ارزش علوفه مراتع سمیرم ۲۲۱ میلیارد تومان است

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم گفت: متوسط ارزش اقتصادی علوفه تولیدی مراتع شهرستان سمیرم ۲۲۱ میلیارد تومان است.

به گزارش تیم رصد سمنا، عزت الله مرادی اظهار داشت: با توجه به تغییرات اکولوژیکی و اقلیمی و بارش‌های مناسب سال جاری، تولیدات علوفه در شهرستان وضعیت مطلوبی داشته است؛ ظرفیت چرایی مراتع شهرستان تعداد ۵۰۰ هزار رأس دام است که در ۳۵۰ هزار هکتار مرتع و حدود یک‌صد هزار هکتار اراضی جنگلی این شهرستان پراکنده و از علوفه تولیدی مراتع استفاده خواهند کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم بیان کرد: ظرفیت ورود دام به مراتع بر اساس پروانه‌های چرایی است که برای عشایر صادر شده که ورود دام مازاد بر ظرفیت مراتع، غیرقانونی است و به زودی طرح شمارش دام و کنترل پروانه چرای عشایر و مرتعداران آغاز می‌شود و هر دامدار یا خانوار عشایری که دارای دام مازاد باشند متخلف محسوب و قاطعانه با آنها برخورد می‌شود.

مرادی افزود: نیمی از مراتع درجه یک استان اصفهان در شهرستان سمیرم واقع شده و به عبارت بهتر سمیرم قطب مرتعداری استان اصفهان است، در سال جاری ارزش اقتصادی مراتع شهرستان سمیرم هشتصد و هشتاد و چهار میلیارد تومان است که متوسط ارزش اقتصادی علوفه تولیدی از نظر علمی و اکولوژیکی ۲۵ درصد از ارزش اقتصادی مراتع محسوب می‌شوند و ۷۵ درصد ارزش اقتصادی غیر علوفه و حفاظتی، اکولوژیکی، زیبایی شناختی، تنوع زیستی، ژنتیکی و گیاهان دارویی است. با این احتساب ارزش اقتصادی مراتع سمیرم ۸۸۴ میلیارد تومان است و در سال جاری از این مقدار فقط ارزش اقتصادی علوفه تولیدی ۲۲۱ میلیارد تومان است.

وی تصریح کرد: میزان تولید علوفه در مراتع ییلاقی سمیرم در سال جاری با توجه به بارندگی‌های خوبی که داشتیم ۱۵۸ هزار تن است که در هر هکتار از مراتع شهرستان به‌ طور متوسط ۳۵۱ کیلوگرم می‌شود و نکته قابل‌توجه در رابطه با علوفه موجود در مراتع، احتمال افزایش آتش‌سوزی است که با کمک مردم و مرتع‌داران کنترل خواهیم کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم افزود: از مسؤولیان تقاضا داریم متناسب با ارزش اقتصادی مراتع اعتبار احیا و اصلاح و حمایت و حفاظت منابع طبیعی شهرستان اعتبار بگذارند.

به گزارش فارس، چهار هزار و ۷۰۰ خانوار عشایری از چهار طایفه دره شوری، عمله، فارسیمدان و شش بلوکی ایل بزرگ قشقایی به ییلاق کوچ و مدت چهار ماه از سال میهمان مراتع ییلاقی سمیرم هستند.

شهرستان سمیرم در زاگرس مرکزی با ۱۵۰ روستا و آبادی، شش شهر و چهار بخش و افزون بر یک‌صد هزار نفر جمعیت روستایی، شهری و عشایری، با ۴۵۵ هزار هکتار عرصه‌های ملی و طبیعی در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان واقع‌شده است.

انتهای پیام/ فارس

Go to TOP