بخشی از عشایر سمیرم می‌توانند در مرحله دوم انتخابات مجلس رأی دهند

شماری از عشایر این شهرستان که اسفند ماه ۹۸ در سمیرم نبوده‌اند و رأی نداده‌اند، در این مرحله می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

معاون سیاسی‌امنیتی فرمانداری سمیرم گفت: شماری از عشایر این شهرستان که اسفند ماه ۹۸ در سمیرم نبوده‌اند و رأی نداده‌اند، در این مرحله می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

علی‌رضافخری زاده اظهار داشت: انتخابات مجلس یازدهم در اسفندماه برگزار شد اما به دلیل هیچ‌کدام از داوطلبان ۲۰ درصد رای مردم را کسب نکرد انتخابات در ۲ حوزه انتخابیه سمیرم و لنجان به مرحله دوم کشیده شد.

به گفته وی، آن زمان عشایر ایل قشقایی در استان‌های گرمسیری حضور داشتند و در حوزه‌های انتخابیه مناطق قشلاقی رای خود را به صندوق انداختند.

معاون سیاسی‌امنیتی فرمانداری سمیرم ادامه داد: شماری از جامعه عشایری که در اسفندماه در آن استان‌ها رای داده‌اند طبق قانون نمی‌توانند در زمان حاضر که در سمیرم و ییلاق حضور دارند رای دهند اما آن بخش از این جامعه چهار هزار خانواری، که آن زمان رای نداده‌اند می‌توانند ۲۱ شهریور ماه پای صندوق‌های رای حاضر شوند.

فخری‌زاده تعداد سمیرمی‌های واجد شرایط رای دادن در مرحله دوم انتخابات را ۵۳ هزار و ۲۹۹ نفر عنوان کرد و گفت: طبیعی است که با مشارکت عشایر مستقر در شهرستان به این آمار افزوده خواهد شد.

وی درباره چگونگی رای‌گیری از عشایر مستقر در مناطق پراکنده کوهستانی و بیابانی، اظهار داشت: شعبه‌های سیار وظیفه دارند در روز رای‌گیری با رفتن به محل‌های تجمعی و سیاه‌چادرهای عشایر کار رای‌گیری را انجام دهند.

معاون فرماندار سمیرم با تاکید بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و حفاظتی به دلیل شرایط کرونایی در برپایی مرحله دوم انتخابات مجلس، افزود: ۶۳ شعبه سیار و ثابت در هر چهار بخش شهرستان برای رای‌گیری از مردم در نظر گرفته‌ایم.

فخری‌زاده بیان داشت: با اعلام وزارت کشور تبلیغات محیطی در مرحله دوم انتخابات مجلس ممنوع است اما تبلیغات قانونی از طریق رسانه ملی و شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی صورت خواهد گرفت.

وی گفت: به غیر از عشایر، افرادی هم که شناسنامه آنها صادره از سمیرم باشد یا در مرحله اول در سایر حوزه‌های انتخابیه رای نداده باشند می‌توانند در این مرحله رای بدهند و در انتخابات مشارکت کنند.

در مرحله اول انتخابات مجلس یازدهم در حوزه انتخابیه سمیرم، به دلیل اینکه هیچ کدام از ۱۳ داوطلب شرکت کننده، ۲۰ درصد از رأی مردم سمیرم را کسب نکردند انتخابات به مرحله دوم کشیده شد.

در انتخابات دوم اسفندماه ۹۸، رحیم کریمی با پنج هزار و ۹۵۹ رای و اصغر سلیمی(نماینده مجلس دهم) با ۵ هزار و ۹۰۸ رای حایز کسب بیشترین آرا مردم این شهرستان شدند و به مرحله دوم راه یافتند.

جمعیت جامعه عشایری که حدود ۶ ماهه اول هر سال را در ییلاق سمیرم حضور دارند نزدیک به ۱۵ هزار نفر برآورد می‌شود.

۴۷ هزار سمیرمی در انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی، واجد شرایط رای دادن بودند که حدود ۴۴ هزار نفر در آن دوره پای صندوق‌های رای آمدند.

حوزه انتخابیه مستقل سمیرم در استان اصفهان به مرکزیت سمیرم دارای چهار بخش وردشت، پادنا، مرکزی و پادنای بزرگ، ۶ شهر کمه، سمیرم، بیده، ونک، حنا و فتح آباد و ۱۵۰ روستا و آبادی است که یک نماینده را راهی بهارستان خواهد کرد.

Go to TOP