کسب عناوین برتر استان توسط مدارس سمیرم

طرح خود اتکایی مدارس شبانه روزی در سمیرم برای نخستین بار سال گذشته در مدرسه شبانه روزی شهدای وردشت سمیرم اجرا و فعالیت خود را آغاز کرد و در سال جاری موفق به کسب عنوان نخست استان اصفهان شد.

به گزارش خبرنگار سمنا،طرح های خود اتکای مدارس شبانه روزی با هدف آموزش اقتصاد مقاومتی، شناسایی و پرورش استعداد های نهفته دانش آموزان در مدارش شهرستان سمیرم به اجرا در آمده است.

این طرح کشوری در سال گذشته در مدارس شبانه روزی سطح شهرستان سمیرم با همت اداره آموزش و پرورش سمیرم اجرا و در سال جاری با جدیت دنبال شد است.

سال گذشته مدارسی همچون شهدای وردشت، فاطمه زهرا(س) کمه، هجرت پادنا، شیخ بهایی سمیرم و … در این طرح شرکت و اقدامات لازم در زمینه های گوناگون را انجام دادند.

مدرسه شبانه روزی منطقه وردشت سمیرم، با مدیریت قمر نادری در سال گذشته اقداماتی برای اجرای طرح‌های خوداتکایی صورت داده که سالن پرورش قارچ و کاشت بوته های گل محمدی از طرح‌های این مدرسه است.

مدرسه دخترانه شهدای وردشت سمیرم با بیش از یکصد دانش آموز و با بیش از ۱۰۰ میلیون ریال در سال گذشته هزینه یک سالن تولید و پروش قارچ با قابلیت برداشت سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون ریال قارچ راه اندازی کرد که همین امر موجب کسب بالاترین امتیاز طرح خود اتکایی در استان اصفهان شد.

قمر نادری مدیر مدرسه شهدای وردشت سمیرم در رابطه با طرح خود اتکایی گفت: این طرح کشوری بوده و همه ساله در مدارس شبانه روزی به اجرا در می آید و امسال نیز در مدرسه شهدای وردشت به صورت جامع تر اجرایی شده است.

محمد نادری با اشاره به فعالیت های مدارس شبانه روزی سطح شهرستان سمیرم گفت: خوشبختانه مدارس شهرستان سمیرم در این طرح با توجه به فعالیت چشمگیر و بسیار خوبی که از خود به نمایش گذاشته اند موفق به کسب عناوین برتر این طرح در استان شده‌اند.

رئیس اداره آموزش و پرورش سمیرم در همین رابطه خاطر نشان کرد: تمامی مدارس شبانه روزی شهرستان سمیرم در حال اجرای طرح خود اتکایی می‌باشند که سه مدرسه شهدای وردشت سمیرم با دو پروژه “کشت قارچ” و “کشت گل محمدی” با کسب ۱۲۵ امتیاز مقام نخست استانی را کسب و مدرسه حضرت فاطمه زهرا (س) شهر کمه سمیرم با کسب ۱۰۷ امتیاز به صورت مشترک با یکی از مدارس شهر چادگان مقام دوم را کسب و مدرسه هجرت پادنا با کسب ۱۰۶ امتیاز موفق به کسب مقام سوم استانی شده اند.

نادری تصریح کرد: مدارس استاد شهریار منطقه وردشت و مدرسه مولوی منطقه پادنا و مدسه شیخ بهایی سمیرم در مبحث کشت سیر در حال فعالیت می‌باشند.

اسماعیل رشیدی، مسئول اجرای طرح خود اتکایی مدرسه وردشت در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: با توجه به قابلیت‌های فراوان دانش آموزان و مدارس شبانه روزی مصمم شدیم تا با اجرای طرح‌های خوداتکایی در این مدرسه، الگویی مناسب برای سایر مدارس شبانه روزی شهرستان و حتی استان باشیم.

وی با اشاره به هزینه‌های بالای اجرای این طرح افزود: چیزی بالغ بر ۱۰۰ میلیون ریال هزینه فضاسازی اولیه و آماده سازی محیط این سالن شده است.

مسئول اجرایی طرح خود اتکایی مدرسه شهدای وردشت سمیرم در همین رابطه تصریح کرد: ۱۰ میلیون ریال هزینه کمپوست ریزی در سال جاری شده که برآورد درآمد زایی آن بالغ بر ۱۷ میلیون ریال در ۶۰ روز می‌باشد.

رشیدی همچنین خاطر نشان کرد: با توجه به رویکرد اقتصادی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی در مدرسه ما برای کاهش هزینه های اجرایی این طرح استفاده از شوفاژ و موتور خانه مدرسه را برای تامین سیستم گرمایشی مورد نیاز در دستور کار خود قرار داده ایم.

وی با اشاره به طرح خوداتکایی کاشت گل محمدی این مدرسه گفت: طرح پرورش گل بو(محمدی) که امسال نیز همچون سال گذشته در این مدرسه اجرایی می شود در زمینی به وسعت ۳۰۰ متر در کنار مدرسه اجرا و در آن بیش از ۳۰۰ اصله بوته کاشته شده است.

مسئول طرح خود اتکایی مدرسه وردشت: میزان برداشت دوره‌ای سالانه از این طرح را حدود ۱۵۰ کیلوگرم گل محمدی دانست و تصریح کرد: در سال اول برداشت گل از این محل تمامی هزینه های پرداختی را بازگردانده و در سال آینده امید به افزایش برداشت گل محمدی داریم تا بخشی از هزینه های مدرسه را از این طریق تامین کنیم.

رشیدی با اشاره به ساخت و راه اندازی نانوایی در این مدرسه گفت: در سال گذشته با ساخت نانوایی مدرسه با کمترین هزینه ممکن توانستیم بالغ بر ۲ میلیون تومان درآمد زایی برای مدرسه داشته باشیم که متاسفانه به علت عدم توایی در تامین آرد در سال جاری این نانوایی نتوانست فعالیت خود را به خوبی انجام دهد.

رشیدی با اشاره به پیگیری و ارسال درخواست به بخشدار منطقه وردشت جهت تخصیص سهمیه آرد گفت: در سال جاری نامه ای با مزمون نیاز روزانه نان مدرسه جهت تخصیص سهمیه آرد و تامین آن برای تپخ نان شده ایم که هنوز موفق به دریافت آرد نشده و قیمت آرد آزاد و بالا بوده و همچنین تهیه آن نیز دشوار است.

محمد فخری زاده بخشدار منطقه وردشت با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این رابطه متذکر شد: در کارگروه آرد و نان شهرستان این موضوع را مطرح کرده ایم و برنامه هایی برای تامین و تخصیص آرد این مدرسه مورد بررسی قرار داده ایم که به زودی آن ها را نهایی خواهیم کرد.

​​انتهای پیام/ قائم‌مقامی

Go to TOP