- سمیرم خبر - http://semiromkhabar.ir -

توقف واردات تیلاپیا در حمایت از تولید داخل

به گزارش تیم رصد سمنا؛ آرش نبی زاده، مدیر عامل اتحادیه ماهیان سرد آبی ، شعار امسال را افتخاری برای تولید داخل دانست و افزود: با توجه به آنکه روابط بین الملل طی سال های اخیر آسیب جدی به بخش تولید داخل وارد کرد، در سال حمایت از تولید و کالای ایرانی از مسئولان امر انتظار می رود که از ورود کالاهای مشابه داخل جلوگیری کنند.

وی افزود: سال گذشته با پیگیری های مکرر اتحادیه و تولیدکنندگان از مجلس، دستور توقف واردات آن به مدت سه سال در جهت حمایت از تولید داخل صادر شد.

به گفته نبی زاده؛ اتحادیه در ایام توقف واردات تیلاپیا متعهد شده است که در صورت نوسان قیمت ماهی ، اقدام به تنظیم بازار کند.

مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردآبی ادامه داد: باتوجه به سرانه کنونی مصرف آبزی در کشور، واردات تیلاپیا غیرمنطقی است، چراکه تولیدکنندگان ماهیان سردآبی و گرم آبی در فروش محصول خود با چالش های متعددی روبرو هستند.

به گفته وی؛ از مسئولان دولتی انتظار می رود که با برندسازی، تبلیغات و فرهنگ سازی مناسب در زمینه مصرف آبزی از تولید داخل حمایت کنند.

نبی زاده با انتقاد از نوسان نرخ دلار میان تولیدکنندگان ماهی بیان کرد: با توجه به آنکه اکثر نهاده ها همچون تخم چشم زده ، سویا، ذرت و سایر مکمل ها وارداتی هستند؛ بنابراین ثبات قیمت ماهی و تاثیر نوسان نرخ دلار بر قیمت نهاده ها نگرانی‌هایی برای تولیدکنندگان در برداشته است.

مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردآبی ادامه داد: با وجود آنکه موتور پمب و اکسیژن سازها وارداتی هستند، از مسئولان دولتی انتظار می رود که در بخش آبزی پروری تمهیداتی بیندیشند تا نوسان نرخ دلار و افزایش قیمت نهاده ها منجر به زیان انباشت تولیدکنندگان نشود.

به گفته وی؛ با وجود افزایش تولید ماهی در سال های اخیر و سرانه کنونی مصرف آبزی، انتظار می رود که از واردات تیلاپیا جلوگیری شود و در بازارهای بین الملل روابط معتدل و منطقی تعریف شود. حال جای سوال است که با وجود ممنوعیت صادرات قزل آلا به چین، به چه دلیل اجازه واردات این حجم تیلاپیا از چین داده می‌شود؟

 

 

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران