افزایش کیفیت چای ایرانی در جهت حمایت از تولید داخل

رئیس سازمان چای گفت: افزایش کیفیت چای تولیدی در جهت حمایت از کالای داخل، یکی از برنامه های امسال سازمان چای است.

به گزارش تیم رصد سمنا؛ محمد ولی روزبهان رئیس سازمان چای، با اشاره به اینکه برداشت چین اول برگ سبز چای از هفته نخست اردیبشهت آغاز می شود، اظهار کرد: با توجه به آنکه نزولات جوی در میزان تولید موثر است، در صورت شرایط جوی مساعد پیش بینی می شود که میزان تولید چای خشک به ۲۷ تا ۲۸ هزارتن برسد.

وی با بیان اینکه افزایش کیفیت چای تولیدی یکی از برنامه های امسال سازمان چای به شمار می رود، افزود: سال گذشته ۳۶ درصد برگ سبز چای برداشت شده درجه یک و مابقی درجه دو بود که با توجه به نامگذاری امسال و اقداماتی که چایکاران در زمان برداشت انجام می دهند، این میزان به ۴۶ درصد خواهد رسید.

روزبهان ادامه داد: افزایش کیفیت با کمیت متناقض است، چرا که با افزایش کیفیت حجم برداشت برگ های برداشت شده از نظر وزنی کاهش می یابد؛ در حالیکه از لحاظ قیمت و درآمد برای چایکاران تفاوتی ندارد.

به گفته رئیس سازمان چای؛ افزایش کیفیت چای ایرانی در ایجاد اشتغال جوانان،کاهش واردات و خروج ارز و افزایش درآمد تولیدکنندگان و صنعت گران چای موثر است.

وی آموزش چایکاران، اخذ ۳۲ میلیارد تومان وام به چایکاران و کارخانه ها به منظور به زراعی باغات و نوسازی کارخانه های چای را امری مهم در افزایش کیفیت چای تولید داخل دانست.

روزبهان با اشاره به شعار سال جدید مبنی بر حمایت از کالای ایرانی بیان کرد: در اکثر قریب به اتفاق شعار سال های گذشته، مسائل اقتصادی اولویت نخست کشور است که امسال با ابتکار مقام معظم رهبری، سال حمایت از تولید کالاهای داخل نامگذاری شد که این امر مسئولیت پذیری مسئولان و دست اندرکاران امر برای تحقق این شعار را بیشتر می کند.

رئیس سازمان چای در ادامه افزود: رئیس جمهور در جلسه هیأت دولت اعلام کرد که دستگاه های دولتی حق هزینه کرد کالاهای خارجی مشابه داخل را ندارند، بنابراین افزایش کیفیت محصولات تولید داخل امری ضروری است.

وی با اشاره به آخرین وضعیت بیمه فراگیر باغات چای گفت: تا کنون بیش از ۷۵ درصد باغات چای بیمه شدند و همواره این آمادگی وجود دارد که در روزهای باقی مانده مابقی باغات بیمه شوند تا اگر محصولی با خشکی مواجه شد، تولید کننده حداقل درآمدی را داشته باشد.

به گفته روزبهان در ابتدا نیازی نیست که چایکار پولی پرداخت کند، چراکه اعتبارات بدون بهره برای تولیدکنندگان در نظر گرفته شده که درنهایت از مبلغ برگ سبز تحویلی چایکاران کسر خواهد شد.

 

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

Go to TOP