معون فرماندار شهرستان سمیرم:

بیش از ۵درصد از جمعیت جهان از مواد مخدر استفاده کرده اند

معاون فرماندار شهرستان سمیرم: طبق آمار موجود بیش از ۵ درصد از جمعیت جهان حداقل یک‌بار از مواد مخدر استفاده کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار سمیرم خبر، محمدرضا عسگریان در همایش پیشگیری و درمان اعتیاد شهرستان سمیرم تصریح کرد: طبق آمار موجود بیش از ۵ درصد از جمعیت جهان حداقل یک‌بار از مواد مخدر استفاده کرده‌اند.

معاون فرماندار شهرستان سمیرم خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۱۷ میلادی نسبت به دوره مشابه خود در سال ۲۰۰۹مصرف انواع مواد مخدر رشد ۷۰۰درصدی داشته است.

عسگریان افغانستان را پیشتاز در تولید مواد مخدر دانست و گفت: سطح زیر کشت مواد مخدر در این کشور چهر هزار ۲۱۲ درصد افزایش داشته که این آمار بسیار تکان‌دهنده هست.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۰۱ تولید تریاک در این کشور چیزی بالغ‌بر ۱۸۵ تن بوده که این آمار در سال ۲۰۱۷ به ۹هزار تن رسیده که شاهد افزایش چهار هزار ۷۰۰درصد در این مورد بوده‌ایم.

عسگریان آسیب حاصل از مواد مخدر را بسیار بد دانست و افزود: مصرف مواد مخدر در حوزه‌های مختلف همچون سیاسی، روانشناسی، فرهنگی و خانواده اثراتی چشمگیر دارد.

معاون فرماندار شهرستان سمیرم با اشاره به اقدامات چهار سال گذشته کشور ایران برای مبارزه با مواد مخدر گفت:  در چهار سال گذشته شاهد افزایش ۳۰% مبارزه علیه قاچاقچیان، افزایش ۱۱% انهدام باندهای قاچاق، افزایش ۴۳% در حوزه دستگیرشدگان مرتبط با مواد مخدر و … داشته‌ایم.

این مقام مسئول با اشاره به تقدیم ۴۳ شهید درراه مقابله با مواد مخدر طی چهار سال گذشته متذکر شد: در کل کشور بیش از ۹هزار مرکز مجاز دولتی و غیردولتی در بحث درمان معتادان فعالت دارد.

وی با اشاره به خسارت‌های بسیار زیاد استفاده از مداد مخدر افزود: مصرف کردن مواد مخدر باعث توسعه بیماری‌ها جسمی و روانی جبران‌ناپذیری همچون ایدز می‌شود که آمار مرگ‌ومیر در بین معتادان را افزایش می‌دهد.

معاون فرماندار شهرستان سمیرم در این همایش گفت: ۶۵% از موضوعات همسر آزاری، ۵۵% از موضوعات مربوط به طلاق ۳۰% از موضوعات کودک‌آزاری در ارتباط مستقیم با مصرف مواد مخدر صورت می‌گیرند.

وی نقش مردم برای مقابله با مواد مخدر و کاهش مصرف آن را بسیار جدی و مهم برشمرد و متذکر شد: تا زمانی که مردم به کمک دولت نیایند نمی‌توان برای این موضوع گام اساسی برداشت.

عسگریان با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در همین رابطه افزود: تا سال ۱۴۰۰ باید کاهش ۲۵% مصرف مواد مخدر را داشته باشیم که عزم جدی مردم و مسئولان را می‌طلبد.

به گزارش سمنا، انجمن معتادان گمنام شهرستان سمیرم که از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را آغاز کرده است که بیش از هزار نفر عضو بهبود

یافته دارد.

یکی از اعضای انجمن معتادان که با رسانه‌ای شدن نامش مخالف است گفت: معتاد باید ازنظر و دید خود مشکلاتش را برطرف کند و این‌که بخواهیم با راه‌کارهای انسانی پاک او را به پاکی سوق دهیم امری نشدنی و دشوار است.

این شخص که با راهکارهای این انجمن موفق شده بود به زندگی عادی خود بازگردد وازدام اعتیاد نجات پیدا کند گفت: مصرف مواد یک نوع سرپوش برای کمبودهای معتاد است.

وی همچنین با اشاره به تضعیف روحیه برخی معتادان پس از شکست خوردن در ترک مواد گفت: معتادانی موفق به ترک می‌شوند که حتی در صورت شکست خوردن در ترک مواد بازهم برای ترک اقدام کنند و این راه را ادامه دهند.

به گزارش سمنا این همایش با همکاری اداره بهزیستی، اداره ارشاد، هلال احمر و شورای مبارزه با مواد مخدر شهرستان سمیرم برگزار شد.

 

Go to TOP