تلنگر؛

کوچه پُشت ارشاد

…چه من و شما از این کوچه رد شویم و تردد کنیم؛ چه گشت ارشاد و یا مسوولان، همسایگان و مجاوران این کوچه بین محله ای، شرایطشان از همه ما بحرانی تر و سخت تر است.

سمیرم خبر – محمود افشاری / مدتی است تصمیم داشتم درباره کوچه ای که خیلی ها بعنوان میانبر دو محل شهر سمیرم می شناسید و این روزها حال و روزش شباهتی به کوچه و حتی کیچه هم ندارد چند کلمه ای حرف حساب بنویسم.
امسال که به برکت وفور پول و اعتبار با تلاش برخی مسوولان و بویژه نماینده مجلس و شوراها و شهرداران و فرماندار عزیز، آسفالت و قیر خوبی به شهرستان و بخصوص روستاها تخصیص داده شد که هر چند برکاتش در شهر سمیرم چندان زیاد نبود و در فصل گرم کار و به وقتش به دستمان نرسید اما خب، باز هم جای شکرش باقی است که خیلی از کوچه ها و معابر شهر و روستایمان از این مواهب و پیگیری ها بهره مند شد و آسفالتی نصیبشان شد.
(این را هم در پرانتز اشاره کنم که کوچه من خبرنگار(فرعی ۱۴ بلوار بشارت )با وجود گذشت یک دهه از خاکی بودن و وضعیت بحرانی و نازیبا، و همچنین با وجود بازدید چهار شهردار و سرپرست شهرداری من جمله فرماندار سابق که زمانی خود شهردار بود، همچنان همان شکلی است هر چند یک کوچه بالاتر را به کلی آسفالت کردند؛ حالا پول از مردم گرفته اند یا نگرفته اند را نمی دانم! ولی این را خوب می دانم که فاصله این دو کوچه شش هفت متر بیشتر نبود؛ حال چه شد که یکی آسفالت شد و یکی نشد؛ شورا و شهرداری اعلم!)
بگذریم – حالا زمان یافتن مقصر و تطویل کلام نیست. مقصود ما هم فرعی چنان و کوچه چنین نیست. هدف تنها «کوچه پشت ارشاد» است.
کوچه پشتی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سمیرم. همان گذرگاهی که اگر این روزها از آن عبور کنی و ماشینت مثل خودروی پدری من زیر و بندش، بند مویی باشد، سر و صدایش سر به فلک می گذارد یا اگر گشت ارشادی احتمالا گذرش به این کوچه بیفتد(البته که شهر کوچک ما چندان جوانان گشت ارشادی ندارد!) یا خدای نکرده مسوولی از سران شهرستان و یحتمل استان! (که صد البته که شبیه استاندار «سید مرتضی بختیاری» را منظور نظر داریم) از این معبر به ظاهر جنگ زده و تراشکاری شده بگذرد، قطعا زنگی به مسئولان مدیریت شهری یا بالاتر یا پایین تر می زند و …
کوتاه سخن اینکه چه من و شما از این کوچه رد شویم و تردد کنیم؛ چه گشت ارشاد و یا مسوولان، همسایگان و مجاوران این کوچه بین محله ای، شرایطشان از همه ما بحرانی تر و سخت تر است.
نمی دانم چند کوچه دیگر شهر و دیار من شبیه این کوچه پشتی یا همان فرعی ۱۴ خودمان است ولی می دانم مردم باید این موارد را از شورای شهر بعنوان منتخبان خود مطالبه کنند و من خبرنگار را زنگباران تا این دست موارد وارد فصل غیر کاری نشوند و به بهار و تابستان سال بعد موکول گردند.( حالا نگویید این هم برای فرعی ۱۴ خودش تقلا می کند!)
نمی دانم نقد و نوشتار من چقدر اثر کند آن هم در این فصل که نه می شود آسفالت کرد و نه ملات و سیمان؛ ولی می دانم یک سر این کوچه به دفتر نماینده محترم مجلس ختم می شود.
ختمی که امید است بخیر باشد و نقد ما هم ختم به شر و دردسر نشود و کوچه پشت ارشاد و ساکنان متین و عزیزش هم به نوایی برسند…
ان شاا…

Go to TOP