حضور کوهنوردان حرفه ای در حوادثی از این دست کارگشاست/ شیارها و قله های دنا سخت و بد گذرند

رییس هیأت کوهنوردی شهرستان سمیرم گفت: برای انجام بهتر عملیات جستجو بهترین راه حضور گروه هایی از کوهنوردان حرفه ای به همراه بومیان محلی است که در این مواقع بسیار کارگشاست.

سعید قاسمی روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار سمیرم خبر، مستقر در روستای بیده دناکوه، با انتقاد از برخی تصمیم گیری ها و مدیریت های غیرتجربی، اظهار کرد: برای انجام بهتر عملیات جستجوی هواپیما، باید طرح ویژه کلاسیک کوهنوری در منطقه دنا و زاگرس اجرا شود.
به گفته این فعال کوهنورد، روز گذشته از ساعات اولیه بامداد کوهنوردان سمیرم در دو مرحله ارتفاع سه هزار و ۲۰۰ و سه هزار و ۷۰۰ متری دنا صعود کردند.
وی مسیر صعود و گشت در کوه دنا را شعا سمت چپ دنا و زاگرس تا قله پازن پیر و همچنین صعود از منطقه لای سرخ تا شعاع ۵۰۰ متری در برفی به ارتفاع حدود ۶۰ تا یک متر عنوان کرد.
وی با بیان اینکه کوهنوردان با تمام امکانات به این محل ها رفتند اما به علت وزش شدید باد و کولاک برف مجبور به بازگشت شدند افزود: این کوهنوردان در روستای کهنگان دناکوه مستقر شده اند و مجددا کار خود را از بامداد امروز آغاز کرده اند.
قاسمی با این پیشنهاد که باید کل منطقه دنا در دو بخش شمالی و جنوبی را با ۲۰ گروه حرفه ای جستجو کرد ادامه داد: پنج گروه در ضلع جنوبی(دنا از سمت یاسوج)و ۱۵ گروه نیز در ضلع شمالی(دنا از سمت اصفهان) در یک تقسیم کار منطقه ای باید همه این محدوده را از دامنه تا قله های متعدد صعود کنند و برف بکوبند نه اینکه ۹۵درصد نیروها و امکانات تنها در روسای دنگزلو مستقر و گاهی هم سرگردان باشند.
رییس هیأت کوهنوردی سمیرم که خود بارها در تابستان و زمستان به قله های مختلف دنا صعود داشته است افزود: این گروه های کوهنوردی باید شامل یک نفر بی سیم چی، دو نفر بلد محلی، دو نفر امدادگر تخصصی و شش کوهنورد حرفه ای و با تجربه باشند.
قاسمی با بیان اینکه زاگرس و دنا مناطقی دره ای، سرد و یخچالی، سخت، مرتفع، سنگی و حتی دریاچه هایی به وسعت دو یا چند زمین چمن فوتبال در دل خود دارد ابراز امیدواری کرد: خلبان با تجربه هواپیما دست کم توانسته باشد در یکی از همین دریاچه های آبی و برفی فرود آمده باشد تا امکان جستجو نیز بهتر شود.
وی بار دیگر نقدی بر عملکرد برخی مدیران حاضر در بخش دناکوه و پادنا داشت و گفت: حضور نیروهای متخصص با امکانات مناسب در یکی دو محل خوب است اما بشرطی که با از مشاوره محلی ها و افراد با تجربه صعود کرده به قله دنا استفاده کنند تا سریعتر به نتیجه برسند.
یکی دیگر از اعضای فعال هیئت کوهنوردی سمیرم که خود روزنامه نگار و فعال رسانه ای است و بیش از ۶۰ بار به دنا و زاگرس صعود کرده است به خبرنگار ایرنا گفت: تقسیم کار استانی برای جستجوی بهتر در انجام کاری با این وسعت و سختی بالا نیاز فوری در این زمان محدود است.
مهراب صابری با بیان اینکه گشت زنی و جستجو به این شکل با بی نظمی های همراه است و ممکن است تلفات دیگری هم به همراه داشته باشد افزود: تقسیم کار استانی برای ارتباط بهتر محدوده های جستجو در کوه و همچنین ارتباط گیری راحت تر نیروهای هر استان با مسئول همان استان بهترین روش در این مواقع است.
وی با تاکید بر اینکه کوه گردی از دره لای سرخ دنا تا گردنه بیژن بسیار سخت و بدگذر است ادامه داد: با وجود اینکه فصل زمستان زمان سختی برای صعود و رفتن به قلل زاگرس است اما کوهنوردان حرفه ای در این زمان بهترین گزینه برای کمک رسانی در این موعد بحرانی و سخت هستند که باید آن ها را به کمک گرفت.
صابری تاکید کرد: صعود به قله های برفی در این شرایط کار هر کسی نیست و فقط از پس حرفه ای های این کار بر می آید.
وزش باد شدید در منطقه پادنای بزرگ ادامه دارد و هوا در ارتفاعات و قله های مرتفع دنا همچون قلات بزی، قاش مستان و پازن پیر مه آلود و ابرناک است.
رشته کوه دنا حدود ۲۰ قله دارد که بلندترین قلهٔ آن، قله ب‍یژن ۳ (قاش‌مستان)، چهار هزار و ۴۰۹ متر ارتفاع دارد و در ۳۵ کیلومتری شمال غربی یاسوج و حدود ۲۰۰ کیلومتری جنوب سمیرم اصفهان قرار دارد.
هواپیمای تهران – یاسوج ساعت هشت صبح دیروز یکشنبه از تهران به مقصد یاسوج پرواز کرد که دقایقی پس از پرواز از صفحه رادار حذف شد.

انتهای پیام/ الف

Go to TOP