مدیریت بهینه مصرف آب با مشارکت فعالان فرهنگی سمیرم

آب و مصرف بهینه آن بویژه در سال‌های گذشته و خشکسالی‌های دنباله‌دار یکی از چالش‌های همیشگی بیشتر شهرها و روستاهای کشورمان بوده است

مجیدصابری تصریح کرد: اولین نشست هم اندیشی فرهنگی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با چهره‌های شاخص فرهنگی سمیرم چندی قبل به میزبانی این شهرستان برگزار شد.

صابری افزود: هدف از دعوت فرهنگیان و هنرمندان استفاده از خلاقیت جمعی و تفکر این گروه‌ها برای مدیریت بهتر مصرف آب و استفاده از تجربه‌ها و زبان و قلم هنری آنها بود.

مدیر اداره آب و فاضلاب سمیرم آموزش همگانی مدیریت مصرف آب در این شهرستان را ضروری دانست و گفت: با توجه به یکپارچه‌سازی و ادغام سازمان‌های آبفای شهری و روستایی، برنامه سال جاری این است که بخش‌های روستایی در برنامه‌های فرهنگی و آموزشی بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

محسن شفیعا رئیس اداره آموزش همگانی شرکت آب استان اصفهان اظهارداشت: اصفهان استان پهناوری است و شهرستان سمیرم نیز با وجود فرهنگیان و هنرمندان متعدد و فعال می‌تواند ما را در رسیدن به اهداف مربوط به فرهنگ‌سازی مدیریت مصرف آب یاری کند.

شفیعاگفت: جمع فرهیخته‌ای از شاعران و نویسندگان حوزه کودک و نوجوان، انجمن هنرهای نمایشی، برگزارکننده تئاترهای بین المللی خیابانی، آموزگاران فعال مدارس شهری و روستایی، کانون پرورش فکری کودک و نوجوان، حوزه هنری و سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه آب در این نشست حضور داشتند.

به گفته وی هم‌اندیشی با چهره‌های تاثیرگذار شهرستان سمیرم، رویکرد و نگاه جدیدی را برای انجام برنامه ریزی‌های فرهنگی و آموزشی این شرکت ایجاد کرد تا تصمیم‌های اتخاذ شده با جدیت پیگیری و اجرایی شوند.

شفیعا ادامه داد: برگزاری جشنواره کشوری تئاتر خیابانی با موضوع آب، تشکیل کارگروه تخصصی فرهنگی مدیریت مصرف آب با عضویت مسئولان و فعالان فرهنگی شهرستان و برگزاری جشنواره تخصصی ابداعات و اختراع‌ها در حوزه مدیریت مصرف آب از شاخص‌ترین پیشنهادهای ارائه شده در این نشست بوده است.

رئیس اداره آموزش همگانی شرکت آبفا استان اصفهان گفت: شهرستان سمیرم با توجه به دارا بودن ظرفیت‌ها و امکانات قابل توجه می‌تواند به عنوان منطقه نمونه برای اجرایی کردن این پیشنهادها در سطح استانی مطرح باشد و در آینده نیز این برنامه‌ها به سایر شهرهای کشور پیشنهاد شده و عملیاتی شوند.

فاطمه نجفی مسوول حوزه هنری سمیرم با اعلام آمادگی برای همکاری در برگزاری پویش “بانوی آب” در شهر سمیرم گفت: در شرایط حاضر استفاده از فضای مجازی برای اطلاع‌رسانی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

نجفی همچنین توجه به تبلیغات محیطی در خانه‌ها و اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی سمیرم را در فرهنگ‌سازی مدیریت مصرف آب، مثمرثمر دانست وگفت: باید با خلق یک اثر هنری ماندگار و تاثیرگذار ابتکار عمل هنری در این فضا را در دست گرفت و ذهن مخاطب را درگیر آب و چالش‌های مرتبط با آن کرد.

شکرالله امینی مدیر سابق کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سمیرم هم گفت: کتاب‌های درسی باید مورد بررسی قرار گیرند و در تمامی مقاطع ارزش آب را برای دانش آموزان یادآوری کنند.

امینی افزود: کاری که در موضوع همیاران پلیس در گروه کودک و نوجوان شده می تواند در بخش آب نیز موثر واقع شود و خانواده‌ها را در موقع مصرف زیاد آب به مصرف بهینه و درست آن هدایت کند.

حسین منصورزاده، دبیر انجمن هنرهای نمایشی سمیرم نیز با پیشنهاد برگزاری مسابقات خاطره‌گویی به صورت مجازی، افزود: سمیرم پایگاه خوبی برای تئاتر خیابانی است و دبیرخانه دائمی این تئاترها با موضوع آب را می‌توان در این منطقه راه‌اندازی کرد.

محمودافشاری دبیر کمیته فرهنگ شهروندی سمیرم هم به استفاده از عناصر و آثار هنری مانند انیمیشن و پیام‌های شهروندی درباره آب اشاره کرد و افزود: قطعا اگر با هنر به مردم گفته شود رانش یا تخریبی که بر اثر خالی شدن سفره‌های آب زیرمینی ایجاد می‌شود چقدر خطرناک است مردم نیز همراهی بهتری خواهند داشت.
افشاری افزود: هزینه کردن در بخش فرهنگی و پژوهشی هر چند در مواردی دیر جواب می‌دهد اما آثار و برکاتی به دنبال دارد که سال‌های سال ماندگار بوده و نسل‌های بعد را بیمه می‌کند.

انتهای پیام/ فاطمه طایی

Go to TOP