همه آنچه درباره انواع سردرد باید بدانید

مسئول بخش سردرد کنگره نورولوژی با اشاره به ارائه جدیدترین یافته‌های علمی در مورد سردرد در این کنگره گفت: طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت سردرد هشتمین علت ناتوانی و از کارافتادگی در دنیاست.

به گزارش تیم رصد سمنا؛ منصوره تقا مسئول بخش سردرد کنگره نورولوژی در آستانه برگزاری این کنگره اظهار کرد: به‌دلیل شیوع بسیار زیاد سردرد در جوامع بشری و تاثیر بر کیفیت زندگی به‌خصوص در موارد مزمن در سال‌های اخیر سردرد در دنیا مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

تقا گفت: طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت سردرد هشتمین علت ناتوانی و از کارافتادگی در دنیاست، سردرد یک موضوع ساده است اما قابل مدیریت و پیشگیری است، این درد به دو صورت تنشی و میگرنی وجود دارد، همه افراد ممکن است در طول زندگی خود به سردرد تنشی دچار شوند که علت آن استرس‌های روزانه، کم‌خوابی و وضعیت تغذیه است، سردرد تنشی سردرد شدیدی نیست اما فرم مزمن آن اگر بیش از ۱۵ روز در ماه باشد کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

مسئول بخش سردرد کنگره نورولوژی با بیان اینکه در سردرد میگرنی فرد نسبت به نور وصدا حساس می‌شود و این حساسیت همراه با حالت تهوع و استفراغ است، تصریح کرد: در زنان این سردرد نزدیک به شروع سیکل ماهانه و حوالی یائسگی تشدید می یابد و معمولا این نوع سردرد شدیدتر از سردرد تنشی است.

۱۴ درصد ایرانیان میگرن دارند

وی افزود: سردردهای میگرنی اغلب به صورت دوره‌ای در ماه چند مرتبه به سراغ فرد می‌آید و مدت آن در بزرگسالان بین ۴ تا ۷۲ ساعت و در بچه‌ها ممکن است بسیار کوتاهتر و حتی یک تا دو ساعت باشد، بر اساس تحقیقی که انجام شده در کشور ما ۱۴ درصد افراد به سردرد میگرنی مبتلا هستند؛ سردردهای میگرنی مزمن بیشتر از ۱۵ روز در ماه و ۳ ماه متوالی اتفاق می‌افتد و کیفیت زندگی تحت تأثیر قرار می‌گیرد و در روابط اجتماعی و خانوادگی فرد افت قابل توجهی رخ می‌دهد، طبق تحقیقی که انجام شده معمولاً این گونه افراد آماری حدود ۲ روز در ماه غیبت از محل کار و کاهش کیفیت کار را دارند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در این کنگره در زمینه سردرد بخشی به مباحث جامع آموزشی در سردردهای مهم و شایع پرداخته شده است، افزود: در قسمت دوم، سخنرانی‌ها بر اساس مقالات ارسالی به کنگره انتخاب شده اند که عمدتا شامل نتایج تحقیقات در انواع مختلف سردرد است و متخصصین جوان مطالب خود را ارائه می کنند.

 

 

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

Go to TOP