رییس اداره اوقاف سمیرم:

عموم مردم در توسعه امامزاده سلطان ابراهیم(ع) سهیم هستند

توسعه آستان مقدس امامزاده ابراهیم (ع) در ورودی شمالی شهر سمیرم، به عنوان مرکز دینی، فرهنگی و گردشگری مذهبی با انجام نقشه برداری هوایی وارد مرحله جدیدی شد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه سمیرم، با اشاره به اجرای اصلاحیه طرح جامع توسعه این امامزاده اظهار داشت: این نقشه برداری به منظور توسعه فضای فیزیکی و انجام بهتر کارهای عمرانی در این محل انجام شد.

به گفته امیرارسلان جباری، شناسایی دقیق و بهتر بافت فرسوده پیرامون اجرای طرح توسعه امامزاده در مساحتی افزون بر ۶ هکتار و در چند مرحله انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: هدف از این اقدام اجرا و ایجاد صحن اصلی امامزاده، تعبیه غرفه‌های تجاری، فرهنگی، اقامتی، آرامستان، توقفگاه خودرو، توسعه فضای سبز با رویکرد گردشگری با توجه به واقع شدن این آستان مقدس در یکی از بهترین نقاط مرتفع در ورودی شهر سمیرم است.

وی خاطرنشان کرد: فاصله و سطح ارتفاع در طرح توسعه برای آزادسازی و خاکبرداری در جاهایی به بیش از ۱۰ متر می‌رسد، بنابراین تصویر برداری هوایی کمک بزرگی به اجرای بهتر و دقیق در توسعه این مکان مقدس خواهد داشت.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه سمیرم با بیان اینکه ضریح کنونی امامزاده ابراهیم (ع) چوبی و قدیمی است ادامه داد: این ضریح باید تعویض شود و ضریح جدید و مقاوم با اعتباری افزون بر یکهزار و ۲۰۰ میلیون ریال به جای آن نصب خواهد شد.

جباری با بیان نیاز بیشتر به کمک‌های مردمی و خیران نیک اندیش برای توسعه و زیباسازی امامزاده ابراهیم (ع) افزود: صحن غربی این آستان با کمک یکی از خیران دیوار کشی می‌شود اما خوب است بدانیم که عموم مردم و مسوولان امر در توسعه این مکان مقدس سهیم هستند و نقش دارند.

وی آزادسازی و توسعه حریم امامزاده، با خرید ۲۴ واحد مسکونی و یک باب حسینیه اطراف آن در سال‌های اخیر را یادآور شد و اظهار داشت: تنها در سال گذشته ۱۶۰ میلیون تومان برای خرید و آواربرداری یکی از این خانه‌ها هزینه کردیم.

رئیس اداره اوقاف سمیرم، با تاکید بر اینکه آستان مقدس امامزاده ابراهیم و گلستان شهدای سمیرم در پایین دست آن محور و مرکز اصلی معنوی و فرهنگی شهرستان هستند اضافه کرد: نبود پارکینگ در این مکان مقدس هم معضلی برای آستان و هم مشکل بزرگی برای محله قلعه و ورودی شهر است.

به گفته جباری، تجمع مردم، مسافران و گردشگران بویژه در تعطیلات، پایان هفته و همچنین مراسم‌های ولادت یا شهادت اهل بیت در این محل بخوبی مشهود است و همکاری عموم مردم و مسؤولان محلی را می‌طلبد تا طرح توسعه امامزاده با همت همگانی هر چه زودتر انجام شود.

بهسازی گلزار شهدای روستای خفر در جوار امامزاده سید احمد (ع) این روستای نمونه توریستی و همچنین زیباسازی و بهسازی محوطه بیرونی امامزاده معصومه خاتوان شهر ونک در غرب سمیرم نیز از دیگر کارهای اداره اوقاف در سال جاری است که این مسؤول به آنها اشاره کرد.

وی ادامه داد: سال ۹۷ دو وقف الحاقی به امامزاده شهر حنا واقع در شرق سمیرم داشتیم، که این حرکت خوب، به توسعه فضای زیارتی و سیاحتی آن محل می‌انجامد.

وی در خصوص اعتبارات و طرح‌های پیشنهادی اداره اوقاف سمیرم برای سال ۹۸ هم توضیح داد: ۱۵ میلیارد ریال برای امسال پیشنهاد داریم که در کمیته برنامه ریزی و تملک دارایی‌ها ارائه خواهیم داد و امیدواریم اعتبار خوبی دریافت کنیم.

شهرستان سمیرم دارای ۱۳۸ مسجد، ۸۶ موقوفه متصرفی و غیر متصرفی، ۴۰ حسینیه، مهدیه، دارالقرآن، دارالعلم و تکیه، ۱۰ امامزاده و پنج مقبره است.

الف

Go to TOP