شورای ثبت وقایع حیاتی برگزار شد؛

احداث ساختمان جدید ثبت احوال سمیرم/ آرامستان های سمیرم را یکپارچه کنید

مجموع ولادت های سال گذشته ۸۵۰ واقعه و برای سال ۹۶ یکهزار و ۱۱ ولادت در سمیرم، ثبت شده که نشان از یک سیر نزولی در این مورد خاص دارد.

به گزارش سمیرم خبر به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی، مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان گفت :جمعیت این استان به لحاظ آماری وضعیت خوبی دارد اما پیش بینی ها آینده ای نامطلوب را برای جمعیت این خطه نشان می دهد.

حسین غفرانی  که روز سه شنبه در جلسه شورای ثبت وقایع حیاتی شهرستان سمیرم در فرمانداری این شهرستان سخن می گفت، افزود: در دوره حاضر شاهد جوانی جمعیت هستیم و این برای امروز شرایط خوبی است اما در سه دهه گذشته تعداد سالمندان دو برابر شده و جمعیت زیر ۱۵ سال نیز به نصف کاهش یافته است.

وی خاطر نشان کرد: برآوردهای آماری حکایت از این دارد که از سال ۱۳۹۴ تا به امروز جمعیت به مرور کمتر شده و حتی درچهار ماه اول امسال نیز این روند ادامه داشته است.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان با بیان اینکه در سال ۱۴۰۴ افزایش ناگهانی سالمندی در استان اصفهان را شاهد خواهیم بود، ادامه داد: در این شرایط باید هر پدر و مادری ۲ فرزند و بیشتر داشته باشند.

وی با تاکید بر همکاری و تعامل تنگاتنگ اعضای شورای ثبت وقایع حیاتی در پیشبرد اهداف و برنامه ها، افزود: خروجی این نشست ها به استقرار و نظم بهتر داده های آماری می انجامد و این مهم هر چه به زمان برگزاری سرشماری های دوره ای نزدیک می شود باید انسجام بهتری هم به خود بگیرد.

غفرانی کجانی ادامه داد: خروجی فرآیند هویتی و مهم ثبت وقایع ثبت ۱۰۰ درصدی واقعه فوت و ۹۹.۵ درصدی ولادت در همین شهرستان سمیرم با وجود پراکندگی بالای جمعیت عشایری و روستایی به عنوان مرکز اصلی ییلاق عشایر کشورمان است.

وی گفت: مطابق سرشماری جمعیتی سال ۱۳۹۵، ۳۸ هزار نفر از جمعیت این شهرستان روستاییان هستند که سالانه بین ۲۶ تا ۲۹ هزار جمعیت عشایری نیز به آنها افزوده می شود.

غفرانی کجانی همچنین در باره صدور کارت های ملی هوشمند در استان اصفهان گفت: صدور این کارت ها در کل کشور ۸۴ درصد و در استان اصفهان ۸۵ درصد محقق شده است.

وی ادامه داد: افزون بر ۳ میلیون و ۴۱۵ هزار نفر تا امروز برای صدور کارت هوشمند ملی خود به مراکز و اداره های ثبت احوال مراجعه کرده اند و نزدیک به ۶۰۰ هزار نفر دیگر باقی مانده اند که هنوز در این رابطه اقدام نکرده اند.

وی تاکید کرد: کارت های ملی قدیمی اعتباری ندارند و افرادی که هنوز برای تعویض کارت خود اقدام نکرده اند باید هر چه زودتر برای گرفتن کارت جدید اقدام کنند.

مدیر کل ثبت احوال استان اصفهان در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا درباره آسیب شناسی نامگذاری فرزندان هم گفت: این موضوع فرابخشی است اما فراوانی بالایی از نام های دختر و پسر در سایت اداره ثبت احوال بامحوریت ایرانی و اسلامی بودن اسامی وجود دارد.

فراوانی نام ها

فراوانی نام ها در شهرستان سمیرم  در بین نوزادان دختر «فاطمه» و در میان فرزندان پسر «حسین» بوده است.

