از رنجی که می‌بریم!

قیمه‌ها تو قیمه‌ها، ماستا تو ماستا !

به قول مهران مدیری ما در ایران ۷۰ میلیون متخصص دورهم جمع شده‌ایم!

پایگاه خبری سمنا – بهنام منصورزاده/ یعنی همه ما در مورد همه‌چیز از همه آگاه‌تریم، ازآنجایی‌که دو سه تا کتاب‌خوانده‌ایم یا سنّمان بیشتر است و فکر می‌کنیم بهتر می‌دانیم، و  یا سفر خارج‌رفته‌ایم و از نگاه خود دنیادیده‌تریم، یا دانشگاه رفته‌ایم و علّامه‌ی دهر شده‌ایم یا هر مسئله دیگر به خودمان این حق و جسارت را می‌دهیم که با اعتمادبه‌نفس کامل در مورد مسائل رنگارنگ از نظریه‌ی تکامل انسان گرفته تا فلسفه‌ی ملّا صدرا و مسئله‌ی ظهور ایده پردازی کنیم، بنویسیم و پست بگذاریم و توییت بزنیم و گونی گونی لایک برای خود بخریم و این‌ها همه در حالی است که تنها منتظریم کسی کامنت یا نظری زیر تفکرات! ما بگذارد تا تمام برتری‌های مذکور را به رخ طرف کشیده و خیلی مجلسی ایشان را از ابراز نظر خود صد مرتبه پشیمان کنیم!

امّا خوشبختانه و یا بدبختانه ازآنجاکه همه ایدئولوگ شده‌ایم دیگرکسی زیاد به نظریات دیگری بهایی نمی‌دهد و همه معمولاً در حدّ یک انگشت لایک در اینستاگرام همدیگر را همراهی می‌کنند ولی این داستان برای صنف نوظهوری از متفاوت اندیشان! به اسم سلبریتی متفاوت است.

سلبریتی سالاری!

ایشان همواره باقدرت، نظریات خود را رد باب الف تا ی اتفاقات بازنشر می‌دهند با این خصوصیت که نظریات ایشان به‌سرعت خوراک رسانه‌های چپ و راست، بالا و پایین و موافق و مخالف می‌شود و درنهایت بعد از تکرار چندباره‌ی  این اتّفاق و سر تیتر رسانه‌ها شدن، تب بیشتر دیده شدن دوباره بهترین مشوّق برای نظریه‌پردازی ایشان می‌شود.

در شرایطی که از فوتبال و نود گرفته تا برنامه هفت و جشنواره فجر و عموپورنگ و غیره همه بوی سیاست گرفته‌اند چشممان به جمال بازیگرانی باز شد که همه‌چیز دانند و درنتیجه برای تک‌تک اتفاقات این کشور اظهارنظر می‌کنند.

متأسفانه آن‌قدر شهر خلوت شده است که باید سنگین‌ترین بحث‌های فلسفی، سیاسی و حتی اعتقادی را از پست و توییت بازیگرانی ببینیم که منبع اکثر ایشان برای نظریه‌پردازی ویکی پدیا است، سوپراستارهایی که خیلی مجلسی حکم قصاص را زیر سؤال می‌برند، در برابر دستگیری یک جاسوس گارد می‌گیرند و جنجال به پا می‌کنند، سوار ماشین‌های خیلی میلیونی ژست همدردی با کودکان فقر می‌گیرند، در روزهایی که نظام اسلامی درگیر مقابله با اغتشاشات است استوری «مملکت با کفر می مونه اما نه با ظلم» منتشر می‌کنند، لنز دوربین‌های خبرنگاران جشنواره‌های خارجی را محرم خود می‌دانند و سفره‌ی دل ‌باز می‌کنند و از نبود دموکراسی و آزادی‌های سیاسی در کشورشان چه گلایه‌هایی که نمی‌کنند و از بی‌حجابی بانوان در نظام اسلامی تمام‌قد حمایت می‌کنند و هزاران ادا اطوار حاشیه‌ساز که تنها و تنها خروجی آن، جنجال‌آفرینی‌هایی تهی از منفعت برای طرفداران ایشان و مردم عادی است.

کار به‌جایی رسیده که پس از وقوع هر اتّفاقی پیش از بررسی نظر کارشناسان و صاحب‌نظران باید بریم ببینیم خانم و آقای سلبریتی فرمانیه نشینِ پورشه سوارِ احتمالاً دارای مدرک دیپلم، چه گفته و چه نوشته!

داستان را کوتاه کنم، درکِ جمله‌ی ورزش برای ورزش، هنر برای هنر، سیاست برای سیاست، سینما برای سینما بهترین راه برای جلوگیری از کاهش اتفاقاتی است که مطرح شد، و شاید از این روش بتوان به سلبریتی ها فهماند به‌غیراز موارد بسیار نادر همواره یک بازیگر خوب سینما صرفاً یک بازگیر خوب سینماست.

خلاصه‌ی این یادداشت به این بلند و بالایی همان جمله‌ی « چرا ماستا رو می‌ریزی تو قیمه‌ها» حمید لولایی است، نریز عزیز من بگذار قیمه‌ها تو قیمه‌ها و ماستا توی ماستا بماند!

  1. همشهری گفت:

    احسنت عجب تحلیل و عجب متنی واقعا بارک الله
    تازه این بازیگرامون و فیلمای سریالیمونو ببینین خدا وکیلی آفتاب و باد و سرما و خاک و … به پوست لطیفشون برخورد نداره . یعنی فقط نشستن رو مبل و تو ساختمان و نهایتا تو ماشین برا ما فیلم می سازن
    جالب اینجاست که تو سایر برنامه هام بعنوان کارشناس و مجری نقش آفرینی میکنن

  2. متشکر از محتوای مفید سایتتون سال خوبی رو براتون آرزومندم

  3. مثل همیشه متنی پرمحتوا، زیبا وسلیس و روان و البته واقعی، تحریر کردید. پاینده و سرافراز باشی برادر.

Go to TOP