سایه سنگین کرونا بر گردشگری سمیرم/ درآمد منفی در سرزمین هزار چشمه

با شیوع کرونا و مسدودسازی مسیر های ورودی مناطق گردشگری در شهرستان سمیرم در آمد شهرستان در این حوزه صفر و چه بسا منفی شده است.

به گزارش خبرنگار سمیرم خبر، ویروس منحوس کرونا نه تنها مشاغل را تعطیل و کارمندان را برای مدتی خانه نشین کرد، بلکه صنعت گردشگری را نیز زیر چکمه های خود له کرده است.

شهرستان سمیرم با قرارگیری در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان و قرار گیری در کوهپایه های رشته گوه زاگرس و قلل مرتفع دنا به عنوان یکی از قطب های قدر گردشگری در کشور به شمار می آید که در ایام تابستان و اعیاد تعطیل سال به ویژه عید فطر میزبان سیل عظیمی از گردشگران بوده است.

اما امسال نه تنها هیچ سرمایه گذاری برای ورود به این شهرستان در حوزه گردشگری پا پیش نگذاشته است بلکه مردم نیز درآمد گردشگریشان صفر شده.

هرساله با فرا رسید عید نوروز و فصل گرم سال خانه های بومگردی، مناطق گردشگری و تمامی مهمانسراها و سوئیت های شهرستان به صورت صد درصدی تکمیل می‌شندن که علاوه بر درآمد خوب برای مردم باعث رونق و معرفی صنعت قدرتمند گردشگری سمیرم به تمام کشور می‌شد.

کرونا به میدان آمد و گردشگری را از میدان به در کرد تا به ما بفهماند باید به دنبال منبع درآمدی باشیم که با یک تلنگر این چنینی از بین نرود.

شهرستان سمیرم دارای مناطق گرشگری فراوانی است که هر ساله بیش از صدها هزار مسافر را به خود جذب میکند اما امسال دنیا جور دیگری بود.

با یک حساب سر انگشتی به راحتی می‌توان فهمید درآمد گردشگری در شهرستان سمیرم نه تنها سفر بلکه منفی شده است.

اگر میزان هزینه سالانه یک سرمایه گذار در شهرستان سمیرم را در نظر بگیریم با توجه به درآمد صفر این افراد به راحتی می‌توانیم به این موضوع برسیم که گردشگری نه تنها درآمدی نداشته بلکه ضرر و زیان هنگفتی نیز به سرمایه گذاران این بخش وارد کرده است.

شهردار سمیرم نیز در گفت‌وگو با سمنا ضمن تاکید بر اهمیت سلامت مردم در این ایام افزود: امسال با اعلام شیوع کرونا در کشور و ورود این ویروس منحوس به شهرستان سمیرم ما نیز تمامی مناطق گردشگری را مسدود کردیم تا بتوانیم از ورود گردشگران جلوگیری و زنجیره انتقال کرونا را قطع کنیم.

کوروش صابری همچنین ضمن تاکید بر اهمیت ضد عفونی کردن و گندزدایی در پارک‌های بازی کودکان افزود: ما علاوه بر گند زدایی و ضد عفونی کردن سطح شهر همه روزه پارک ها و مناطقی که احتمال تردد مردم و کوکان وجود داشته را ضدعفونی کرده ایم.

شهردار سمیرم همچنین در ادامه با اشاره به ادامه مسدود سازی مسیر های ورودی مناطق گردشگری در سطح شهرستان سمیرم افزود ما تا زمانی که نیاز باشد مناطق گردشگری را مسدود نگه خواهیم داشت.

تمامی مناطق گردشگری سمیرم متضرر از کرونا

سید محمد صدری نیز با اشاره به کاهش نسبی درآمدهای شهرداری ونک نسبت به مدت مشابه سال گذشته تصریح کرد: با توجه به این موضوع که ما هنوز وارد پیک مسافرت های تابستانی نشده ایم و هنوز هم تابستان را در پیش رو داریم نمیتوانیم به صورت دقیق از کاهش یا افزایش درآمد های سالانه آماری بدهیم اما به نسبت سال گذشته و مدت مشابه پارسال درآمد گردشگری شهردار ونک منفی بوده است.

شهردار شهر ونک سمیرم همچنین با اشاره به افزایش دو برابری بودجه پیشبینی شده این شهرداری به یک میلیاردو ۸۰۰ میلیون تومان تصریح کرد: با توجه به این که تنها درآمد شهرداری ونک به گردشگری وابسته نیست و درآمدهای پایدار شهرداری ونک همچون هاینه های بوم گردی و مشابه این موارد نیز به درآمد های شهرداری کمک کرده است.

