- سمیرم خبر - http://semiromkhabar.ir -

آشنایی با ۸ مورد از جاهای دیدنی سمیرم

سمیرم، شهر هزار چشمه و نگین گردشگری استان اصفهان، شهری است که در ۱۶۵ کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است. آثار تاریخی نشان می‌دهند قدمت سمیرم به دوره هخامنشی می‌رسد. در دوره ساسانی، سلجوقی یا زندیه هم این شهر برای خودش رونقی داشته، اما در سال ۱۳۲۵ از استان فارس جدا و جزوی از استان اصفهان شده است.

چشم اندازها و مکان های دیدنی سمیرم در تابستان بسیار تماشایی و زیبا هستند. آبشار و طبیعت بکری که در این مناطق وجود دارد از مهم ترین زیبایی های این شهر به شمار می رود. با ما همراه باشید تا چند مورد از مکان های دیدنی این شهر را مرور کنیم. ضمنا برای مشاهده سایر دیدنی های اصفهان می توانید به راهنمای سفر توریستگاه مراجعه نمایید.

۱- غار پلنگ سمیرم

این غار در ۱۲ کیلومتری روستای کُمِه از توابع سمیرم و در جنوب شهرضا واقع شده است. دهانه این غار بسیار باریک است و باید به صورت خزیده از آن وارد شد و پس از آن محوطه وسیعی قرار دارد. طول این غار حدود ۱۰۰ متر می‌باشد. در انتهای غار تخته سنگ بزرگی وجود دارد که شکل پلنگی عظیم‌الجثه در حالت خوابیده را در ذهن تداعی می‌کند به همین جهت این غار با نام پلنگ معروف شده است.

۲- پارک دریاچه

این پارک یکی از مکان های آرام و رویایی در سمیرم است دریاچه ای که در این منطقه وجود دارد از کوه های بلند و زیبای دنا سرازیر شده است. بیشتر گردشگران با سفر به این منطقه از امکنات تفریحی قایق سواری استفاده می کنند.

۳- چالقفا

دشت لاله‌های واژگون و گل‌های وحشی یکی از جاهای قشنگ این منطقه ییلاقی است. در چالقفا گذشته از لاله واژگون، چند چشمه هم جاری‌ است که معروف‌ترین آنها چشمه سرد است. درخت‌های تنک و سرو کوهی باعث شده، چالقفا، منطقه‌ای سرسبز در حاشیه شهر باشد.

۴- روستای خینه

خینه، روستایی کهن در دامنه دنا در زمانی دور کوچندگان ایل قشقایی از کوچ خسته شدند و اقدام به بنا کردن این روستا در دامنه های بکر و دست نخورده زاگرس کردند. گویا بنای روستا با خانه های خشتی بعدها نام روستا را به خینه در زبان محلی تبدیل کرده است. اهالی این روستا ترک زبان هستند.

۵- منطقه شکار ممنوع حنا

منطقه شکار ممنوع حنّا واقع در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر سمیرم و ۸ کیلومتری شمال شهر حنا شامل دریاچه سد مخزنی حنا و کوههای موجود در جنوب و جنوب شرقی آن به وسعت ۱۸۷۵۰ هکتار است. منطقه شکار ممنوع حنا شامل دو اکوسیستم متمایز از هم است که در کنار هم زیستگاههای مناسبی را جهت حفظ زنجیره حیات در این منطقه بو‌جود آورده‌اند.

پوشش گیاهی این منطقه به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی (قرارگرفتن در دامنه‌های بلندترین ارتفاعات رشته کوه زاگرس، یعنی قلل مرتفع دنا)، بالابودن میزان نزولات جوی و نیز اقلیم خنک و مرطوب آن کاملاً متنوع و از نظر دانش گیاه‌شناسی از اهمیت زیادی برخوردار است.

۶- چشمه ناز

از دیگر مکان های دیدنی سمیرم چشمه ناز است که از چشم اندازهای طبیعی و بکر این منطقه محسوب می شود این چشمه پر آب در فاصله ۱۹ کیلومتری از روستای ونک واقع شده است.

۷- مزرعه کتی گربین

این مزرعه در روستای قلعه قدم قرار دارد در فصل بهار این مزرعه پر از جاذبه های دیدنی و تماشایی می شود که برای گردشگران جالب است و می توان از جاذبه های زیبا در این شهر به شمار آید.

۸- آبشار بی بی سیدان

در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی شهر،  به آبشار بی‌بی‌سیدان می‌رسیم. این آبشار در کنار روستای بی‌بی سیدان و کنار رودخانه کاسگان قرار گرفته. اگر تا این روستا بروید، گذشته از آبشار، منظره‌های خیلی جذابی می‌بینید. شالیزار، باغ‌های سیب، رودخانه و کوه کنار هم‌اند و ترکیب‌شان بسیار دیدنی ا‌ست.