- سمیرم خبر - http://semiromkhabar.ir -

مشاهده و ثبت سمندر آذربایجانی برای نخستین بار/ ثبت و شناسایی هفت گونه سمندر در ایران

به گزارش تیم رصد سمنا؛ سید مجید خرازیان مقدم مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست از مشاهده و ثبت سمندر آذربایجانی(Neurergus crocatus) برای نخستین بار توسط کارشناسان این سازمان خبر داد و اظهار کرد: کارشناس گروه خزندگان و دوزیستان این دفتر با همکاری کارشناسان اداره کل محیط زیست استان آذربایجان غربی و کارکنان اداره محیط زیست شهرستان اشنویه طی ماموریت صحرائی فروردین ماه سال جاری موفق به ثبت حضور سمندر آذربایجانی در منطقه مرزی اشنویه شد.

مقدم افزود: کارشناسان موفق به مشاهده ۱۲ عدد سمندر آذربایجانی در منطقه مرزی اشنویه شدند.

وی با یادآوری جمعیت نادر این گونه، افزود: تنها پراکنش جمعیتی سمندر آذربایجانی در استان آذربایجان غربی ایران به ثبت رسیده است و این نخستین گزارش مشاهده گونه توسط بخش خزندگان و دوزیستان بود.

به گفته مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست، تاکنون گزارش و اطلاعات خاصی در خصوص سمندر آذربایجانی توسط سازمان محیط زیست منتشر نشده است.

گفتنی است؛ سطح پشتی گونه سمندر آذربایجانی، قهو‌ه‌ای تا سیاه با لکه‌های زرد نامنظم در اندازه‌های متفاوت و به فرم‌های مدور و بیضی است. همچنین، سطح زیرین بدن در جنس نر، نارنجی و در جنس ماده، زرد است. از دیگر ویژگی‌های ظاهری این گونه می‌توان به سطح شکمی فاقد لکه اشاره کرد.

سمندر آذربایجانی در جویبار‌های کوهستان سکنی دارد و در بهار تخم ریزی می‌کند. لارو آن‌ها با زندگی در جویبار سازگاری دارد. نر‌ها و ماده‌ها تنها در نزدیکی جویبار‌های محل زیست خود از آب خارج می‌شوند و زندگی خشکی زی برای این گونه، ناشناخته است.

سمندر کوهستانی آذربایجانی از نظر وضعیت حفاظتی، در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN)، در زمره حیوانات آسیب پذیر (VU) قرار دارد و تابه حال جزء هیچ یک از ضمائم کنوانسیون CITES ثبت نشده است.

تا کنون، هفت گونه سمندر به نام‌های سمندر غارزی، سمندر کوهستانی لرستانی (امپراطور)، سمندر کوهستانی کردستانی (خال زرد)، سمندر کوهستانی آذربایجانی، سمندر آتشین، سمندر تاج دار جنوبی و سمندر جویباری ایران در ایران شناسایی و نامگذاری شده است.

 

 

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران