مهم‌ترین نکات برای ارتودنسی دندان کودک

اگر کودک شما دندان‌های کج و کوله یا فک ناهم‌تراز داشته باشد،‌ با یک دندانپزشک صحبت کنید. او احتمالا شما را به یک متخصص ارتودنسی ارجاع می‌دهد

مهم‌ترین نکات برای ارتودنسی دندان کودک

اگر کودک شما دندان‌های کج و کوله یا فک ناهم‌تراز داشته باشد،‌ با یک دندانپزشک صحبت کنید. او احتمالا شما را به یک متخصص ارتودنسی ارجاع می‌دهد. متخصص ارتودنسی در اصلاح طرح لبخند با استفاده از لوازم ارتودنسی تخصص دارد. درمان ارتودنسی از موثرترین شیوه‌های درمان ناهنجاری‌های دندانی است که هر چه در سن پایین‌تر انجام شود، تاثیرش بهتر و سریع‌تر خواهد بود. بهترین سن ارتودنسی دندان کودک سنین ۶ تا ۷ سال و پیش از ۹ سالگی است.

انوع ارتودنسی و لوازم آن

امروزه لوزام دندانپزشکی متعددی وجود دارد اما دندانپزشک و متخصص ارتودنسی هنوز هم از بریس به‌عنوان ابزار اصلی برای صاف کردن و اصلاح ناهم‌ترازی دندان‌ها در کودکان استفاده می‌کنند. بریس‌ها با فشار آوردن به دندان‌ها و فک‌ها، آن را به سمت موقعیت مناسب و مطلوب حرکت می‌دهند. امروزه انواع مختلفی از بریس در بازار وجود دارد که می‌توان باتوجه به بودجه، بریس مناسب را با پیشنهاد متخصص ارتودنسی تهیه کرد. یک متخصص ارتودنسی برای اصلاح لبخند شما از لوازمی مثل باند،‌ براکت، سیم، هدگیر، کش‌های پلاستیکی، نگهدارنده ارتودنسی، فضا نگه‌دار و هربست استفاده می‌کند.

آیا یک دندانپزشک می‌تواند به‌جای متخصص ارتودنسی، درمان ارتودنسی را انجام دهد؟

بله. بسیاری از دندانپزشک‌ها در زمینه ارتودنسی آموزش دیده‌اند. با این‌حال، اگر درمان ارتودنسی پیچیده‌تری نیاز باشد،‌ بهتر است پیش متخصص ارتودنسی بروید. متخصص ارتودنسی علاوه‌بر دوره عمومی، دو تا سه سال دوره تخصصی ارتودنسی را می‌بیند. او در ردیف کردن دندان‌ها، اصلاح ناهنجاری بایت و مشکلات فک تخصص دارد.

چه‌موقع کودکم را پیش متخصص ارتودنسی ببرم؟

دندانپزشک می‌تواند زمان رفتن نزد متخصص ارتودنسی را به شما بگوید. انجمن دندانپزشکان و ارتودنتیست‌های آمریکا بهترین سن را برای ارزیابی دندان‌های کودکان، سن ۷ سالگی می‌دانند. در این سن، ‌متخصص ارتودنسی می‌تواند مشکلات جزیی مربوط به رشد فک و دندان‌ها را شناسایی کند. بیشتر کودکان درمان اصلی را بین ۹ تا ۱۴ سالگی شروع می‌کنند.

به توصیه متخصصان ارتونسی باید مشکلات دندانی کودک را در حالی‌که کودک هنوز در حال رشد است اصلاح کرد. زمانی‌که رشد آن‌ها متوقف شد، ‌درمان طولانی‌تر می‌شود و نیاز به کار بیشتری دارد.

پایین‌ترین سن انجام ارتودنسی با بریس در کودک، چه سنی است؟

هیچ سن مشخصی برای درمان ارتودنسی وجود ندارد. برنامه درمانی به نیازهای هر فرد بستگی دارد. مثلا، کودکی که شکاف کام دارد، پیش از درآمدن دندان‌هایش دستگاه‌های ارتودنسی در دهانش کار گذاشته می‌شود. سایر کودکان نیز اگر تمام دندان‌های شیری‌شان نیفتاده باشد، بهتر است درمان را در سنین ۶ و ۷ سالگی شروع کنند. هدف از درمان زودهنگام جلوگیری از به‌جود آمدن مشکلات بیشتر است. درمان به‌موقع محیط بهتری را برای درآمدن دندان‌های دائمی و رشد آن‌ها فراهم می‌کند.

