موزه‌ای که موجب کور شدن معمارش شد+ تصاویر

موزه سنت باسیل مسکو که از سال۲۰۰۷ میلادی یکی از عجایب هفت‌گانه روسیه محسوب می شود موجب کور شدن معمارش شده است.

به گزارش تیم رصد سمنا؛یکی از کلیساهای شهر مسکو با نام کلیسای جامع سنت باسیل شناخته می‌شود.

چرا موزه سنت باسیل مسکو موجب کور شدن معمارش شد؟

این کلیسا به دستور ایوان مخوف و به عنوان نمادی از فتح خانات قزان(دولت تاتار قرون وسطایی)و برای تشکر به خاطر شکست قوم سپاهیان جنگجوی مغول در میدان سرخ شهر مسکو ساخته شده است اگرچه تاریخ دقیقی درباره زمان ساخت کلیسای جامع سنت باسیل ثبت نشده اما نخستین نشانه‌های قابل اعتماد ساخت کلیسایی با نام کلیسای «شفاعت باکره مقدس»که همان کلیسای سنت باسیل امروزی است ،به پاییز سال ۱۵۵۴میلادی برمی‌گردد.

چرا موزه سنت باسیل مسکو موجب کور شدن معمارش شد؟

بر اساس این گزارش کلیسای جامع سنت باسیل تا سال۱۶۰۰ میلادی بلندترین بنای شهر مسکو بوده است.گفته می‌شود که ایوان مخوف به اندازه‌ای تحت تأثیر معماری کلیسای سنت باسیل قرار گرفت که دستور داد چشمان پوستنیک یاکلووف،معمار بنای این کلیسا را کور کنند تا دیگر نتواند بنایی به این زیبایی طراحی کند البته به نظر می‌رسد این روایت فقط یک افسانه است .

چرا موزه سنت باسیل مسکو موجب کور شدن معمارش شد؟

بنای کلیسای جامع سنت باسیل که از سال ۱۹۹۰به همراه کاخ کرملین و میدان سرخ به عنوان یکی از میراث‌های جهانی یونسکو ثبت شد؛در ابعاد ۴۰در۵۰متر ساخته شده است.گنبدهای ۴گانه این کلیسا با نام‌های افرادی که در جنگ با قزان‌ها شجاعت به خرج دادند شناخته می‌شوند.

چرا موزه سنت باسیل مسکو موجب کور شدن معمارش شد؟

بنای کلیسای جامع سنت باسیل در طول تاریخ بارها آتش گرفت و در نیمه دوم قرن هفدهم بازسازی شد.با این بازسازی سقف چوبی کلیسا با آجرهای قوس‌دار جایگزین شد و نقش‌های رنگارنگ روی دیوار اتاق‌ها،راهروها و دیواره‌های خارجی کلیسا نقش بست ،سقف این کلیسا در سال۱۶۸۳میلادی بار دیگر کاشی‌کاری شد.

چرا موزه سنت باسیل مسکو موجب کور شدن معمارش شد؟

لازم به ذکر است ؛ توپخانه ارتش فرانسه در جریان جنگ جهانی اول دستور گرفت که کلیسای جامع سنت باسیل را تخریب کند اما مهندسان پس از اتمام جنگ بنای آن را بازسازی کردند.بنای کلیسای جامع سنت باسیل در سال۱۹۲۹میلادی در راستای سکولاریزاسیون به موزه تبدیل شد.این بنا از سال۲۰۰۷ میلادی یکی از عجایب هفت‌گانه روسیه به حساب می‌آید.

 

 

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

Go to TOP