ارزشمندترین پاسپورت­های جهان را بشناسید!

گُذَرنامه یا پاسپورت یکی از اصلی‌ترین مدارک شناسایی شما و ازجمله مدارک موردنیاز در سفرهای خارجی است که هم تابعیت شما را نشان می­دهد

گُذَرنامه یا پاسپورت یکی از اصلی‌ترین مدارک شناسایی شما و ازجمله مدارک موردنیاز در سفرهای خارجی است که هم تابعیت شما را نشان می­دهد و هم مهر اجازه عبور یا ورود به خاک یک کشور دیگر (ویزا یا روادید) در آن به ثبت می­رسد. پاسپورت نشان می­دهد که یک فرد تا حالا به چه کشورهایی واردشده است و امنیت و حقوق او را در قلمرو دیگر کشورها تضمین می­کند. درواقع می­توان گفت بدون داشتن پاسپورت نمی‌توانید به کشورهای دیگر سفر کنید و داشتن این مدرک اصلی‌ترین نیاز شما برای رفتن به یک سفر خارجه است.

با این نوشته از مجله گردشگری کی سفر همراه باشید تا با قدرتمندترین پاسپورت های جهان آشنا شویم. کی سفر مرجع خرید آنلاین تورهای ارزان داخلی و خارجی از جمله تور دبی ارزان، تور کیش ارزان و همچنین تور ارزان مسقط می باشد. ما در کی سفر همه چیز را برای داشتن یک سفر اقتصادی برایتان آماده کرده ایم. با مراجعه به مجله گردشگری کی سفر می توانید راهنمای سفر به مقاصد مختلف دنیا را مطالعه کنید. همراه ما باشید!

شاید برایتان جالب باشد که بدانید از میان پاسپورت­هایی که توسط کشورهای مختلف صادر می‌شود، برخی از آن‌ها قدرت بیشتری دارند و البته این قوی بودن به معنای آن است که بدون نیاز به ویزا و تنها با داشتن همان پاسپورت به چند کشور می­توان سفر کرد. بدیهی ست که هرچه قدر تعداد کشورهایی که می­توان به‌واسطه یک پاسپورت به آن‌ها سفر کرد بیشتر باشد، قدرت پاسپورت آن نیز بیشتر است. به همین دلیل سایت «پاسپورت ایندکس»، یکی از گزارش‌های خود را به معرفی ارزشمندترین پاسپورت‌های جهان اختصاص داده و پاسپورت هر کشور را بر اساس شاخص مجموع تعداد کشورهایی که بدون ویزا یا با ویزای فرودگاهی می­توان به آن‌ها سفر کرد، موردبررسی قرار داده است.

در این گزارش ۱۹۹ کشور دنیا موردبررسی قرارگرفته‌اند و کشورهایی که پاسپورت صادر می­کنند همه جزء پژوهش پاسپورت ایندکس هستند. این سایت با در نظر گرفتن تعداد سفرهای بدون نیاز به ویزا، رتبه‌بندی بر اساس حقوقی که گذرنامه به شخص شهروند می‌دهد، قیمت اخذ ویزای هر کشور و … پاسپورت‌های مختلف را موردبررسی قرار داده و قدرت هر پاسپورت را به‌طور جداگانه سنجیده است.

بد نیست بدانید که بر اساس این گزارش پاسپورت ایران در رتبه ۹۸ قرار دارد و اساساً پاسپورت قدرتمندی محسوب نمی­شود. چراکه ایرانیان با این پاسپورت می­توانند به ۱۲ کشور جهان بدون ویزا وارد شوند و برای باقی کشورها به اخذ ویزا نیاز دارند.