رییس اداره ثبت احوال شهرستان سمیرم نیز سپس اظهار داشت: پس از فاطمه، اسامی رها، هلما، زهرا، نازنین زهرا، زینب و ساینا در بین دختران بیشتر ثبت شده است.

محمد رضایی خاطرنشان کرد: امیرعباس، علیرضا و آرمین نیز بعد از حسین بیشترین نام گذاری در بین پسران را دارند.

وی با بیان اینکه این آمار مربوط به سال ۹۷ است، ادامه داد: مجموع ولادت های سال گذشته ۸۵۰ واقعه و برای سال ۹۶ یکهزار و ۱۱ ولادت در سمیرم، ثبت شده که نشان از یک سیر نزولی در این مورد خاص دارد.

به گفته وی مشکل خاصی در ثبت ولادت ها در شهرستان وجود ندارد اما برای دریافت آمار وفات در شهر سمیرم به علت وجود دو قبرستان در دو محله مختلف سال های سال است با مشکل دریافت به موقع واقعه فوت شدگان در کمتر از ۱۰ روز روبرو هستیم.

رضایی با بیان این که شهرداری تنها آمار و اطلاعات فوتی ها در آرامستان باغ رضوان بعنوان گورستان اصلی شهر را به ثبت احوال ارایه می دهد از مسوولان خواست این موضوع را پیگیری و حل و فصل کنند.

رییس اداره ثبت احوال سمیرم از نیروی انتظامی و اورژانس ۱۱۵ هم خواست آمار و تعداد فوت شدگان حوادث مختلف بویژه سوانح و تصادف ها را به اداره ثبت احوال اعلام کنند.

به گفته رضایی ۳۸ هزار و ۴۲۴ کارت ملی هوشمند تا پایان تیرماه جاری در سمیرم تعویض و صادر شد و ۲۵ هزار و ۳۱۵ جلد شناسنامه جدید در این مدت صادر شده است.

معاون شهردار سمیرم اظهار داشت: دو قبرستان واقع شده در حاشیه شهر سمیرم غیررسمی بوده و زمین آنها وقفی است.

محمدعلی آصفی تصریح کرد: شهردرای بارها به سرپرستان این دو قبرستان اخطاریه صادر کرده اما آنها می گویند هزینه دفن فوت شدگان در این آرامستان ا با خیران است چرا که آنان توان پرداخت عوارض ۴۰۰ هزار تومانی کفن و دفن را ندارند.

وی افزود: از ابتدای امسال تا امروز ۲۵ واقعه فوت در شهر سمیرم داشته ایم که به اداره ثبت احوال اعلام شده است.

فرماندار سمیرم گفت: یکپارچگی آرامستان های شهری موضوعی است که شهرداری باید هر چه زودتر به آن ورود کرده و این مساله را حل و فصل کند.

محمدرضا عسگریان اشاره ای هم به پراکندگی جمعیت شهری و روستایی در سمیرم (منهای جامعه عشایری) داشت و یادآور شد: ۵۳ درصد جمعیت سمیرم روستایی و ۴۷ درصدی شهری است.

به گفته وی، طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ نرخ رشد جمعیت در کل شهرستان سمیرم ۹ هزار نفر بوده و این سیر صعودی از سال ۹۰ آغاز شده بود.

وی درباره احداث ساختمان جدید اداره ثبت احوال سمیرم گفت: محوز تخریب ساختمان این اداره صادر شده و امسال اعتباری برای ساخت ساختمان اداری ثبت حوال می گذاریم تا کار ساخت و ساز این اداره سرعت بهتری داشته باشد.

مشکلات فنی در ارسال وقاع حیاتی و اعلام به اداره ثبت احوال و همچنین ضرورت ایجاد نمایندگی ثبت احوال در بخش پادنای بزرگ با وجود فاصله ۷۰ تا ۱۲۰ کیلومتری از مرکز شهرستان و تعدد بالای روستایی و عشایری از مهمترین موارد مطرح شده اعضا در این نشست بود.

سال گذشته ۳۸۰ ازدواج و ۵۴ واقعه طلاق در سمیرم ثبت شده و علت اصلی مرگ و میرها در این شهرستان بیماری های قلبی و کهولت سن عنوان شده است.

الف – ایرنا

 

Go to TOP