توسعه و ترویج صنایع دستی زمینه ساز اشتغال و درآمد پایدار

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری سمیرم گفت: هدف ما توسعه و ترویج صنایع دستی و ایجاد اشتغال و درآمد پایدار در کنار توسعه گردشگری بوده وتوسعه گردشگری و صنایع دستی را مکمل هم می دانیم .

سعید سلیمانیان در گفت و گو با خبرنگار سمنا با اشاره به فعالت هنرمندان پیشکسوت شهرستان برای دست یابی به اهداف بلند مدت شهرستان در حوزه صنایع دستی متذکر شد:  در این هفته برنامه های متعدد، ویژه و خاص در سطح شهرستان برگزار که افتتاح دو کارگاه صنایع دستی در رشته بافته های داری در مرکز شهر سمیرم ، نکوداشت هفته صنایع دستی در جمع پیشکسوتان و هنرمندان بخش پادنای علیا و احیای رشته لوده بافی (حصیر بافی ) ، دیدار با هنرمندان و تجلیل از آنها نمونه هایی از این برنامه ها بود .

مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سمیرم در خصوص بزرگداشت هفته صنایع دستی در روستای ملی صنایع دستی مهرگرد خاطر نشان کرد: با برنامه ریزی های خوب و مدون و همکاری دیگر ادارات و مسئولین و مردم محلی روستای ملی مهرگرد ، برنامه های متعددی از جمله مراحل تولید یک محصول بافته های داری برای نمونه گلیم از ابتدا تا انتها توسط هنرمندان جوان در مسیر نمایشگاه با لباسهای خاص محلی ، برپایی نمایشگاه صنایع دستی در ۵غرفه در رشته بافته های داری (گلیم ،جاجیم و….) ، اجرای جشن و حضور هنرمندان حوزه شاهنامه خوانی توسط براردان غنی ،سخنرانی ،مولودی خوانی و تجلیل از پیشکسوتان و هنرمندان صنایع دستی و… اشاره نمود.

سلیمانیان با اشاره به رونمائی لوح ثبتی روستای مهرگرد که با رای نهایی سومین شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی در تاریخ ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۸ نهایی گردید افزود: امروز با حضور مسئولین و مردم محلی وهنرمندان از تابلو نصب شده درورودی روستا با عنوان “مهرگرد روستای ملی صنایع دستی  در رشته بافته های داری ” رونمایی گردید.

وی در پایان ضمن تشکر از همه عزیزانی که در برپایی برنامه های هفته صنایع دستی این اداره را همراهی نمودند گفت: هدف ما توسعه و ترویج صنایع دستی و ایجاد اشتغال و درآمد پایدار در کنار توسعه گردشگری بوده وتوسعه گردشگری و صنایع دستی را مکمل هم می دانیم .

فرماندار شهرستان سمیرم نیز ضمن گرامیداشت هفته صنایع دستی تصریح کرد: این شهرستان در حوزه صنایع دستی و گردشگری دارای ظرفیت های بالا بوده و در حوزه صنایع دستی نیز دارای هنرمندان خوش ذوق و سلیقه ای است که می توانند با تفکر و خلق آثار هنری کارهای بزرگی را رقم بزنند که ملی شدن مهرگرد نمونه بارز آن می باشد .

محمد رضا عسگریان در ادامه افزود: نیاز است این قبیل برنامه ها و نکوداشت ها در شهرها و روستاهای دیگر هم برگذار تا باعث ایجاد انگیزه در میان مردم و هنرمندان دیگر گردد.

Go to TOP