دستمزد هنرمند سمیرمی در جیب برند اصفهانی/ وقتی مرغ همسایه غاز است

هنرمندان شهرستان سمیرم چند سالی است در رشته مینا کاری دستی از خود نشان داده اند که متاسفانه حمایت های کافی را ندیده اند.

به گزارش خبرنگار سمیرم خبر از شهرستان سمیرم، میناکاری یا میناسازی هنری با سابقه‌ای پنج هزار بوده که در گروه صنایع دستی قرار دارد.

امروزه با توجه به هزینه های بالای این رشته در گروه صنایع دستی این هنر بیشتر بر روی مس انجام می‌شود، این رشته بسیار جذاب و چشم گیر با وجود هزینه های بالایی که به دنبال دارد علاقه مندان فراوانی را به خود جذب و به سرعت جای خود را در میان هنردوستان سمیرمی پیدا کرده است.

در همین رابطه به سراغ دو نفر از هنرمندان و اساتید این رشته رفتیم تا کمی پای درد و دل های آن های بنشینیم.

زهرا پیرمرادیان و سمیه شجاعی از سال های آموزش خود در کلاس های مینا کاری گفتند که چند سالی را برای آموختن این رشته تلاش کرده و پس از آن با توجه به نیاز شهرستان و برای ایجاد شغل، این هنر سود آور را با بازگشایی کارگاه برای آموزش و تولید مینای سمیرم گام های نخست را برداشتند.

زهرا پیرمرادیان یکی از هنرمندان و کار آفرینان سمیرمی گفت: فعالیت حرفه ای من به عنوان مربی از ۸ سال قبل با آموزش در شهر اصفهان شروع شد و پس از چهار سال فعالیت در این شهر با مشاهده نیاز شهرستان و پتانسیل بانوان سمیرمی بر آن شدم تا در سمیرم فعالیت خود را آغاز کنم.

پیرمرادیان در همین رابطه خاطر نشان کرد: از ۱۵ هنرجوی رشته مینا کاری تعداد ۱۰ هنرجوی فعال در حال حاظر در کارگاه ما مشغول به فعالیت بوده و بقیه هنرجوها در حال آموزش هستند.

وی با اشاره به فعالیت ۴ نفر در راستای فعالیت های این کارگاه گفت: با احتساب اشتغال های غیر مستقیم این مجموعه در کل ۱۹ نفر را مشغول به کار کرده ایم.

مسئول کارگاه میناکاری لاجورد در سمیرم  مشکلات مالی و اقتصادی را از مهمترین موضوعات و مسائل مورد نیاز خود برای گسترش کارگاه و تقویت این رشته در شهر سمیرم دانست و گفت: با بهبود و گسترش کارگاه می توان به صورت صد درصدی اشتغال زایی این رشته را افزایش داد و تعداد بیشتری را مشغول به کار کرد.

پیرمرادیان مرغوبیت و قیمت بسیار مناسب محصولات تولید شده را از جمله دلایل بالا بودن تعداد سفارش های این کارگاه برشمرد و گفت: برخی اوقات تعداد سفارشات بسیار بالا بوده تا جایی که از پذیرش سفارشات جدید خودداری می کنیم.

وی در این رابطه معضل کمبود فضا و نیروی کار را دخیل دانست و تصریح کرد: در حال حاضر از تعداد ۴۰۰ ظرفی که به ما سفارش داده می شود تنها ۱۰۰ ظرف سفارش قبول می کنیم که درصورت حمایت مالی این تعداد مسلما افزایش می یابد.

این کارآفرین سمیرمی با اشاره به عدم وجود لوازم و ظروف مورد نیازمیناکاری در سمیرم گفت: به علت مسی بودن ظروف مینا کاری و رنگ و قلمو های طبیعی مخصوص این هنر قیمت مواد اولیه بسیار بالا بوده که با توجه به عدم وجود آن در شهرستان این قیمت ها به مراتب بالاتر می رود.

زهرا پیرمرادیان با اشاره به نیاز جدی به حمایت مسئولان برای ثبت برند مستقل خود و ورود به بازار رقابت این هنر گفت: ما در حال حاظر به علت عدم وجود برند مستقل محصولات خود را پس از تولید به اصفهان فرستاده و در آنجا با برند سازی به قیمتی به مراتب بالا تر به بازار عرضه می شود.

وی نبود سرمایه و مشکلات مالی را بزرگترین مشکل مسیر خود برای برند سازی دانست و گفت: اگر حمایت ها از هنرمندانی همچون من می شد و سفارشات شهرستان را به هنرمندان شهرستانی می دادند ما می توانستیم برندی برای خود داشته باشیم و از ارسال هنر هنرمندان به سایر شهرستان های اطراف ممانعت می کردیم.

نکته جالب این است که این هنرمند سمیرمی میگوید: حتی در خود شهرستان دیده ایم افرادی کالا های تولید شده توسط ما و نیرو های بومی را به همان قیمت برند خریداری کرده اند و این در حالی است که بسیاری از افراد از تولید این محصول در شهرستان اطلاع دارند.

وی از مسئولان شهرستان نیز درخواستی صادقانه داشت و گفت: اکر مسئولان ما از هنرجوهای شهرستان استفاده می کردند و جای خرید محصولات خارج از شهرستانی از داخل شهرستان خرید می کردند بازار عرضه ما به داخل شهرستان نفوذ و به رشد و پایداری این رشته می انجامید.

پیرمرادیان از جمله برنامه های خود برای تقویت این رشته در سطح شهرستان گفت: در چهار سال گذشته متاسفانه حمایت های مورد نیاز و خوبی از ما صورت نگرفت و ما به عنوان یک شغل مطرح نبودیم، اما در سال جاری خوشبختانه حمایت هایی را از اداره میراث فرهنگی شهرستان احساس کردیم که نقطه امیدی برای این رشته است.

سمیه شجاعی یکی دیگر از اساتید با سابقه در این رشته با اشاره به سابقه ۱۵ ساله خود در این رشته، گفت: ۵ سالی است که با بازگشایی کارگاه در شهرستان تعدادی از بانوان علاقه مند به مینا و مینا کاری را آموزش داده و در حال حاضر موفق به ثبت برند خود با عنوان مینای کهن شده ایم.

این هنرمند و کارآفرین خوش ذوق شهرستان با اشاره به استعداد بالای کارآموزان خود در این رشته افزود: تعداد کارآموزان این رشته با توجه به خانه دار بودن متغیر بوده و میانگین کار آموزان حاضر در این دوره ۱۲ نفر است.

شجاعی با اشاره به هزینه های بالای تامین مواد اولیه برای این رشته گفت: با توجه به سختی تامین مواد اولیه برای این رشته نیاز جدی به حمایت مسئولان مربوطه را داریم.

این هنرمند کار آفرین سمیرمی با اشاره به این که اصفهان اولین بازار هدف آن ها  هست گفت:  با توجه به کیفیت خوب و قیمت قابل رقابت مینا های تولیدی در سمیرم توانسته ایم محصولات خود را به بازار های استان معرفی کنیم.

شجاعی در همین رابطه خاطر نشان کرد: دومین بازار هدف ما برای فروش و به نمایش گذاشتن میناکاری سمیرم بازار های استان تهران است که برای عید نوروز به دنبال آن هستیم.

گزارش: سید محمد مهدی قائم مقامی

Go to TOP