صدری در ادامه با اشاره به مسدو سازی مقطعی مناطق گردشگری در ایام تعطیل متذکر شد: ما در روز های تعطیل و پایان هفته هرساله شاهد حضور جمعیت زیادی از گردشگران هستیم که گاها با تکمیل طرفیت نیز مواجه شده و مجبوریم آنهارا به مناطق دیگر راهنمایی و هدایت کنیم.

وی در همین رابطه افزود: به عنوان مثال در منطقه چشمه ناز ظرفیت ۲۵۰ خودروی سواری را داریم که اگر به صورت روزانه بخواهیم به آن توجه کنیم نسبت به سال گذشته در ایام خاص بیش از ۹۰ درصد از درآمد های گردش گری خودرا از دست داده ایم.

سمیرم ورود ممنوع است/ برخی مردم در حق خود خوب نیستند

شهرستان سمیرم با توجه به حجم بالای مسافران در ایام تعطیل به صورت مقطعی ورود ممنوع شده و تنها افراد بومی میتوانند وارد آن شوند اما متاسفانه گاها مشاهده میشود افراد غیر بومی با همکاری مردم و دوستان خود در شهر سمیرم به داخل برده می‌شوند که این تنها افزایش خطر ابتلا را به دنبال دارد و جفایی است در حق خودمان.

ورود ممنوع بودن شهر سمیرم به صورت مقطعی کمی باعث رنجش خاطر همشهریان شده است که با وجود اعلام شدن این موضوع در رسانه های جمعی بازم افراد بسیاری با مشکلات فراوانی در این رابطه مواجه می‌شوند.

تیم های بسیج، هلال احمر، نیروی انتظامی در ورودی شهر سمیرم با کنترل خودرو های سواری از ورود مسافران جلوگیری میکنند اما همانطور که در بالا مطرح شد افراد بومی دوستان و آشنایان خود را به هر طریقی وارد شهر می کنند که این موضوع بسیار ناراحت کننده است.

باید خود مدیریتی و خود مسئولیتی را یاد بگیریم تا در چنین مواقعی شاهد این موضوعات نباشیم.

کسبه درآمد تعطیلات را ندارند

شهردار سمیرم در رابطه با درآمد مغازه داران و بازاریان شهرستان متذکر شد: متاسفانه با توجه به شیوع این بیماری ما شاهد کاهش ۷۰درصدی درآمد بازاریان سطح شهر نسبت به مدت مشابه پارسال بوده ایم.

کوروش صابری همچنین خاطر نشان کرد: درآمد گردشگری شهرداری سمیرم نسبت به مدت چهار ماهه مشابه سال گذشته ۱۰۰ درصد منفی بوده و کاهش داشته است.

وی در همین رابطه خاطر نشان کرد دو مجموعه اصلی آبشار و پارک دریاچه سمیرم نیز نه تنها در آمد منفی داشته اند بلکه با توجه به شرایط موجود ما باید به وضعیت مستاجرین این مناظق نیز توجه داشته باشیم تا آن ها نیز متضرر نشوند.

صابری همچنین با اشاره به خسارات ریالی این ویروس به شهر سمیرم افزود: طی چهار ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال گذشته در حوزه گردشگری زیانی بالاتر از شش میلیارد ریال متوجه شهرداری سمیرم شده است.

بازاریان و فروشنده‌های شهرستان به ویژه میوه فروشان و فروشگاه‌های محصولات پروتئینی در سطح شهرستان که محصولاتشان را باید تازه به تازه بیاورند با امید این که در ایام تعطیلی درآمدی داشته باشند اما با ممنوعیت ورود مسافران نه تها شاهد این هستیم که میوه فروشان زانوی غم بغل گرفته اند و پلاسیده شدن محصولاتشان را نظاره گر هستند.

امیدواریم مسئولان شهرستان و استان با توجه به شرایط فعلی برنامه ای برای حمایت بهتر و قویتر از بازاریان و کسبه و به ویژه فعالان حوزه گردشگری داشته باشند چرا که درآمد بسیاری از مردم شهرستان سمیرم از همین طریق بوده که از دست رفته است.

انتهای خبر/ سید محمد مهدی قائم مقامی

Go to TOP