سقوط هواپیما در سمیرم و چند نکته؛

مدیریتی که خود نیازمند مدیریت است/ محرومیت ها در بحران ها رخ می نماید

در طول مدت امداد رسانی که صدها نفر از مردم از استان های همجوار وارد بخش پادنای شهرستان سمیرم شدند، کمبود امکانات کاملا مشهود بود. حتی منطقه از امکانات اولیه درمانی نیز محروم بود

سمیرم خبر- شهره باقری/ خارج از مباحث نظری مربوط به علم مدیریت که آن را به دو نوع ذاتی و اکتسابی تقسیم می کنند، تردیدی وجود ندارد که بخش اکتسابی آن امری ارادی است که بر اثر تعامل مدیر با رفتارهای سازمانی و کنش و واکنش سازمانی به دست می آید به ویژه وقتی صحبت از مدیریت بحران میشود بیشتر به اهمیت ویژگی های فوق الذکر پی خواهیم برد دارا بودن این خصوصیات و کاربرد آن در عمل باعث اعمال مدیریت فعال می شود و مدیران ما را از کسب تجربه از راه آزمایش و خطا برحذر می دارد. به خصوص در مدیریت بحران که موضوع آزمایش و خطا هیچ جایگاهی ندارد اما با کمال تاسف در مدیریت بحران کشور و استان گویی روند مدیریتی همچنان در گرو آزمایش و خطاست آنچه در سانحه هوایی کوه دنا رخ داد گوشه ای از نحوه مدیریت بر مبنای آزمایش و خطا را رونمایی کرد.
کسانی که اخبار این سانحه غم انگیز را دنبال می کردند و یا از نزدیک شاهد امداد رسانی بودند از ضعف اطلاعات جغرافیایی و طبیعی مدیران کشوری و استانی حیرت زده بودند این ضعف اطلاعاتی در تلفظ صحیح اسامی بخشها و روستاها و آثار طبیعی و جغرافیایی منطقه تا تقسیمات کشوری و فواصل جغرافیایی را در بر می گرفت و همین موضوع باعث می شد که بعضا برای فهم مخاطب در رسانه های نوشتاری از نام بردن اسامی منطقه در کنار نام اصفهان استفاده ش
این درحالی است که سمیرم بلندترین شهر استان از نظر موقعیت جغرافیایی و در زمره سه شهر دارای ارتفاع بالا در کشور از سطح دریاست شهری با قدمت چند هزار ساله با آثار باستانی و طبیعت بکر و زیبا همراه با آبشارها و چشمه سارهای زیبا، که سالیانه مقصد هزاران گردشگر داخلی و خارجی است.
سرزمینی با مردمانی خونگرم و داری فرهنگ های مختلف بومی و عشایری است که هر کدام از این موارد می تواند بهانه رفت و آمد و توجه مسولان کشوری و استانی به منطقه باشد و موجب شناخت کامل جای جای آن شود تا در چنین حوادثی ارتفاعات دنا به بلندی های بیده تعبیر نگردد، مانند آنچه در گزارش مسولان بلند پایه کشوری در رسانه ملی عنوان شد و یا وقتی سخن از بازگشایی جاده پادنا به سی سخت به میان می آید.
برخی مسولین عدم توجیه اقتصادی را بهانه اجرایی نکردن آن عنوان نکنند در صورتیکه بیش از چهار دهه است که مردم پادنا و سی سخت، خواستار احداث جاده از طریق گردنه بیژن هستند ولی تا کنون به طور کامل اجرایی نشده است.
این ضعف اطلاعاتی باعث می شود تا در کوران حوادث این چنینی اطلاعات مسئولان دستمایه طنز رسانه ها و مردم محلی شود. برداشت دیگری که از این نحو اطلاعات مسئولان می شود عدم توجه کافی به این منطقه در سالیان گذشته است هر چند نباید از خدمات نظام اسلامی به مردم این شهرستان غافل بود ولی اطلاق لفظ محرومیت بر آن پس از گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، هم توجیه پذیر نیست.
در طول مدت امداد رسانی که صدها نفر از مردم از استان های همجوار وارد بخش پادنای شهرستان سمیرم شدند، کمبود امکانات کاملا مشهود بود. حتی منطقه از امکانات اولیه درمانی نیز محروم بود چه رسد به وجود پزشک متخصص شاید پژواک ناله مردمی که برای یک زایمان ساده باید کیلومترها راه طی کنند تا به بیمارستان برسند و یا فریادهای بیمارانی که در شرایط سخت جوی باید خود را به مراکز درمانی سایر شهرها برسانند اکنون به گوش مسئولان برسد.
در مدیریت فعال و غیر منفعل، گوشهای شنوا از گیرایی مدیریتی برخوردارند. امیدواریم این آخرین اتفاق باشد و باعث شود که مدیران و مسئولان به مدیریت خلاق روی آورند. در مدیریت خلاق همه اطلاعات مورد نیاز جمع آوری و در دسترس مدیر قرار می گیرد. موانع شناسایی می شود و راهکارهای برون رفت سازمان از مشکلات ارایه می شود در این راهکار مدیر منفعل نیست و نیازی ندارد که در روز حادثه دفترچه یادداشت خود را مطالعه کند تا بر اساس اطلاعات لحظه ای و بعضاً نادرست تصمیمات غلط اتخاذ کند.
البته بر کسی پوشیده نیست که در علم مدیریت، امروز حضور فکری مدیر در محدوده تحت امر بر حضور فیزیکی او اولویت دارد، مشروط بر آنکه از پیشرفته ترین روش های مدیریتی در کسب اطلاعات و آگاهی از بخش های مختلف سازمان استفاده کند.
آیا با فراموش شدن این واقعه تاثر انگیز محرومیت مردم منطقه و نیازهای این مردم نیز به فراموشی سپرده خواهد شد؟ روی سخن با مدیران مسئولان نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دست اندرکاران کشوری و استانی و محلی است که البته باید منتظر ماند و دید.

انتهای پیام/ الف

Go to TOP