بحرانی جدی در کمین سلامت هزاران گردشگر + تصاویر

فوران آتش فشان افزون بر نشت گدازه از زمین می‌تواند سبب آلودگی هوا و به خطر افتادن سلامت انسان‌ها و بروز مشکل‌های تنفسی جدی شود.

به گزارش تیم رصد سمنا؛ آتش فشان کیلوئه آ (Kilauea) در یکی از جزیره‌های هاوایی آمریکا از چندی پیش شروع به فوران کرده و ستونی از دود، خاکستر و مواد مذاب از دهانه آن خارج شده است.

ستون دوده حاوی گاز‌های سمی دی اکسید کربن و دی اکسید گوگرد است که بر اثر ترکیب با اکسیژن، نور خورشید، رطوبت و سایر گاز‌ها می‌توانند سبب واکنش در اتمسفر کره زمین شوند.

 

این گاز‌ها بسیار سمی هستند و تولید حجم زیادی از آن‌ها می‌تواند سبب سوزش چشم، سردرد، گلودرد، مسمومیت با گاز سمی و نیز بروز حمله آسم و سایر مشکل‌های تنفسی در افراد شود.

کارشناسان از تولید نوعی مه در دامنه‌های کوه کیلوئه آ خبر داده اند که حاوی مواد سمی و ترکیب گاز‌های مختلف است که می‌تواند سبب مسمومیت و انواع مشکل‌های سلامت در افراد ساکن در آن منطقه و گردشگران شود.

 

این کوه آتش فشانی روزانه ۱۵۰۰۰ تن (۱۳,۶۰۷ metric tons) گاز را از زمان فوران در تاریخ ۶ ماه می‌سال جاری به اتمسفر کره زمین ارسال کرده است.

 

پ

اکنون وضعیت قرمز در این جزیره از مجموعه جزیره‌های هاوایی که کوه آتش فشان در آن قرار دارد ایجاد شده است و بیشتر مراجعه به بیمارستان‌ها را افراد دچار مشکل‌های تنفسی تشکیل داده اند.

 

کارشناسان آب و هواشناسی در این منطقه هشدار داده اند که به دلیل کاهش ورزش باد امکان تشدید عارضه‌های سلامت برای افراد در آینده وجود دارد، زیرا حجم بیشتری از مواد سمی را تنفس می‌کنند.

 

حتی امکان آلودگی آب‌های این جزیره‌ها به گوگرد و مواد سمی نیز وجود دارد، بسیاری از گردشگران سفر‌های خود به این مقصد گردشگری را لغو کرده اند، همچنین پرواز بسیاری از خطوط هواپیمایی به دلیل امکان آسیب به موتور و دیگر موارد فنی لغو شده است.

 

کارشناسان این آتش فشان را خطری برای جزیره‌های دوردست نمی‌دانند، اما ورزش باد می‌تواند موادسمی و گاز‌ها را به سوی آن‌ها انتقال دهد.

 

 

 

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

Go to TOP