اکثر کودکانی که نیاز به ارتودنسی در سنین پایین دارند،‌ بعدها برای کامل کردن فرآیند هم‌تراز کردن فک و ردیف کردن دندان‌ها نیاز به بریس و کارهای بیشتری خواهند داشت. اما اگر درمان ارتودنسی زود آغاز شود، از پیچیدگی و کارهای اضافی جلوگیری می‌شود.

آیا بریس درد دارد؟

کلمه «درد» کمی بزرگ‌نمایی است اما، ممکن است همان ابتدای قرار گرفتن بریس در دهان کودک، یا تنظیم آن، یا زمانی‌که دستگاه جدیدی مثل کش‌های پلاستیکی یا هدگیر اضافه می‌شود، ناراحت شود.

هر درد یا ناراحتی را می توان با مصرف استامینوفن کودک کاهش دارد. هم‌چنین اگر سیم، براکت یا کش‌ها دهان کودک‌تان را اذیت می کنند،‌ متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک می‌تواند نقاط تیز روی بریس‌ها را با موم بپوشاند.

آیا ممکن است که کودک به بریس حساسیت داشته باشد؟

بله. برخی از افراد ممکن است به برخی فلزات مثل نیکل آلرژی داشته باشند. اگر این اتفاق افتاد، می‌توان از مواد دیگر استفاده کرد. برخی از افراد هم ممکن است به دست‌کش‌های لاتکسی که دندانپزشک و دستیارش استفاده می‌کنند حساسیت داشته باشند. اگر کودک شما به لاتکس حساسیت دارد، به دندانپزشک او بگویید که دستکش‌های غیرلاتکسی استفاده کند.

گاهی اوقات ممکن است بریس‌ لثه های کودک را تحریک کند و موجب تورم شود. این یک واکنش آلرژیک نیست اما نیاز به مراقبت دارد.

مصرف چه غذاهایی برای کودکی که بریس دارد ممنوع است؟

بریس‌ها ظریف هستند. شکسته شدن بخشی از آن می‌تواند موجب حرکت دندان در جهت نامناسب و درنتیجه درمان طولانی‌تر شود. باید از خوردن غذاهای سفت و چسبناک یا غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند مثل موارد زیر خودداری شود:

  • یخ
  • آجیل
  • ذرت
  • آب‌نبات
  • آدامس
  • آب‌نبات جویدنی مثل کارامل

کودک تا چه مدت باید بریس را دهان داشته باشد؟

طول درمان متفاوت است و به مشکل، همکاری کودک، و رشد او بستگی دارد. به‌طور معمول این زمان ۱۸ تا ۳۶ ماه طول می‌کشد.

کودک تا چه مدت باید نگه‌دارنده را در دهان داشته باشد؟

به‌طور ایده‌آل کودک باید همیشه نگهدارنده را داشته باشد،‌حتی اگر شده یک شب در هفته. البته این ممکن است عملی نباشد. دندان‌ها هم مثل سایر اعضای بدن تغییر می‌کنند. زمانی‌که کودک شما استفاده از نگه‌دارنده را کنار گذاشت، باید انتظار تغییرات جزیی در دندان‌ها را داشته باشید.

 

ایرانگان بانک اطلاعات مشاغل و کسب و کارها

این مقاله توسط واحد محتوای سایت ایرانگان تولید شده و هرگونه کپی‌برداری از آن با ذکر منبع بلامانع است.

در مجله ایرانگان از مطالب علمی، آموزشی و تحقیقاتی بهرمند شوید و در سایت نیازمندی‌های ایرانگان همواره می‌توانید متخصصان مورد نیاز خود را در مشاغل مختلف آموزشی، خدماتی، پزشکی و صنعتی بیابید.

 

 

Go to TOP