- سمیرم خبر - http://semiromkhabar.ir -

ماشین‌های غول‌پیکر و عجیبی که تنها برای یکبار استفاده ساخته شدند +تصاویر

به گزارش تیم رصد سمنا؛ امروز در دنیای یکبار مصرفی زندگی می کنیم حتی برخی از ماشین های غول پیکر جهان نیز در ابتدا تنها برای یک بار استفاده ساخته شده بودند؛ بدین ترتیب زمان دور انداختن این ماشین های غول پیکر از همان روز طراحی مشخص شده بود. در ادامه این مطلب با تعدادی از ماشین های غول پیکر و عجیب و غریب آشنا خواهید شد.

 

۱- ماشین غول پیکر تصادف ذرات هادرون

ماشین های غول پیکر و عجیبی که تنها برای یکبار استفاده ساخته شده اند +تصاویر

دستگاه غول پیکر تصادف ذرات هادورون که نزدیک به ۱۰۰ متر در عمق زمین و در یک مرکز تحقیقاتی هسته ای در ژنو، سوییس قرار دارد، با استفاده از یک حلقه به طول ۴۳ کیلومتر تشکیل شده از آهنرباهای بسیار رسانا، پروتون ها یا یون ها را با سرعت نور به حرکت در می آورد.

 

۲- جستجوگر هیوز گولمار

ماشین های غول پیکر و عجیبی که تنها برای یکبار استفاده ساخته شده اند +تصاویر

این جستجوگر غول پیکر و ۱۸۰متری در دهه ۱۹۷۰ ساخته شده و هدفش نیز برآورده کردن هدف هاوارد هیوز برای استخراج رشته های منیزیم از کف اقیانوس ها عنوان شد. البته واقعیت با این ماجرا متفاوت بود؛ سازمان سیا در در نظر داشت یک کشتی غول پیکر را برای کشف زیردریایی هسته ای غرق شده کا-۱۲۹ اتحاد جماهیر شوروی و بدست آوردن اطلاعاتی در مورد آن بسازد که در اقیانوس آرام غرق شده بود. هر چند دستگاه بالا کشنده در نهایت در عمق۲۷۴۳متری اقیانوس گیر کرده و ماموریتش تمام شد.

 

۳- ماشین غول پیکر برتا

ماشین های غول پیکر و عجیبی که تنها برای یکبار استفاده ساخته شده اند +تصاویر

زمانی که قرار بود یک تونل ۲٫۷ کیلومتری زیر شهر سیاتل ساخته شود، مدیران این پروژه به این نتیجه رسیدند که باید از غول پیکرترین ماشین تونل زنی استفاده کنند. این ماشین بزرگ که در ژاپن ساخته شد به طور ویژه با خاک منطقه سیاتل طراحی شده و با ۱۷٫۵ متر قطر نزدیک به ۸۰۰۰ تن وزن و طول نزدیک به ۱۰۰متر بزرگترین ماشین تونل زنی جهان لقب گرفت.

 

۴- ماشین های غول پیکر کشنده سازمان ناسا

ماشین های غول پیکر و عجیبی که تنها برای یکبار استفاده ساخته شده اند +تصاویر

ماشین ها غول پیکر کشنده ناسا بیش از ۵۰سال سابقه فعالیت داشته و نمونه هایی از ماشین های غول پیکری هستند که تنها با یک هدف خاص طراحی شده اند. دو ماشین کشنده بزرگ در دهه ۱۹۶۰ توسط شرکت ماریون شاول در اوهایو ساخته شد و هر کدام بیش از ۲۷۲۱ تن وزن دارند. این ماشین ها در ابتدا برای انتقال شاتل های پروژه آپولو به طول ۷ کیلومتر از مرکز فضای کندی در فلوریدا تا مرکز سکوی پرتاب مخصوص طراحی شده بودند.

 

 

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران