- سمیرم خبر - http://semiromkhabar.ir -

۸۵۰ میلیون تومان اعتبار برای دو طرح عشایری در سمیرم هزینه شد

مسعود دشتی افزود: احداث پل برِه روز در منطقه دناکوه با ۴۵۰ میلیون تومان اعتبار به اتمام رسیده است.
به گفته این مسئول، این پل با ارتفاع سه متر و ۸۰ متر طول و از محل اعتبارات ملی ساخته شده و حدود ۵۰۰ خانوار عشایری مستقر در این بخش می توانند از این سازه استفاده کنند.
وی تمام ساخت و احداث جاده عشایری طاسک در همین بخش را فعالیت عمرانی دیگر این اداره برشمرد و افزود: ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار برای ساخت این طرح عمرانی هزینه شده است.
به گفته دشتی، طول این جاده عشایری ۱۰ کیلومتر بوده و افزون بر یکهزار خانوار عشایری و عموم مردم می توانند از آن استفاده کنند.
این مسئول خاطر نشان کرد: سال آینده و با تخصیص اعتبار جدید مقرر شده دو و نیم کیلومتر دیگر از ادامه این جاده احداث و تا مرز اقلید استان فارس زیرسازی شود تا علاوه بر عشایر، گردشگران نیز بتوانند به سهولت به مناطق زیبای دناکوه و پادنا سفر کنند.
کارشناس اداره امور عشایر سمیرم احداث و نصب ۱۰ منبع ذخیره آب شرب در مناطق عشایری این شهرستان را یادآور شد و گفت: سازه احداثی این منابع بلوک و بتن بوده و ۱۲۰ میلیون تومان برای ساخت آنها هزینه شده است.
استان اصفهان ۹ هزار و ۶۰۵ خانوار عشایری دارد.
عشایر کوچرو اصفهان که شامل ایل قشقایی و بختیاری است، بیش از ۶ ماه از سال را در شهرستان ییلاقی و کوهستانی سمیرم و مناطق جنوب و جنوب غربی این استان زندگی می کنند.
افزون بر چهار هزار و ۷۰۰ خانوار عشایری قشقایی شامل طایفه های دره شوری، عمله، فارسیمدان و شش بلوکی هر سال به ییلاق سمیرم کوچ می کنند.
الف