نماینده ولی فقیه در سازمان جنگل ها:

پاسداری از انفال و منابع طبیعی مجاهدت و عبادت است

نماینده ولی‌فقیه در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: پاسداری و حراست از انفال، منابع طبیعی و پوشش گیاهی عبادت و مجاهدت است.

به گزارش سمیرم خبر، حجت الاسلام سید مصطفی طباطبایی نژاد روز چهارشنبه در گردهمایی روحانیون و مبلغان شهرستان سمیرم با اشاره به اهمیت طبیعت و محیط زیست افزود: منابع طبیعی، بخشی از انفال و از سرمایه های خدادادی است که باید در حفظ آن تلاش کنیم.
وی با بیان اینکه سه وزارتخانه نفت، نیرو و جهاد کشاورزی متولی انفال مملکت اسلامی هستند افزود: ۸۳درصد از خاک و عرصه های طبیعی ایران در اختیار وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری است.
وی خاطر نشان کرد: همین درصد بالای منابع و مراتع طبیعی حساسیت، گستردگی و وسعت کار سازمان جنگل ها را نشان می دهد.
به گفته طباطبایی نژاد، توجه و تمرکز بر حفاظت و بهره برداری اصولی از این عرصه ها تنها در موضوع هشت هزار نوع گیاه دارویی که فقط ۱۲۰ تا ۱۳۰ گونه آن در جامعه متداول است می تواند آثار اقتصادی، توسعه ای و بهداشتی زیادی برای مردم به ارمغان بیاورد.
نماینده ولی ‌فقیه در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ادامه داد: همه ما وظیفه داریم تا با جلوگیری از تخریب عرصه های طبیعی، به افزایش پوشش گیاهی بویژ در مناطقی مانند سمیرم، کمک کرده و به عنوان تکلیف شرعی از آنها حفاظت کنیم.
وی با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت مبلغان دینی برای حفاظت و حراست از انفال افزود: آموزش های همگانی و اطلاع رسانی به عموم مردم در مساجد، محافل و سخنرانی ها می تواند راهگشا و کارساز درباره اهمیت مراتع و پوشش های گیاهی برای نسل های امروز و فردا باشد.
وی اجرای موفق بیابان زدایی در سطح ۸ میلیون هکتاری در کشور را یادآور شد و ادامه داد: براساس ارزیابی های سازمان ملل، ایران اسلامی در جمع ۱۰ کشور اول جهان در زمینه مقابله با پدیده بیابان زایی با رویکرد مشارکت مردمی است.
حجت الاسلام طباطبایی نژاد روحیه مشارکت مردمی در کمک به بیابان زدایی و حفظ طبیعت را ستود و گفت: ۹۰حدود درصد از مساحت کشور ایران در منطقه خشک و نیمه خشک واقع شده که نشان می دهند نگهبانی از جنگل ها و مراتع به عنوان میراث طبیعی یک ضرورت قطعی است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سمیرم در این نشست با اشاره به خطر از میان رفتن گیاهان و بیابانی شدن سمیرم خاطر نشان کرد: ریزگردها، فرسایش های بادی و خاک، آلودگی هوا، خشکی تالاب ها و حتی انقراض گونه های جانوری به علت تخریب و دست اندازی به مراتع و منابع طبیعی است.
عزت الله مرادی از مبلغان دینی و روحانیون حاضر در مساجد و مراسم های متخلف خواست مردم را نسبت به حمایت و حراست از طبعیت بیشتر آگاه کنند و آسیب های جبران ناپذیر نابودی مراتع را نیز به اطلاع مردم و عشایر محلی برسانند.
وی وسعت شهرستان سمیرم را ۵۳۰ هزار هکتار عنوان کرد و افزود: ۸۵ درصد از این وسعت، عرصه ملی است که ۴۵۰ هزار هکتار آن را جنگل ها و مراتع تشکیل می دهد.
وی ادامه داد: هر چند ۵۰ درصد مراتع درجه یک و ۲ استان اصفهان در شهرستان سمیرم وجود دارد اما حضور عشایر با حدود ۷۰۰هزار رأس دام که بیشتر از نیمی از آنها مازاد بر توان پوشش گیاهی منطقه است، مشکلات زیادی برای عرصه ها و منابع طبیعی ایجاد می کند.
مرادی همچنین به ادامه خشکسالی ها اشاره کرد و اظهار داشت: بهترین راه برای نجات از این وضعیت اجرای طرح های آبخیزداری است که ۱۷ طرح جدید برای سال ۹۷ در نقاط مختلف سمیرم پیش بینی شده است.
شهرستان سمیرم دارای ۱۹ هزار هکتار باغ، ۱۸ هزار هکتار زمین زراعی، ۴۵۵ هزار هکتار عرصه ملی و ۳۳۰ هزار هکتار مرتع و جنگل های طبیعی است.
بر همین اساس، سمیرم علاوه بر منطقه حفاظت شده دنا بعنوان یکی از مهمترین ذخیره گاه‌های زیست کره جهان با ظرفیت دارا بودن ۳۲۰ گونه جانوری، اولین ذخیره گاه درخت اُرس در کشور و همچنین ۲ ذخیره گاه جنگلی داغباشی و تنگ خشک با افزون بر ۵۲۷ هزار هکتار مساحت جغرافیایی، ۴۵۵ هزار هکتار عرصه ملی، مرتعی و جنگلی و ۸۱ هزار هکتار رویشگاه جنگلی بعنوان حوزه الگویی سازمان جنگل های کشور در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان قرار دارد.

Go to TOP