تخت سلیمان در ایران باستان + تصاویر

تخت سلیمان بزرگ‌ترین مرکز آموزشی، مذهبی، اجتماعی و عبادتگاه ایرانیان در قبل از اسلام به حساب می‌آمده است.

به گزارش تیم رصد سمنا؛ تکاب یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی است که از شمال به شهرستان چاراویماق استان آذربایجان شرقی، از جنوب به شهرستان‌های سقز و بیجار استان کردستان، از شرق به شهرستان ماه‌نشان استان زنجان و از غرب به شهرستان‌های شاهین‌دژ و بوکان استان آذربایجان غربی منتهی می‌شود.

تخت سلیمان در ایران باستان _ تصاویر

این شهر جاذبه‌های تاریخی و گردشگری چون تخت سلیمان، زندان سلیمان، مسجد جامع تکاب، سد قجور، مسجد اوغول‌بیک، آرامگاه ایوب انصاری، بازار تکاب اقشار، قلعه سردار افشار، مسجد جامع یولقون آغاج، زندان نبی کندی، قلعه ساری قورخان، چهار ستون تاریخی چهار طاق زوار و زندان برنجه را در خود جای داده است.

تخت سلیمان در ایران باستان _ تصاویر

بنا بر این گزارش، محوطه تاریخی بزرگی در۴۵ کیلومتری شمال شرقی شهر تکاب قرار گرفته است که با نام تخت سلیمان شناخته می شود. تخت سلیمان که متعلق به دوره هخانشیان است، بزرگ‌ترین مرکز آموزشی، مذهبی، اجتماعی و عبادتگاه ایرانیان در قبل از اسلام به حساب می آمده است.

تخت سلیمان در ایران باستان _ تصاویر

شایان ذکر است؛ تخت سلیمان در سال ۶۲۴ میلادی با حمله هراکلیوس، امپراتور رومیان تخریب شد. آباقاخان، برادرزاده هلاکوخان پس از گرویدن به دین اسلام، مسجدی را روی ویرانه‌های تخت جمشید ساخت که آن نیز بعدها ویران شد و امروزه کاشی‌های منقوش آن در موزه رضا عباسی نگهداری می‌شوند.

تخت سلیمان در ایران باستان _ تصاویر

خاطرنشان می‌شود؛ تخت سلیمان در ۲۹آذرماه سال۱۳۱۶به ثبت ملی رسید و در سال ۲۰۰۳میلادی نیز به عنوان چهارمین اثر باستانی ایران در میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

تخت سلیمان در ایران باستان _ تصاویر

 

 

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

Go to TOP