بیمارستان‌ها چرخ گرداننده دانشگاه‌ها هستند/ در حوزه سلامت برای مردم هزینه کمرشکن ایجاد نکنیم

جان بابایی گفت: بیمارستان ها چرخ گرداننده دانشگاه ها هستند که کارکرد اقتصادی و مدیریتی آنها شاخص مهمی است.

به گزارش تیم رصد سمنا؛ قاسم جان بابایی در اجلاس مدیران اقتصاد درمان دانشگاههای علوم پزشکی کشور گفت: شناسایی گلوگاه های اقتصادی و مهم برای مدیریت هزینه توسط کارشناسان اقتصاد درمان امکان پذیر است.

معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: سطح بندی خدمات درمانی با توجه به شرایط منطقه ای و همچنین بازنگری خدمات سلامت از اقدامات مهم‌حوزه درمان است و در حال حاضر لایه بندی خدمات درمان در ۶ دانشگاه بزرگ و قطب عملیاتی شده است‌.

وی با اشاره به اینکه در راستای سطح بندی خدمات درمان، سند جامع آزمایشگاه تدوین شده است، یادآور شد: نظام ارجاع برای خدمات کلینیک ویژه الزامی خواهد شد.

جان بابایی با تأکید براینکه مدیریت هزینه امری جاری و همیشگی است و از سالها قبل حوزه سلامت به آن نیاز داشته است، افزود: عمل بر اساس راهنماهای بالینی و دستورالعمل های بالینی در راستای پیشبرد برنامه ها و دستیابی به اهداف مدیریت هزینه است و تاکنون بیش از ۶۵ گایدلاین و راهنمای بالینی تدوین و ۳۴ عدد آن ابلاغ شده است.

مدیریت هزینه درحوزه سلامت یک تکلیف قانونی است

وی خطاب به مدیران اقتصاد درمان گفت: اقدامات در حوزه مدیریت هزینه ها در برنامه های چهارم ، پنچم و ششم توسعه و سیاست های کلی سلامت، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری وجود دارد و عمل به آن تکلیف قانونی ماست.

جان بابایی با اشاره به جلسه ای که با حضور روسای دانشگاه ها برگزار شد، بیان داشت: در جلسه های کارگاهی که با روسای دانشگاه ها داشتیم سطح بندی و نظام ارجاع و همچنین وضعیت بیمارستان ها إز لحاظ منابع، مصارف، هزینه ها، ملزومات، تجهیزات و دارو مورد بررسی قرار گرفت.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه خدمات پر هزینه شناسایی شده و برایشان راهنمای بالینی نوشته شده است، خاطرنشان کرد: همچنین انواع خدمات بیمارستان ها و آزمایشگاه ها را لایه بندی کردیم و مشخص کردیم چه خدمتی در چه لایه ای ارائه شود.

وی گفت: هدف ما همواره برقراری دسترسی عادلانه به خدمات سلامت و عدم ایجاد هزینه های کمرشکن برای مردم است.

جان بابایی درخصوص روند پذیرش بیمار و إرجاع آنها تصریح کرد: چنانچه مسئولیت شما از پذیرش بیمار تا ترخیص بیمار درست شناسایی شده باشد و به رییس و مدیر بیمارستان ارجاع داده شود تا به سمت حل این موضوع بروند، بیمارستان ها خوب اداره می‌شوند.

وی همچنین خطاب به مدیران اقتصادی افزود: شما بعنوان مغز متفکر حوزه درمان می توانید نواقص مالی و نواقص فنی را به مسئولین اطلاع و برای رفع مشکلات اقتصادی راهکار ارائه دهید.

گفتنی است، اجلاس مدیران اقتصاد درمان دانشگاههای علوم پزشکی کشور با حضور مدیران و کارشناسان اقتصاد درمان در تاریخ ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت ماه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال برگزاری است؛ در این کارگاه دو روزه شرکت کنندگان در شش کارگروه تخصصی شامل کاهش فرانشیز، ماندگاری، پرداخت عملکردی، مدیریت هزینه، تعاملات بیمه ای و استقرار محصولات دانشی به بحث و گفتگو و ارائه پیشنهادات جهت ارتقای هرچه بهتر برنامه ها می‌پردازند.

 

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

Go to TOP