سیل ۲۵۸ میلیارد ریال به کشاورزی سمیرم خسارت وارد کرد

مدیر جهاد کشاورزی سمیرم برآورد خسارت بارندگی و سیل فروردین امسال به بخش کشاورزی این شهرستان را ۲۵۸ میلیارد ریال اعلام کرد.

به گزارش تیم رصد سمنا، احمد تیموری اظهار کرد: ۲۳۷ میلیارد ریال از مجموع این خسارت، مربوط به بخش کشاورزی است.

به گفته وی، ۶هزار و ۱۰۰ میلیون ریال از خسارت های وارده مربوط به امور عشایر و ۱۵۰ میلیارد ریال نیز برآورد خسارت در بخش منابع طبیعی و آبخیزداری است.

وی خاطر نشان کرد: آسیب دیدگی ۷۰ هکتار باغ، ۲۴۰ هکتار زمین دیم، ۶۱ هکتار کشت آبی، ۴۸ رأس دام سنگین و سبک و ۲۵ کیلومتر کانال انتقال آب کشاورزی از جمله این خسارت ها ست.

تیموری با بیان اینکه ۱۹ مزرعه پرورش ماهی و ۱۴۶ واحد دامداری نیز خسارت دیده بودند افزود: ۱۵ ایستگاه پمپاژ آب، ۱۰۰ رشته قنات کشاورزی و ۱۰۰ کیلومتر جاده بین مزارع نیز در اثر سیلاب های شدید تخریب شده اند.

مدیر جهاد کشاورزی سمیرم ادامه داد: حجم عمده این خسارت ها، در بخش های پادنای بزرگ و پادنای سفلی برآورد و گزارش شده است.

وی با اشاره به اینکه حدود یک ماه است کار بازسازی و کمک به خسارت دیدگان آغاز شده است ، افزود : لایروبی قنات ها هم اکنون در بخش مرکزی و وردشت با همکاری بخشداران و دهیاران در حال انجام است اما در منطقه ونک کار لایروبی تمام شده است.

مدیر جهاد کشاورزی سمیرم، مرمت کانال های آبرسانی در بخش پادنای بزرگ را از دیگر کارهای در حال اجرا عنوان کرد و گفت: در این بخش کوهستانی که در حاشیه کوه دنا واقع شده، نیاز به بولدوزر داریم که هنوز تامین نشده است.

وی افزود: همکاری و هماهنگی مسوولان بخش پادنای سفلی و شهرداری کُمه، برای تامین ماشین آلات و بیل مکانیکی خوب بوده و کار در بخش مرمت جاده های بین مزارع و کانال های آب در دست انجام است.

مدیر جهاد کشاورزی سمیرم یادآور شد: کشاورزان و باغدارانی که خسارت دیده اند باید در سامانه سجاد ثبت نام کرده باشند تا به محض تامین اعتبار، غرامت ها به خسارت دیده ها پرداخت شود.

وی در مجموع وضعیت آبی امسال را خوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: اما ممکن است با توجه به ذخیره ناچیز آبی سد حنا (۱۰ میلیون متر مکعب) و شرق سمیرم، فصل تابستان مشکلاتی در این منطقه شاهد باشیم.

شهرستان سمیرم که جزو حوضه آبریز کارون بزرگ، محسوب می شود ، دارای ۱۸ هزار هکتار باغ، ۱۷ هزار هکتار زمین زراعی، ۴۵۵ هزار هکتار عرصه ملی و ۳۳۰ هزار هکتار مرتع و جنگل های طبیعی است.

این شهرستان در۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان و ضلع شمالی ارتفاعات دنا و زاگرس میانی واقع شده است.

انتهای پیام / ایرانا

Go to TOP