- سمیرم خبر - http://semiromkhabar.ir -

خرس بومی ایران خطرناک نیست

به گزارش تیم رصد سمنا؛ پیمان ولی زاده دبیر اجرایی کمیته ملی حفاظت از خرس سازمان حفاظت از محیط زیست ، در رابطه با تیتر تأسف بار یکی از مجله ها که خرس قهوه‌ای را یکی از خطرناک ترین جانور بومی ایران معرفی کرده بود، اظهار کرد: این مجله و رسانه ای که این موضوع را اینگونه مطرح کرده، شاید برای اینکه مجله پرتیراژ شود اینگونه تیتر زده است. این مطلب هیچ گونه اساس علمی ندارد و به هیچ وجه در ایران در خصوص گونه های خطرناک تحقیق و بررسی صورت نگرفته است .

وی افزود: اگر بخواهند گونه ای را خطرناک معرفی کنند، حتما باید آن عوامل خطر را بررسی کنند تا علت خطرناک بودن گونه را متوجه شوند. کارشناسان حیات وحش ملاک خطرناک بودن گونه را تعداد تلفات و آسیب رساندن به انسان قرار می دهند.

دبیر اجرایی کمیته ملی حفاظت از خرس سازمان محیط زیست تصریح کرد: معرفی این گونه به لحاظ خطرناک بودن کاملا غیرعلمی بوده که این می تواند تبعات بدی را برای این گونه داشته باشد و این گونه را به خطر بیندازد. در جهان حدود ۱۰ گونه خطرناک را بعد از بررسی معرفی کرده اند که گونه خرس قهوه ای در این تحقیقات وجود نداشت.

وی افزود: با توجه به اینکه خرس قهوه ای و سیاه جزو گونه های پر اهمیت ایران و بزرگترین گوشت خوار خشک زی هستند، نباید آنها را خطرناک معرفی کنند. کمیته ملی حفاظت از خرس برای حفظ این گونه ارزشمند تلاش می کند. اگر این گونه خبرها و گزارشات ارائه شود تمام زحمات ما به باد خواهد رفت.

دبیر اجرایی کمیته ملی حفاظت از خرس سازمان حفاظت از محیط زیست اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست با یکی از بیمه گذاران برای بیمه خرس قهوه ای و سیاه به توافق رسیده است و احتمال می دهد تا پایان فصل بهار این گونه خرس بیمه شود.

 

 

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران