جای خالی پارک بانوان در شهر سمیرم

این روزها، حضور پر رنگ بانوان سمیرم که صبح زود یا شب در خنکای هوای تابستان در حال پیاده روی، ورزش صحگاهی و اسکیت سواری در معابر، پارک ها و … هستند جای خالی پارک بانوان را بیش از پیش به چشم می‌آورد.

به گزارش خبرنگار سمنا از شهرستان سمیرم، خوشبختانه چندی است که فرهنگ ورزش همگانی و صبحگاهی در سمیرم بیش از پیش به چشم می‌خورد که به دنبال آن اهمیت و توجه به سلامت در جامعه ایران و به تبع آن در سمیرم روز به روز در حال افزایش است.

در ساعات ابتدایی صبح و همچنین شب ها که هوا کمی خنک می‌شود در میادین اصلی شهر، بلوار ها، پارک های عمومی همچون پارک کودک،پارک دریاچه، مجموعه آبشار سمیرم شاهد حضور پر رنگ بانوان سمیرمی هستیم که به صورت انفرادی و غالبا جمعی در حال ورزش صبحگاهی، پیاده روی، دو، اسکیت سواری و در سنین پایین حتی شاهد دوچرخه سواری نیز هستیم.

این مهم بسیار باعث مباهات و خورسندی است که در جامه ایرانمی اسلامی که مادران به عنوان ستون اصلی خانه و خانواده به حساب می‌آیند به سلامت روح و روان  خود اینگونه توجه می‌کنند.

شرایط برای ورزش بانوان فراهم نیست

اما متاسفانه با وجود این همه استقبال و توجه بانوان شهر سمیرم به ورزش و تندرستی هنوز هم جای خالی پارک ویژه بانوان در سمیرم خالی است.

متاسفانه در برخی معابر،اماکن و پارک‌ها در بسیاری از ساعات شبانه روز که ازدحام جمعیتی وجود دارد شرایط برای ورزش بانوان مهیا نبوده که همین امر موجب شده است تا بسیاری از بانوان برای حفظ کرامت و شخصیت خود ورزش هایی از جمله دوچرخه سواری و دویدن را رها کنند که همین موضوع باعث دلسردی، ناخوشنودی و دور شدن بانوان از برخی ورزش‌ها می‌شود.

با وجود ساخت باشگاه ها و سالن های سرپوشیده در شهر سمیرم اما نیاز جدی این شهر به پارک بانوان جای خود را دارد و ورزش در فضایی سر باز و آزاد که امنیت و آرامش بانوان را نیز تامین کند یکی از خواسته های به حق و مهم بانوان است که باید به آن توجه ویژه ای کرد.

در پارک های عمومی شهر سمیرم وسایل ورزش انفرادی موجود است اما بسیاری از این وسایل که در سطح شهر نصب شده اند در مکان مناسبی قرار نگرفته اند.

دوچرخه سواری بانوان ممنوع است

دوچرخه سواری که یکی از ورزش های مفرح و دلنشین برای همه می‌باشد این روزها با محدودیت بیشتری انجام می‌شود و گزارشات میدانی حاکی از این موضوع است که بانوان نمی‌توانند در سطح شهر این ورزش را انجام دهند.

گروهی معتقدند وجود بانوان دوچرخه سوار در سطح شهر، نه تنها چهره ای مردانه را برای زنان به تصویر نمی کشد بلکه اذعان کننده این امر است که جامعه به حقوق زن ارج می نهد چراکه به باور آنان مزایای دوچرخه سواری نباید تنها شامل حال مردان شود.

اگر دوچرخه سواری به سوزاندن کالری و چربی بدن کمک می‌کند، سلامتی قلب و ریه را بهبود می بخشد، خطر ابتلا به بیماری های قلبی کرونری را کاهش می دهد و در کل یک ورزش شاد و مفرح است پس چرا بانوان از این ورزش هوازی محروم بمانند؟!

بانوان سمیرمی گلایه مندند؛

بانوان شهر سمیرم با وجود استفاده از پارک های عمومی و مکان های سرپوشیده و مسقف از نعمت ورزش در فضایی راحت، آزاد و با خیالی آسوده برخوردار نیستند که این موضوع  باعث شده است تا افراد در فضای مجازی نیز به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشند و واکنش های جالبی نشان دهند.

با توجه به گزارشات میدانی از اعمال ممنوعیت دوچرخه سواری بانوان در سطح شهر برای مصاحبه با مقام های مسئول در این زمینه تماس گرفتیم که متاسفانه پاسخی دریافت نکردیم و عدم مصاحبه تنها پاسخی بود که به ما داده شد.

یکی از بانوان سمیرمی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به ممنوعیت های ایجاد شده برای بانوان در رابطه با دوچرخه سواری گفت، خود ما نیز در حفظ شخصیت و شان یک زن فعال هستیم اما ما برای ورزش نه فضای مناسبی در اختیار داریم و نه پارک ویژه ای که بتونیم ورزش کنیم.

وی که از علاقه مندان به ورزش دوچرخه سواری نیز بود گفت: چرا ما نباید بتونیم در محیطی امن که همه خانم هستن دوچرخه سواری کنیم؟! ما حتی برای دویدن هم با مشکل مواجه هستیم چون در سطح شهر که نمیشه دوید باید همراه خانوادمون به خارج از شهر بریم و یجای خلوت پیدا کنیم تا بتونیم در هوای آزاد بدویم.

آنچه اما به جایی نرسد فریاد است

او که دل پری از این وضعیت داشت با حالتی  ناراحت و ناامیدانه به صحبتش ادامه داد و گفت: خداروشکر خانمای شهرمون ثابت کردند در عرصه های ورزشی حتی در جهان هم جایی برای صحبت دارند و اگر به آن‌ها بها داده شود قطعا نتیجه بخش خواهد بود.

این بانوی سمیرمی ادامه داد: آنچه اما به جایی نرسد فریاد است، ما هرچی هم بگیم توی این شهر دیگه کاری برای ورزش همگانی بانوان نمیشه.

این بانوی سمیرمی که سری از روی ناامیدی تکان میداد گفت: شهرداری سمیرم که درآمد خاصی نداره و  اگه بتونه طرح های نیمه تمومش رو مثل جاده سلامت  تموم کنه خیلیه، امسالم که با این وضعیت کرونا دیگه درآمد شده نور علی نور ای کاش مسئولان ورزش شهرستان و استان با همکاری هم یکاری میکردند که حداقل ما توی این دولت که شعارش تدبیر و امید بود، به آینده امیدوار می شدیم.

شهرداری سمیرم وارد میدان شود

شهرداری سمیرم با توجه به این موضوع که هر ساله بخش عمده ای از درآمدش از حوزه گردشگری بوده امسال با شیوع کرونا و لغو فعالیت های گردشگری درآمد بسیاری را از دست داده است که این کاهش درآمد نه تنهای اجازه اجرای پروژه جدیدی را از این ارگان میگیرد بلکه طرح های در دست اجرای آن را نیز تحت الشعاع قرار میدهد.

کوروش صابری نیز در همین رابطه با اشاره به درآمد پایین شهرداری افزود: متاسفانه امسال درآمد شهرداری از محل درآمد های گردش گری به صورت منفی رسیده است.

شهردار سمیرم همچنین افزود: تمرکز ما در سال جاری بر تکمیل پروژه جاده سلامت است که متاسفانه امسال نیز از تخصیص قیر دولتی خبری نیست.

امید است شهرداری و مسئولین در دولت تدبیر و امید با تدبیری پسندیده فضایی سرسبز ، مرفح و زیبا در شان بانوان ورزشکار سرزمین هزار چشمه فراهم کنند.

گزارش: سید محمد مهدی قائم مقامی

Go to TOP