با هدف پیشگیری و حفاظت از طبیعت؛

کارگاه آموزشی حریق و اطفاء در سمیرم برگزار شد

کره زمین طبق آیات ابتدایی سوره انفال؛ انفال خداوند است و انسان وظیفه آبادانی آن را عهده دار است.

به گزارش سمیرم خبر، سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم گفت: تنش، استرس و آتش سوزی، مراتع وسیع این شهرستان را تهدید می کند.
عزت الله مرادی در کارگاه آموزشی حریق و اطفاء روز چهارشنبه در حضور بخشداران، دهیاران، شوراهای روستایی و عشایری و بهره برداران مراتع سمیرم اظهار کرد: تهدید طبیعت توسط این عوامل جدی است و برگزاری این کارگاه نیز با هدف پیشگیری و یادآوری اهمیت حفظ و حراست از مراتع است.
وی با یادآوری بارش های خوب فصل بهار بویژه در دو مقطع زمانی اردیبهشت ماه در این شهرستان تصریح کرد: هر چند بارندگی موثر شهرستان در بلند مدت کاهش ۵۰درصدی داشته است، اما بارش های خوب بهاره سرسبزی و رشد گیاهان مرتعی بویژه گونه های یکساله را به دنبال داشته است.
این مسئول ادامه داد: رشد خوب این گونه ها و به دنبال آن گرم شدن و خشکسالی در فصل گرم سال با وجود خشک شدن چشمه ها و قنات ها در این فصل، احتمال تنش و آتش سوزی پوشش مرتعی را بالا می برد.
سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم با تاکید بر اهمیت حفظ پوشش گیاهی برای نسل های آینده افزود: اگر تنها ۳۰ درصد مراتع تقویت شوند، ذخیره نزولات آسمانی در سطح زمین تا ۷۰ درصد بیشتر و بالا تر خواهد رفت.
مرادی تنها راه احیاء چشمه ها و قنات های خشک شده و کم آب را اجرای طرح های آبخیزداری با روش بیولوژیک عنوان و بار دیگر بر حفاظت همگانی از مراتع و منابع طبیعی تأکید کرد.
نماینده ولی‌فقیه در اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان در ادامه این کارگاه آموزشی خاطر نشان کرد: کره زمین طبق آیات ابتدایی سوره انفال؛ انفال خداوند است و انسان وظیفه آبادانی آن را عهده دار است.
حجت الاسلام علی عسکری افزود: حفظ منابع طبیعی هم از اهمیت فرانسلی و هم فرامرزی برخوردار است و اگر همه برای نجات و تقویت آنها نکوشند باید منتظر فرورد آمدن ریزگردهای سایر کشورها و استان ها در محل زندگی خودشان باشند.
وی از همه بهره برداران مراتع، دهیاران، اعضای شوراهای روستاها و عشایر و دیگر گروه های مردمی خواست بعنوان حافظان طبیعت خود ماموران منابع طبیعی باشند و هر جا حریق یا تخریبی مشاهده کردند بلافاصله به اداره منابع طبیعی گزارش کنند.
به گزارش سمیرم خبر، مسعود عباسی فرمانده یگان حفاظت از منابع طبیعی شهرستان اصفهان نیز در این کارگاه اسلایدها، فیلم و تصاویر آتش سوزی ها را به نمایش گذاشت و در این خصوص تذکرها و آموزش های لازم در خصوص مهار حریق در طبیعت را ارائه داد.
بر این اساس، مانور مهار حریق با حضور شرکت کنندگان این کارگاه یک روزه در دامنه یکی از تپه های حاشیه شهر سمیرم برگزار شد.

Go to TOP