درآمد منفی در حوزه فرهنگ و هنر سمیرم

آموزشگاه های ما با کمتر از نصف هنرجویان خود نسبت به مدت مشابه سال قبل در حال فعالیت هستند و میتوان گفت نه تنها درآمدی ندارند بلکه در حال حاضر ضرر نیز متحمل میشوند تا چراغ آموزشگاه‌هایشان را روشن نگهدارند.

رئیس اداره ارشاد اسلامی شهرستان سمیرم در گفت‌وگو با خبرنگار سمنا با اشاره به آسیب های کرونایی در مدت شیوع این ویروس تصریح کرد: به جرات می‌توان گفت این بیماری بیشتر از هر حوزه دیگری به حوزه فعالیت های فرهنگی – هنری زیان وارد کرده است.

مرتضی نادری با اشاره به عدم وضعیت مناسب فعالیت های این چنین در ایامی که این بیماری نیز وجود نداشت متذکر شد: به دلایل مشکلات اقتصادی و عدم توجیه مادی و مالی این فعالیت ها چندان وضعیت خوبی نداشتیم و نمیتوانیم از قرار داشتن در دوران طلایی این حوزه سخن گفت.

وی با اشاره به سروکار داشتن فرهنگ وهنر با جمعیت ادامه داد: با اعمال محدودیت های کرونایی یکی از اولین جاهایی که با این موضوعات دست و پنجه نرم کرد تالارها، مراکز فرهنگی هنری، آموزشگاه ها و در واقع تمامی فعالیت های مربوط به این حوزه به صورت شدید محدود شدند.

نادری در همین رابطه ادامه داد: این اعمال محدودیت ها برای فعالیت های هنری در حالی شروع شد که هنوز بسیاری از مراکز، فروشگاه ها و پاساژ ها در حال فعالیت بودند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سمیرم با اشاره به شیوع این بیماری در فصل تابستان و زمان اوج فعالیت های هنری خاطر نشان کرد: این بیماری در زمانی شیوع پیدا کرد که هرساله کسب و کارهای فرهنگی رونق نسبی میگرفت که متاسفانه بهترین موسم سال برای فعالیت هنرمندان از بین رفت.

وی از عدم استقبال مردم نیز صحبت به میان آورد و گفت: با توجه به شرایط موجود مردم نیز استقبالی نمیکنند و با وجود استفاده ۵۰ درصدی از ظرفیت سالن ها کسی خود را به خطر نمی اندازد تا در برنامه های این‌چنینی شرکت کند.

رئیس اداره فرهنگ ارشاد اسلامی شهرستان سمیرم خاطر نشان کرد: آموزشگاه های ما با کمتر از نصف هنرجویان خود نسبت به مدت مشابه سال قبل در حال فعالیت هستند و میتوان گفت نه تنها درآمدی ندارند بلکه در حال حاضر ضرر نیز متحمل میشوند تا چراغ آموزشگاه‌هایشان را روشن نگهدارند.

وی با اشاره به حمایت های صورت گرفته برای اقشار آسیب دیده از کرونا افزود: متاسفانه به علت اشکالاتی که در قانون وجود داشت تسهیلات و حمایت های دولت خیلی شامل حال اهالی هنر و رسانه نشد.

نادری در همین رابطه افزود: به عنوان مثال شرط یکی از مساعدت هایی که دولت انجام می داد داشتن کد بیمه بود که بسیاری از کسب و کار های فرهنگی هنری کد بیمه یا کارگاه ندارند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سمیرم در ادامه صحبت های خود از حمایت های صندوق اعتباری هنر و اعتبارات دیده شده آن گفت و ادامه داد: این صندوق بیمه سه ماه اول هنرمندان را خود واریز کرد که البته آن هم به شرط داشتن بیمه بود.

وی ضمن تقدیر از زحمات کادر بهداشت و درمان کشور برای مبارزه با این بیماری متذکر شد: یکی از اقشاری که به جنگ فرهنگی با این بیماری رفتند و در کنار کادر درمان لحظه به لحظه حضور داشتند همین هنرمندان و اهالی قلم بودند.

نادری در همین رابطه گفت: این عزیزان در فضای مجازی و حقیقی با تولید مطالب و محتوای بروز و مناسب شرایط را به نحوی برای مردم راحت تر می‌کنند ولی متاسفانه با این وجود حمایت های چشمگیری از این عزیزان صورت نگرفت.

Go to TOP