گزارش خبری؛

خیز اعتبار میلیاردی برای اجرای طرح های آبخیزداری در سمیرم

۱۱ حوضه آبخیز در یک دهه گذشته با اعتبار ۵۰۰ میلیارد ریالی در مناطق مختلف سمیرم اجرا شده و ۱۸ حوضه جدید نیز مطالعه شده و آماده کار اجرایی و عملیات ساخت است.

سمیرم خبر – اجرای طرح های آبخیزداری با هدف حفاظت از آب و جلوگیری از فرسایش خاک، بیابانزایی و سیلاب از نیازهای اساسی عرصه های طبیعی شهرستان سردسیر سمیرم با توجه به ادامه خشکسالی سال های اخیر است.
آبخیزداری راهکار مقابله با خشکسالی در خطه سردسیر سمیرم است
طرح های موثر آبخیزداری با کاهش میزان فرسایش خاک، زمین را برای نفوذ آب در دل خود فراهم کرده و آن را تبدیل به منبع آبی پایدار برای باغ ها و زمین های پایین دست حوضه خود می کند.
از مجموع ۶۰ میلیون هکتار از مناطق بیابانی و مرتعی کشور، ۲۵ میلیون هکتار مستعد اجرای طرح های آبخیزداری است.
در سه دهه اخیر برای رفع معضل خشکسالی، جلوگیری از فرسایش بادی و هدر رفت آب حدود ۲ هزار طرح آبخیزداری در هشت میلیون هکتار از عرصه های طبیعی کشور انجام شده که سهم استان اصفهان در سال های اخیر در قالب ۱۸ طرح تعریف و اجرا شده شده است.
به گفته معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان، ۲۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی سال جاری برای اجرای طرح های آبخیزداری در کشور بعد از ابلاغ رهبر انقلاب اختصاص یافته است.
ابوطالب امینی با بیان اینکه سهم استان اصفهان از این اعتبار ۲۳۰ میلیارد ریال بوده است گفت: بعد از ابلاغ این اعتبار ۱۸ طرح برای شهرستان های مختلف استان اصفهان تعریف شد که سه طرح آن به منطقه سمیرم اختصاص دارد.
وی افزود: اعتبار این سه طرح برای سمیرم حدود ۲۰ میلیارد ریال بود که در حال اجراست.
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان افزود: علاوه بر این اعتبار ، با تفاهم نامه امضا شده بین استاندار اصفهان و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ماه گذشته قرار شد ۶۰۰ میلیارد ریال دیگر به استان اصفهان تعلق گیرد.
امینی گفت : این موضوع در حد تفاهم نامه است و هنوز به استان اصفهان و اداره کل منابع طبیعی استان ابلاغ نشده اما در صورتی که اعتباری جذب شود ۱۲۰ میلیارد ریال به سمیرم اختصاص خواهد یافت.

*سمیرم و نجات از خشکسالی با اجرای طرح های آبخیزداری
شهرستان سردسیر سمیرم در جوار رشته کوه دنا و قلل زاگرس مرکزی واقع شده است و از مجموع مساحت ۵۳۰ هزار هکتاری این خطه ۴۵۰ هزار هکتار معادل ۸۵ درصد مساحت شهرستان، عرصه های منابع طبیعی و مراتع را شامل می شود.
سمیرم که با عناوینی همچون بام ایران و سرزمین هزار چشمه در ارتفاع ۲ هزار و ۵۰۰ متری از سطح دریا واقع شده، سرزمینی کوهستانی و شیب دار است که با توجه به تغییر اقلیم، تداوم خشکسالی، تغییر الگوی بارش از برف به باران و از دسترس خارج شدن روان آبها و ذخیره نشدن در دل زمین با مشکلات عدیده خشکسالی روبروست.
طبق اعلام کارشناسان سالانه یک و نیم میلیارد متر مکعب آب بدون استفاده از شهرستان خارج می شود.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم در این ارتباط به خبرنگار خبرگزاری ایرنا گفت: با وجود شرایط کنونی، تغییر اقلیم و توپوگرافی زمین در سمیرم، بهترین کار اجرای طرح های آبخیزداری در نقاط مستعدی است که به تزریق آب به سفره های زیرزمینی منجر می شود.
عزت الله مرادی خاطر نشان کرد: ۱۱ حوضه آبخیز در یک دهه گذشته با اعتبار ۵۰۰ میلیارد ریالی در مناطق مختلف سمیرم اجرا شده و ۱۸ حوضه جدید نیز مطالعه شده و آماده کار اجرایی و عملیات ساخت است.
وی با بیان اینکه در سال جاری ۱۵ میلیارد ریال در بخش مکانیکی آبخیزداری و چهار میلیارد ریال در بخش بیولوژیکی کار انجام شده است ، ابزار امیدواری کرد که تخصیص اعتبار مصوب شده سفر استاندار به شهرستان بزودی محقق شود.
به گفته وی، تخصیص و تصویب ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری نشان از توجه ویژه مسئولان به اهمیت منابع طبیعی است که مطالعه و مکان یابی اجرای طرح ها نیز انجام خواهد شد.
رئیس اداره منابع طبیعی سمیرم همچنین اجرای طرح های دیم کاری را یکی از راهکارهای مقابله با کم آبی و حفظ پوشش گیاهی دانست و گفت: درسال های اخیر ۲۰۰ هکتار بادام کاری دیم درسمیرم انجام شده و اجرای دیم کاری بادام در ۱۲۵ هکتار از زمین های فقیر تنگ آهوان در ورودی منطقه آبشار نیز در دست اقدام است.
وی اظهار داشت: اجرای این طرح دیم کاری، با هزینه ۳هزار میلیون ریال در دست انجام است که بعد از اولین بارندگی، بذر بادام ها در گودال های نعل اسبی حفر شده کاشته خواهد شد.
وی تاکید کرد: اجرای طرح بادام کاری هر چند ممکن است چند سالی طول بکشد تا درختان رشد کنند اما در آینده نزدیک علاوه بر غنی کردن مراتع فقیر و جلوگیری از فرسایش خاک، باعث زیباتر شدن فضای ورودی منطقه نمونه گردشگری آبشار معروف سمیرم و جاده سلامت نیز خواهد شد.
شهرستان سمیرم دارای ۱۹هزار هکتار باغ، ۱۸ هزار هکتار زمین زراعی، ۴۵۵ هزار هکتار عرصه ملی و ۳۳۰ هزار هکتار مرتع و جنگل های طبیعی است.
ایرنا

Go to TOP