افزایش ظرفیت پذیرش بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد

حسینی گفت: ظرفیت پذیرش بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد از ۲۰ به ۴۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش تیم رصد سمنا؛ سید حسین حسینی، معاون آموزشی دانشگاه تهران از افزایش ظرفیت پذیرش بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد خبرداد و گفت: با تلاش‌های صورت گرفته توسط دانشگاه‌های سطح یک، به‌ویژه دانشگاه تهران برای اصلاح آئین‌نامه پذیرش بدون آزمون استعداد‌های درخشان و در اجرای سیاست‌های هدایت و حمایت از دانشجویان برتر برای ورود به دوره کارشناسی ارشد، با اخذ مجوز از شورای هدایت استعداد درخشان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ظرفیت پذیرش بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد از ۲۰ به ۴۰ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: دانشگاه تهران در نظر دارد در سال جاری و بر اساس اطلاعیه‌ای که قبلاً از طریق سایت معاونت آموزشی اطلاع‌رسانی شده است از میان دانشجویان دوره کارشناسی که جزو ۱۵ درصد برتر دانشگاه تهران بوده و یا دانشجویانی که دارای رتبه‌های برتر از دانشگاه‌های سطح یک و دو هستند، در همه رشته‌هایی که از طریق آزمون سراسری پذیرش دانشجو دارد بر اساس آئین نامه و مقررات مربوط برای سال تحصیلی ۹۷-۹۸ دانشجو پذیرش کند.

معاون آموزشی دانشگاه تهران با اشاره به آئین نامه قبلی پذیرش بدون آزمون استعداد‌های درخشان خاطر نشان کرد: در آئین نامه قبلی دانشگاه‌ها می‌توانستند ۱۰ درصد و در شرایطی حداکثری ۲۰ درصد از ظرفیت دوره روزانه کارشناسی ارشد خود را در هر رشته محل به دانشجویان دوره کارشناسی پیوسته همان دانشگاه و یا دانشگاهی دیگر اختصاص دهند، البته دانشجویان کارشناسی مطابق شرایط ذکر شده در آئین‌نامه باید در شش نیم سال تحصیلی با گذراندن بیش از سه چهارم واحد‌های درسی و جزء ۱۵ درصد برتر دانشجویان هم‌رشته و هم‌ورودی خود باشند و بتوانند در هشت نیم سال دانش‌آموخته شوند.

حسینی در ادامه با بیان اینکه آئین‌نامه جدید دارای ۲ اصلاحیه است، گفت: در آئین‌نامه جدید ۱۰ درصد برتر مقطع کارشناسی به ۱۵ درصد تغییر یافته است؛ بنابراین مطابق آن می‌توانیم تعداد بیشتری از دانشجویان کارشناسی را در مقطع کارشناسی ارشد بدون آزمون پذیرش کنیم. از سوی دیگر سقف پذیرش کارشناسی ارشد از طریق آئین نامه استعداد درخشان ۲۰ درصد بوده که در آئین نامه جدید به ۴۰ درصد افزایش یافته است.

به گفته وی در گذشته به دلیل محدودیت‌ها عمدتاً ظرفیت توسط دانشجویان دانشگاه تهران تکمیل می‌شد، اما امسال ضمن اینکه این شرایط همچنان برای دانشجویان دانشگاه تهران فراهم است، با توجه به مازاد ظرفیتی که در اختیار است، دانشگاه تهران بخشی از ظرفیت پذیرش خود را به دانشجویان دانشگاه‌های سطح یک و دو اختصاص می‌دهد.

معاون آموزشی دانشگاه تهران در پایان یادآور شد: دانشگاه تهران در تلاش است از حداکثر این سهمیه برای پذیرش دانشجویان کارشناسی واجد شرایط در مقطع ارشد استفاده کند.

 

 

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

Go to TOP