ضریب خوداتکایی دانه‌های روغنی به ۸۴ درصد رسید

مجری طرح دانه‌های روغنی، گفت:برای نخستین بار میزان وابستگی واردات دانه‌های روغنی به ۸۴ درصد رسید.

به گزارش تیم رصد سمنا؛ علیرضا مهاجر مجری طرح دانه‌های روغنی ، با اشاره به آخرین برآورد تولید دانه‌های روغنی، اظهار کرد: در سال زراعی آینده پیش‌بینی می‌شود که مجموع تولید دانه‌های روغنی به ۶۰۰ هزار تن برسد، که از این مقدار ۳۵۰ هزار تن از این میزان کلزا و مابقی گلرنگ، آفتابگردان و سویا است.

وی با اشاره به اینکه برای نخستین بار میزان وابستگی واردات دانه‌های روغنی به ۸۴ درصد رسیده است، افزود: میزان تولید کلزا در سال زراعی ۹۵-۹۶ نسبت به سال ۹۴، ۷ برابر و حدود ۶۰ درصد رشد داشته است.

به گفته مهاجر، افزایش ۱۰ تا ۱۱ درصدی خوداتکایی دانه‌های روغنی، صرفه جویی ۴۰۰ میلیون دلار ارز را به همراه خواهد داشت.

مجری طرح دانه‌های روغنی با اشاره به آخرین وضعیت سطح زیر کشت دانه‌های روغنی، بیان کرد: با توجه به آنکه کشت دانه‌های روغنی در حال انجام است، هم اکنون نمی‌توان برآورد دقیقی از میزان سطح زیر کشت محصول داشت.

وی با بیان اینکه کشت کلزا به پایان رسیده است، افزود: امسال بیش از ۲۲۰ هزار هکتار کلزا در کشور کشت شده که در سه سال آینده ضریب خوداتکایی دانه‌های روغنی از ۳۰ درصد فراتر خواهد رفت.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این سوال که انتقاداتی نسبت به افزایش واردات تخمه آفتابگردان به بهانه دانه روغنی وارد است، تصریح کرد: اگر چه افزایش واردات تخمه آفتابگردان به سبب کیفیت بالای این محصول خوب است، اما متأسفانه به سبب سود بالای واردات روغن خام، میزان واردات این محصول چندان چشمگیر نیست.

 

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

Go to TOP