گفت و گو با یک فعال بخش کشاورزی؛

تخصص و دانش مهندسان کشاورزی در خدمت جهش تولید

سمیرم خبر- هاجر طایی/ جهش تولید شعار و نام سال ۱۳۹۹ انتخاب شده تا باز هم اهمیت اقتصاد و مسایل پیرامون آن در جامعه و چرخه زندگی و معیشت مردم بیش از پیش مشخص شود.
تولید فرآیندی چند بخشی و چند مرحله ای است و در سیر حرکت خود تا رسیدن به مرحله نهایی بخش هایی از جریات و چرخه اقتصاد را همراه و درگیر خود می کند. بخش بزرگ و حساس کشاورزی یکی از ارکان اقتصاد و معیشت عمومی در همه جوامع است. مهندسان کشاورزی و مهارت آفرینان این حوزه نیز در این بین نقش مهمی دارند.
عباس طایی یکی از فعالان و کارفرینان موفق در این حوزه بویژه کسب و کارهای نو و تسهیلگری است.
یک جوان موفق که با پشتکار خود، توانسته در حرفه خود بدرخشد و حالا سعی دارد تا جوانان دیگر این سرزمین را پای کار بیاورد.
فارغ التحصیل رشته کشاورزی در مقطع کارشناسی، تسهیلگر و مربی کار آفرینی و کسب و کار های نوین کشاورزی، باغدار سیب و کشاور، مشاور رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان در امور مراکز خدمات کشاورزی غیر دولتی، عضو انجمن صنفی مراکز خدمات، بیش از ۱۵ سال سابقه در امور تولید در بخش کشاورزی و گلخانه ها از جمله سوابق کارآفرین نمونه سمیرمی است.
در ادامه گفتگویمان با این جوان موفق را بخانید.
فعالیت در بخش کشاورزی را از چه زمانی شروع کردید؟
سال ۱۳۸۵ در بخش خصوصی مدیر عامل یک شرکت فنی مهندسی مشاوره ای کشاورزی فعالیت خودم را شروع کردم و چنند سالی است در زمینه راه اندازی و مشاوره فعالیت های کسب و کار کشاورزی و گلخانه ها مشغول هستم.
چــه فــعالـیـت های انــجـــام می دهید؟
در حال حاضر مدیر عامل مرکز خدمات کشاورزی غیر دولتی شبنم بارش سمیرم هستم و بعنوان کارشناس مشاور گلخانه ها در استان اصفهان و شهرستان سمیرم تحت نظارت سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان مشغول هستم.
مــامــوریت اصـلی ســازمــان مهـــندسی کـشاورزی ومنابع طبیعی در حوزه کشاورزی چیست؟
از رسالت اصلی این سازمان می شود به مهندسی سازی فرآیند های تولیدی کشاورزی و دامپروری، استفاده از تخصص مهندسان در بخش مربوطه و ورود آن ها به واحدهای تولیدی،ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان کشاورزی
و افزایش بهره وری در واحد های تولیدی و خدماتی اشاره کرد که در دنیای مدرن امروز امری مهم است.
پیـــشــنهادهایی بـرای کــسب وکــار کــشاورزان و دامپروران دارید؟
به نظرم مسئولان باید بستری را فراهم کنند که با استفاده از مهندسان کشاورزی به خصوص کسانی که به تازگی فارغ التحصیل شدند و ورود فناوری های جدید و نوین در کشاورزی سطح بهره وری تولید را افزایش دهند و در تمامی امور فعالیت های کشاورزی و دامپروری از مهندسان متخصص کشاورز بهره و مشاوره بگیریند.
از مــشکلات و راهــکارها برای حـــل و پیــشرفت مــراکز خــدمات کشــاورزی غیردولتی بگویید؟
مشکلات همیشه وجود دارد، ما به این شعار باور داریم که ((برای مهندسان هیچ بن بستی وجود ندارد، یا راهی خواهند ساخت یا راهی خواهند یافت)) ولی می بایست تصدی گری ها وظایف دولت نیز در سرعت کندی دارد را به این بخش با سرعت بیشتری و حمایت بیشتری واگذار شود. مراکز خدمات بازوان ارایه دانش و مهارت و خدمات به بخش کشاورزی هستند و می طلبد با واگذاری تصدی گری ها به بخش خصوصی بسیاری از مشکلات نیز رفع خواهد شد.
ســازمان نظــام مهــندسی کــشاورزی چه راهــکاری برای مهندسان کشــاورزی دارد؟
راهکار های زیادی در نظر گرفته است که جزء برنامه و اهداف بلند پایه این سازمان است که در این فرصت نمی توانم زیاد شرح دهم ولی اشاره کنم با فراهم آوردن و ایجاد بستری برای اشتغال و قرار دادن مهندسان با گرایش های تخصصی گلخانه،زراعت،دامپروری ،منابع طبیعی، گیاه پزشکی ،باغبانی،شیلات و آبزیان،صنایع غذایی،محیط زیست، منابع طبیعی و … در کنار واحد های تولیدی و خدماتی باعث افزایش سطح بهره وری تولید می گردد و از دانش این مهندسان در این بخش استفاده می شود.

