- سمیرم خبر - http://semiromkhabar.ir -

خشکی کم سابقه طبیعت سمیرم/ چشمه هایی که نفس های آخر را می کشند

به گزارش سمیرم خبر، منطقه زاگرس میانی و سمیرم نیز در این سال ها شاهد افت منابع آبی و سفره های زیر زمینی بوده بطوری که در همین نوروز امسال هیچگونه بارشی در این خطه شاهد نبوده ایم و خشکی بی سابقه ای دست کم در تعطیلات نوروزی این دیار شاهد هستیم.
در توضیح خشکی ایام عید این خطه کوهستانی، همین بس که هر سال باران هایی شمال گونه در سمیرم می بارید و طبیعت و پوشش گیاهی آن را سیراب و سرسبز می کرد اما امسال علاوه بر اینکه دمای هوا اندکی گرمتر شده، خاک ها خشک و سبزه زارها نیز آن سرسبزی همیشگی را ندارند.
سرسبزی و پوشش گیاهی بکری که هر سال در عید و بهار با حضور مردم در دامان طبیعت و بهره مندی از سفره سبز زمین از کنگر و شنگ و موچه گرفته تا قارچ و بیلهر و موسیر را بیش از پیش نصیبمان می کرد، اما عید امسال حتی کنگرهای مهاجم هم از بی آبی طعمی تلخ و خشک به خود گرفته اند و آن خوشمزگی همیشگی را ندارند.
سدهای سمیرم و از جمله سد کمانه هم که هر سال اسفند و فروردین سرریز می کرد و مملو از آب می شد امسال آب چندانی ندارد. سدهای قرقاچ و حنا هم که نفس های آخرشان را می کشند واندک آبی هم که دارند برای پایداری پایه های خودشان است.
بر همین اساس و در ابعادی وسیع تر، مدیر گروه پژوهشی تغییر اقلیم پژوهشکده اقلیم شناسی چندی قبل به یکی از رسانه ها گفت: پیش بینی ها نشان می دهد زاگرس منطقه ای است که در دهه های آینده هم بیشترین افزایش دما و هم بیشترین کاهش بارش را دارد که این امر به تدریج صورت خواهد گرفت.


ایمان باباییان افزود: جنگل های زاگرس میانی و دنا، ذخیره گاه زیستی ارزشمندی است اما بدترین وضعیت را در زمینه تاثیر پذیری تغییر اقلیم و گرمایش زمین دارد.
وی افزود: اکنون شاهد افزایش دمای زمین تا حدود یک درجه هستیم که تا این حد با مشکلات مواجه شده ایم حال اگر بنا به مدل های انجام شده دمای زمین تا سال ۲۱۰۰ پنج تا شش درجه گرمتر شود؛ مشکلات ما چندین برابر خواهد شد.
باباییان اظهار کرد: البته این افزایش دما در بدترین حالت رخ می دهد اما در حالت خوشبینانه دما تقریبا کمتر از یک درجه افزایش می یابد به شرطی که توافق جهانی بر روی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای باشد اما وضعیت فعلی این توافق را نشان نمی دهد و اگر با همین وضعیت جلو برویم تقریبا سه تا چهار درجه افزایش دما خواهیم داشت که با قطعا مشکلات زیادی هم مواجه خواهیم شد.
حال با این اوصاف و پیش بینی هایی که نشان می دهد به غیر از یکی دو رگبار بهاری محدود، خبری از بارندگی های خوب و قابل توجه عید و بهار نیست باید منتظر قطع بیشتر درختان، خشکی اندک چشمه های باقی مانده سرزمین هزارچشمه، پایین رفتن آب چاه های مجاز و غیرمجاز، کوچ زودهنگام عشایر از گرمسیر به سردسیر، کاهش درآمد بخش کشاورزی و مشکلات معیشتی و همچنین بالارفتن مصرف انرژی به سبب افزایش دمای هوا باشیم.
شهرستان سمیرم با چهار محدوده مطالعاتی(دشت) قبرکیخا، سمیرم، وردشت وکُمه جزو حوضه آبریز کارون بزرگ محسوب می شود و دارای ۱۹ هزار هکتار باغ، ۱۵ هزار هکتار زمین زراعی، ۴۵۵ هزار هکتار عرصه ملی و ۳۳۰ هزار هکتار مرتع و جنگل های طبیعی است.

گزارش از محمود افشاری
انتهای پیام/ الف