آموزش و پرورش کلید توسعه یافتگی/ راه آبادانی هرکشوری، آبادانی مدارس است

استاندار تهران‌ گفت: کشورهایی که توسعه یافته‌اند به آموزش و پرورش بیش از دیگر مسائل توجه کردند.

به گزارش تیم رصد سمنا؛ محمدحسین‌ مقیمی‌ استاندار تهران‌ در مراسم تجلیل از معلمان نمونه کشور گفت: وقتی مرور می‌کنم در همه دوران کاری‌ام بهترین‌ دوران تدریس در آموزش و پرورش است امروز هم با آموزش و پرورش همکاری دارم و این همکاری هیچگاه‌ قطع نشده است، شروع کار من در دستگاه‌های دولتی‌ در سال ۵۸ بود فکر می‌کنم بهترین دوران خدمت من همان روزهایی‌ بود که در هنرستان بحث‌های آموزشی را دنبال می‌کردم.

توجه به آموزش و پرورش مهمترین اصل در رسیدن به توسعه یافتگی است

مقیمی‌ با بیان اینکه کشورهایی توسعه یافته‌اند که به آموزش و پرورش بیش از دیگر مسائل توجه‌ کرده‌اند، گفت: می‌بینیم برخی کشورهایی که از نفت و گاز برخوردار نبودند و آنچنان کشاورزی پر رونقی هم نداشتند، امروزه توسعه یافته هستند این کشورها کار در آموزش و پرورش را سرمایه‌گذاری می‌دانند، مقامات این کشورها می‌دانند اگر در آموزش و پرورش سرمایه‌گذاری شود تمام امور کشور سامان خواهد یافت و همه مسائل به روشی درست انجام خواهد شد در عمل هم می‌بینیم کشورهایی با آموزش و پرورش قوی توسعه یافته هستند مسائل ابتدایی در این کشورها حل شده و سهم زیادی در موفقیت‌های جهانی دارند.

وی به نقش معلمان‌ در شکوفایی و رشد کشور اشاره کرد و گفت: آنچه که امروز در جمهوری اسلامی ایران شاهد آن هستیم‌ به برکت وجود. معلمان است اگر امروز استقلال داریم، روی حرف خود می‌ایستیم و از انقلابما‌ن دفاع می‌کنیم بخاطر تربیت معلمان مدارس است، اگر امروز چندین میلیون نفر فارغ‌التحصیل داریم، اگر امروز یک کشور شکوفا و پر استعداد داریم نتیجه زحمات معلمان روستا و عشایر، شهرها و شهرستان‌ها است که با حداقل امکانات وقت خود را صرف تربیت دانش‌آموزان کردند.

پیشرفت کشور در گروی تربیت صحیح دانش آموزان

مقیمی‌ افزود: اگر امروز در بسیاری از مسائل پیشرفت کردیم همه اینها مدیون تلاش معلما‌نی است که بدون توقع زیادی، وقت خود را برای تربیت نسل آینده گذاشتند و مثل شمع سوختند چراکه می‌دانند دانش‌آموز امروز می‌تواند در پیشرفت کشور مؤثر باشد. معلم می‌داند صنعت نیازمند افراد متخصص و ماهری‌ است که در همین مدارس رشد می‌کنند معلم می‌داند کشاورزی نیازمند روش‌های اصلاح‌ شده و علمی است که باید نسل جدید آنها را فرا بگیرد.

استاندار تهران با بیان اینکه هر آنچه از موفقیت‌ها در کشور شاهدیم ثمره تلاش‌های معلمان است، گفت: در استان تهران هم مانند کل کشور شاهد تلاش معلمان هستیم‌ متأسفانه کمبودهایی‌ در زمینه امکانات مدارس استان تهران وجود دارد که امیدواریم با کمک دولت و خیّرین‌ این کمبودها را جبران کنیم؛ به سهم خودم وظیفه می‌دانم از تلاش معلمان سپاس‌گذاری کنم و در تلاش باشیم تا مشکلات معلمان حل شود. در جلسات متعددی در استانداری این مشکلات بررسی‌ شده و در تلاش هستیم با کمک دولت و وزارت آموزش و پرورش این مشکلات به سرعت حل شود.

آگاهی مقدمه تربیت است

در ابتدای این مراسم عباسعلی‌ باقری مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران با گرامیداشت مقام معلم گفت: کشوری که به دنبال آبادانی و پیشرفت است باید انسجام‌ یافته و تربیت محور باشد کشور برای دستیابی به توسعه پایدار نیازمند تربیت نیروی انسانی توانمند و ماهر است مهمترین جایگاه و با ارزش‌ترین محل برای چنین تربیتی هم در ابتدا خانواده و سپس مدرسه است تربیت به بهترین شکل در داخل مدرسه اتفاق می‌افتد.

باقری با بیان اینکه‌ تربیت با آگاهی متفاوت است گفت: تربیت کار آسانی نیست در خیلی از زمینه‌ها ما آگاهی داریم ولی تربیت کافی شکل نگرفته است در حقیقت مقدمه تربیت آگاهی است ولی تمام آن نیست، تربیت‌ تنها با زیستن و زندگی کردن صورت می‌پذیرد اگر جامعه‌ای بدین تربیت مدنظر نرسد نسل آینده سال خود را به دست افراد ناتوان سپرده است که به توسعه نخواهد رسید.

مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه کشوری که به دنبال آبادانی است تنها راهش آبادانی مدرسه است، گفت: به همکاران عزیزم‌ توصیه‌ می‌کنم ارزش خود را بدانند طلا، طلاست‌ حتی در موزه و هر جایی هم که باشد از ارزش طلا چیزی کم نمی‌کند معلمین‌ عزیز ما هم مانند طلا با ارزش هستند.

 

 

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

Go to TOP