فرماندار سمیرم در شورای اداری:

وضعیت خشکسالی شرق سمیرم فوق بحرانی است

فرماندار سمیرم گفت: وضعیت خشکسالی در این شهرستان بویژه در شرق سمیرم فوق بحرانی و نگران کننده است.

به گزارش سمنا، محمد جعفرزاده، در جلسه شورای اداری شهرستان سمیرم که با حضور محسن مهرعلیزاده استاندار اصفهان برگزار شد اظهار کرد: بخش عمده ای از هشت هزار هکتار باغ زیر دست سد بی آب حنا خشک شده یا با تنش شدید آبی مواجه شده اند.
به گفته این مسئول، در حالی که سد مخزنی حنا ۵۰ میلیون متر مکعب فضای ذخیره آبی دارد تنها دو میلیون متر مکعب آب پشت سد باقی مانده است.
وی بیان داشت: سال گذشته و امسال ۵۰۰هکتار از اراضی شرق سمیرم و دشت حنا کشت آبی نشده و تنها بخش های محدودی به کشت دیم اختصاص داده شد.
این مسئول با یادآوری اینکه دو سد کمانه و قرقاچ در غرب و شمال سمیرم نیز هر کدام به ترتیب سه و ۲ میلیون متر مکعب آب دارند افزود: امسال آب شرب بخش هایی از شهر سمیرم و شهرهای حنا و کمه نیز با تنش و مشکلاتی روبرو بود.
نماینده سمیرم در مجلس شورای اسلامی در ادامه این نشست اظهار داشت: طبق مصوبه دولت برداشت آب از سرشاخه های کارون ممنوع است و این در حالی است که باغ های زیادی در کنار همین سرشاخه ها در سمیرم خشک شده یا از بین رفته اند.
اصغر سلیمی خاطر نشان کرد: موضوع برداشت از سرشاخه ها تنها در اصفهان به این شکل اجرا می شود اما در استان های همجوار شاهد بهره برداری ها، حفر چاه های متعدد و کشت و کارهای فراوان از همین آب هایی هستیم که از حوضه آبی سمیرم و استان اصفهان خارج می شود.
وی با بیان اینکه چهار محله شهر سمیرم از شبکه جمع آوری فاضلاب بی بهره اند از استاندار اصفهان خواست ردیف اعتباری ویژه ای برای این مهم در نظر بگیرد.
***۵ هزار هکتار باغ سمیرم خشک شده است
رئیس اتحادیه نظام صنف کارهای کشاورزی سمیرم ادامه داد: ۵ هزار هکتار باغ از مجموع ۲۲ هزار هکتار باغ سیب این شهرستان تا به امروز خشک شده است.
احمد قربانی افزود: چشمه خوانسار بعنوان مادرچشمه خطه سمیرم در ورودی ابتدایی این شهر با دبی یک و دو دهم لیتر بر ثانیه نیز خشک شده و شش مزرعه بزرگ زیر دست خود را خشکانده یا با تنش شدید مواجه کرد.
وی از استاندار اصفهان درخواست کرد: پروژه رها شده انتقال آب از تنگاب به دشت سمیرم که در سال ۹۱ کلید خورده را احیا و اجرا کند و با اینکار جلوی خسارت ۵۰۰ میلیارد تومانی به بخش کشاورزی بخش مرکزی سمیرم را بگیرد.
***اعتبارات شهرداری سمیرم ناچیز است
شهردار سمیرم در ادامه جلسه شورای اداری با یادآوری اینکه ۶۰ سال از شهر شدن سمیرم می گذرد اما هنوز شهر چهره مدرن و پیشرفته ای به خود ندیده است افزود: درآمد شهرداری از محل منابع محلی تنها ۳۰۰ میلیون تومان است.
حسینعلی صادقی خاطر نشان کرد: کمترین سرانه خدمات رسانی سرانه هر شهروند در سایر شهرستان ها ۳۵۰ هزار تومان اما برای سمیرم ۲۰۰ هزار تومان است.
وی تصریح کرد: شهر سمیرم همچنان از وجود پایانه مسافربری مناسب، میدان میوه و تره بارف کشتارگاه صنعتی و آتش نشانی روزآمد بی بهره است و این شرایط زیبنده شهروندان این شهر نیست.


اختصاص ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای کمک به چهار شهرداری شهرستان، ۱۲ میلیارد تومان برای توسعه طرح های آبخیزداری، یک میلیارد تومان برای بخش فوق بحرانی شرق سمیرم و دو میلیاردتومان برای خطه برآفتاب شهر کُمه به منظور تامین منابع آب پایدار وهمچنین تصویب مواردی در بخش های گردشگری و عمرانی از جمله مصوبات مهم جلسه شورای اداری سمیرم بود که با حضور استاندار اصفهان خاتمه یافت.
الف

Go to TOP