همچنین ۳۱ کشور نیز هستند که ایرانیان می­توانند با ویزای فرودگاهی به آن‌ها سفر کنند. ازآنجاکه این رتبه‌بندی بر اساس ارزش پاسپورت کشورها انجام می­شود، در هر رده ممکن است چند کشور هم‌رتبه باشند و بر همین اساس ۱۸۷ کشور در این رتبه‌بندی بالاتر از ایران قرار دارند و رتبه ایران بین این کشورها ۱۸۸ است. در این لیست بنگلادش، فلسطین، لیبی، یمن، اتیوبی و اریتره کشورهایی هستند که هم‌رتبه ایران می­باشند. البته بهتر است این نکته را هم بدانید که وضع پاسپورت ایران از کشورهایی مثل لبنان، سودان، سوریه، سومالی، پاکستان، عراق و افغانستان بهتر است. آفریقای مرکزی، سودان جنوبی، گینه استوایی، گینه بیسائو، کره شمالی، ترکمنستان، سریلانکا، جیبوتی، کوزوو، میانمار، کامرون، برونئی، لائوس، آنگولا، نیجریه، لیبریا، کنگو، مصر، نپال و چاد نیز بیست کشوری هستند که در رتبه بالاتر از ایران قرارگرفته‌اند.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید قدرتمندترین پاسپورت جهان امروزه متعلق به یک کشور آسیایی است و آن نیز سنگاپور است که شهروندان آن می­توانند با داشتن این پاسپورت به ۱۲۷ کشور دنیا بدون ویزا سفر کنند. همچنین ۳۸ کشور در دنیا نیز وجود دارند که دارندگان ویزای سنگاپور می­توانند با ویزای فرودگاهی به آن‌ها وارد شوند. آلمان نیز دومین کشوری ست که با سنگاپور در یک رده قرار دارد و دارندگان پاسپورت آلمان می­توانند به ۱۲۶ کشور دنیا بدون ویزا سفر کنند و از ۳۹ کشور دنیا با ویزای فرودگاهی بازدید کنند. درواقع آلمان و سنگاپور دو کشوری هستند که هر دو با هم‌رتبه اول پاسپورت‌های قدرتمند جهان را به دست آورده‌اند و افرادی که پاسپورت یکی از این دو کشور را داشته باشند می‌توانند بدون نیاز به ویزا به ۱۶۵ کشور دنیا سفر کنند.

دانمارک، سوئد، فنلاند، لوکزامبورگ، فرانسه، نروژ، هلند، اسپانیا، کره جنوبی و آمریکا نیز ده کشوری هستند که رتبه دوم پاسپورت‌های قدرتمند جهان را از آن خود کرده­اند و افرادی که پاسپورت یکی از این کشورها را دارند می­توانند به ۱۶۴ کشور دنیا بدون ویزا وارد شوند.

پاسپورت دانمارک، سوئد، فنلاند:

تعداد کشورهای بدون ویزا: ۱۲۶

تعداد کشورهایی که ویزای فرودگاهی لازم دارند: ۳۵

پاسپورت لوکزامبورگ:

تعداد کشورهای بدون ویزا: ۱۲۵

تعداد کشورهایی که ویزای فرودگاهی لازم دارند: ۳۹

پاسپورت ایتالیا

تعداد کشورهای بدون ویزا: ۱۲۵

تعداد کشورهایی که ویزای فرودگاهی لازم دارند: ۳۹

پاسپورت فرانسه:

تعداد کشورهای بدون ویزا: ۱۲۴

تعداد کشورهایی که ویزای فرودگاهی لازم دارند: ۴۰

پاسپورت نروژ، هلند، اسپانیا:

تعداد کشورهای بدون ویزا: ۱۲۳

تعداد کشورهایی که ویزای فرودگاهی لازم دارند: ۴۱

پاسپورت کره جنوبی:

تعداد کشورهای بدون ویزا: ۱۲۲

تعداد کشورهایی که ویزای فرودگاهی لازم دارند: ۴۲

پاسپورت آمریکا:

تعداد کشورهای بدون ویزا: ۱۱۶

تعداد کشورهایی که ویزای فرودگاهی لازم دارند: ۴۸

 

رتبه سوم این لیست متعلق به کشورهای بلژیک، اتریش، سوئیس، ژاپن، یونان، پرتقال، انگلستان، ایرلند و کاناداست و کسانی که پاسپورت این کشورها را دارند می­توانند ۱۶۳ کشور دنیا بدون ویزا سفر کنند.

 

پاسپورت بلژیک، اتریش:

تعداد کشورهای بدون ویزا: ۱۲۳

تعداد کشورهایی که ویزای فرودگاهی لازم دارند: ۴۰

پاسپورت ژاپن، یونان:

تعداد کشورهای بدون ویزا: ۱۲۲

تعداد کشورهایی که ویزای فرودگاهی لازم دارند: ۴۱

پاسپورت انگلستان:

تعداد کشورهای بدون ویزا: ۱۲۰

تعداد کشورهایی که ویزای فرودگاهی لازم دارند: ۴۳

پاسپورت ایرلند:

تعداد کشورهای بدون ویزا: ۱۱۷

تعداد کشورهایی که ویزای فرودگاهی لازم دارند: ۴۶

پاسپورت کانادا:

تعداد کشورهای بدون ویزا: ۱۱۴

تعداد کشورهایی که ویزای فرودگاهی لازم دارند: ۴۹

در آخر بد نیست بدانید که ضعیف‌ترین گذرنامه به کشور افغانستان تعلق دارد و ساکنان این کشور تنها می‌توانند به ۲۵ کشور بدون ویزا وارد شوند.

 

Go to TOP