تخصیص اعتبار مالیات بر ارزش‌افزوده به همه شهرها یکسان است

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری اصفهان گفت: تخصیص اعتبار ارزش افزوده که مجلس دهم مصوب کرده به همه شهرها بطور یکسان تعلق می‌گیرد.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری اصفهان گفت: تخصیص اعتبار ارزش افزوده که مجلس دهم مصوب کرده به همه شهرها بطور یکسان تعلق می‌گیرد.

علی اصغرذاکری هرندی در جلسه‌ای با شهرداران، بخشداران و شوراهای اسلامی شهرهای ۶ گانه سمیرم، اظهار داشت: اعتباری که از محل اعتبار ارزش افزوده به زرین شهر یا شاهین‌شهر تعلق می گیرد با اعتبار شهرهای دورتر از مرکز استان همچون ونک یا حنا یکسان است.

به گفته وی، مسافت از مرکز استان یا پرجمعیت و کم‌جمعیت بودن یک شهر در موضوع اختصاص اعتبار از محل ارزش‌افزوده ها لحاظ نمی شود.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری اصفهان افزود: چهار هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار از محل مالیات ارزش‌افزوده و آلایندگی در سال ۹۸، به هر ۱۰۷ شهرداری استان اختصاص یافته است.

ذاکری هرندی با تاکید بر اینکه این اعتبار درآمد پایداری برای شهرداری‌ها نیست، بیان داشت: برای تامین درآمد پایدار شهرداری‌ها باید کارهای بزرگتری انجام شود که صنعت گردشگری و طبیعت‌گردی یکی از فرصت‌ها برای ایجاد این نوع درآمد است.

وی ادامه داد: در همین نیمه اول سال جاری نیز ۴۳۰ میلیارد ریال اعتبار به همه شهرداری‌های استان اصفهان تخصیص دادیم تا بتوانند در این شرایط سخت اقتصادی و کرونایی کارهای خود را به شکل بهتری دنبال کنند.

روح الله شهبازی رییس شورای اسلامی شهر سمیرم در ادامه این نشست اظهار داشت: از ۱۰۷ شهر استان ۹۵ شهر دارای جمعیت زیر۵۰ هزار نفر هستند و امید اصلی آنها برای تامین درآمد از محل سهم مالیات بر ارزش افزوده است.

شهبازی افزود: سمیرم علاوه برخاص بودن موقعیت اقلیمی سرد و سخت که مشکلاتی را برای طرح های عمرانی و حتی تامین آسفالت معابر ایجاد می‌کند منطقه‌ای کشاورزی و باغی است.

وی گفت: همین کشاورزی بودن یعنی اینکه طبق قانون هیچ عوارضی از محل کسب و کار باغ و زراعت به شهرداری ها تعلق نمی‌گیرد و به دلیل اینکه صنعتی هم در این شهرستان کشاورزی فعال نیست، منبع درآمد خوبی برای شهرداری‌ها وجود ندارد.

شهبازی از مدیران استانی خواست در موضوع تخصیص قیر یارانه ای به شهرستان‌هایی با اقلیم سرد و برفی سهم ویژه‌ای لحاظ کنند.

محمدرضاعسگریان فرماندار سمیرم هم در ادامه بیان داشت: کمبود اعتبار بویژه در بخش عمرانی مشکل عمده شهرداری‌های این شهرستان است.

عسگریان اظهارداشت: ماشین‌آلات شهرداری‌ها و واحدهای آتش‌نشانی مستهلک و فرسوده شده‌اند و هزینه نگهداری آنها هم به صرفه نبوده و زیاد است.

وی به گردهمایی زمستان سال ۹۷ شهرداران استان اصفهان اشاره کرد وگفت: مهمترین درخواست شهردارها در آن گردهمایی بازگرداندن سهم خود از مالیات بر ارزش افزوده و همچنین عوارض آلایندگی در بودجه سال ۹۸ بود که امروز بخش بزرگی از آن محقق شده است.

فرود امیری، شهردار کُمه نیز افزود: مدیریت بحران موضوع مهمی برای شهرداری ها است اما نبود امکانات و ماشین‌آلات کافی و روزآمد در این بخش در مواقع بحران یا حادثه مشکل‌ساز است.

انتهای پیام/ طایی

Go to TOP