل گروه‌های کوچک محلی برای مبازره با ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: تشکیل این نشست‌ها در پایگاه‌های مقاومت بسیج به همین منظور و برای قطع و کُند شدن روند ابتلا به کروناست.

به گفته صالحی، کار در این مرحله به شکل محله‌ای است و در همه مراحل، یک کارشناس شبکه بهداشت یا دانشگاه علوم پزشکی، گروهی از بسیجیان پایگاه همان محله را همراهی می‌کند و به آنها مشاوره می‌دهد.

وی تاکید کرد: رسیدن آمار جان باختگان بیماری کووید-۱۹ در کشور به اعدادی همچون ۴۵۰ و ۴۶۰ نفر مانند تلفات سقوط چند هواپیما در روز است و سختی شرایط در همه ابعاد را نشان می‌دهد.

این مسوول نظامی در سمیرم ادامه داد: بسیجیان و داوطلبان مشارکت‌کننده در این طرح محله محور ممکن است با خانوارهایی روبه‌رو شوند که درگیر این بیماری خطرناک شده‌اند و لازم است با حفظ شان و آبروی هر خانواده، به شکل مستقیم و غیرمستقیم یاریگر آنان حتی در تهیه مایحتاج روزانه باشند.

سرهنگ صالحی تصریح کرد: تنها بیمارستان سمیرم در حالت عادی ۶ یا ۷ تخت بستری داشت اما امروز این عدد به ۴۰ تخت رسیده و شرایط بحرانی در همین شهرستان از قرمز به مشکی تبدیل شده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر دیروز امام راحل(ره) پیام دادند که خرمشهر باید آزاد شود امروز نیز رهبر انقلاب می‌فرمایند این شرایط سخت و ناگوار باید تغییر کند و بهبود یابد.

جانشین فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه سمیرم، لازمه رسیدن به این تغییر را در گرو همت همگانی و جهادی برشمرد و افزود: امر به معروف و نهی از منکر در این مرحله در بین اصناف، همسایگان و اقشار بی‌توجه به رعایت دستورالعمل‌ها، کمک‌کننده و موثر خواهد بود.

صالحی، وظیفه مهم دیگر امروز مردم را خرید کالای ایرانی دانست و گفت: در زمانی که بسیاری از مشاغل درگیر این بیماری و حتی تعطیل و کارگرانی بیکار شده‌اند خرید کالای تولید داخل نجاتبخش اقتصاد کشور و به نوعی یک تکلیف ملی است.

کارشناس شبکه بهداشت و درمان سمیرم نیز در همین پیوند تصریح کرد: استفاده از توان بسیجیان در شرایط سخت، همواره موثر بوده و جواب داده است.

به گفته محمدرضا شهبازی، علاوه بر گروه‌هایی از مردم، حتی همراهی نکردن یا بی‌توجهی برخی نهادها و سازمان‌ها در این شرایط باعث شده است که وضعیت کرونا در سمیرم بحرانی‌تر شود.

به گفته وی، معضل بزرگ امروز در سمیرم در میان نانوایی‌ها و صف‌های آنها و همچنین پمپ بنزین‌های این شهرستان است.

این کارشناس خاطرنشان کرد: با سردتر شدن هوا، مردم به‌جای ایستادن در بیرون نانوایی به داخل نانوایی هجوم می‌برند و همین باعث رعایت نکردن فاصله فرد به فرد و بالا رفتن خطر ابتلا به کووید-۱۹ می‌شود.

شهبازی در باره نهادها و بانک‌ها اظهار داشت: کارمندان یکی از بانک‌های دولتی با وجود هشدارهای مکرر شبکه بهداشت نسبت به رعایت شیوه‌نامه‌ها، با بی‌توجهی به این موضوع به این بیماری دچار شده و تازه بعد از ابتلا متوجه شده‌اند که چه اشتباه بزرگی مرتکب شده و جان خود و دیگران را به خطر انداخته‌اند.

وی از بسیجیان مشارکت‌کننده در طرح  موسوم به “حافظان سلامت” خواست، افراد مبتلا به کرونا را که راهی کوچه و خیابان می‌شوند شناسایی کنند و از آنها بخواهند در خانه بمانند و دستکم ۲ هفته از محل اقامت خود خارج نشوند.

شهرستان سمیرم با ۲۲ هزار بسیجی و ۹۰ هزار جمعیت شهری، عشایری و روستایی در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است.

انتهای پیام/ ایرنا