شــما به عنوان مـــشاوره رئیس ســـازمان مهندسی ومنابع طبیعی استان اصفهان در امور مراکز خدمات کشاورزی خدماتی غیردولتی دراین سمت بیشتر چه راه حل هایی و پیشنهادهایی برای پیشرفت مراکز خدمات کشاورزی غیر دولتی دارید؟
در سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی روسای جوان ،متعهد و از جنس کشاورز و همچنین مهندس کشاورزی با دیدگاه حمایت از بهره بردار و هدایت مهندسان کشاورزی به خود کفایی و دانش مزد محوری سکان دار است که این امر سبب همدلی و اعتماد سازی بین کشاورزان و مهندسان کشاورزی شده است.
بنده از طرف رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان بعنوان مشاور امور مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی با بیش از ۷۲ مرکز در همه نقاط استان و شهرستان ها در خدمت مردم هستیم.
پیشنهاد بنده در خصوص پیشرفت مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی این است که نگاه بخش دولتی نگاه حمایت از بخش خصوصی باشد و با ارایه خدمات تسهیلات کم بهره ، برون سپاری حداکثری وظایف تصدی گری به این بخش، تشویق و حمایت بخش غیردولتی، هدایت بهره بردار به این مراکز و عدالت در ارجاع کار و افرایش تعرفه هایی که بسیار ناچیز است در برابر خدمات ارزنده مهندسان به این بخش کمک کنن. اطمینان دارم اعتماد به بخش خصوصی باعث توسعه و پیشرفت بخش کشاورزی می شود.

از تجـــربه کسب و کارتان برایمان بگویید
به عنوان کارشناس مشاور در امور گلخانه ای بصورت تخصصی فعالیت می کنم توانسته ام با آگاه سازی و مشاور صحیح فنی در شهرستان سمیرم از سال ۹۶ تا الان بیش از ۲۰ هکتار گلخانه را در سریع ترین زمان ممکن برای اولین بار در تاریخ کشاورزی این شهرستان که فقط یک مورد گلخانه وجود داشته پروانه صادر کنیم و تا انتهای بهره برداری و رساندن محصولات به بازار هم کنار بهره برداران ایستاده ایم.
یکی دیگر از فعالیت ها این بود که مکان ها برای احداث گلخانه را در کنار روستا ها انتخاب شدند تا مهاجرت معکوس ایجاد شود و این امر امروزه محقق شده و در حال پیشرفت است .
با مشاوره صحیح ، دانش و مهارت، به کشاورزان باعث پیشرفت کار و جهش تولید خواهیم شد.

Go to TOP