جلسه آموزشی سرطانهای کولورکتال و سرویکس در سمیرم برگزار شد

جلسه آموزشی سرطانهای کولورکتال، برست و سرویکس در روستای مورک سمیرم برگزار شد.

به گزارش سمیرم خبر، پزشک مرکز بهداشت روستای مورک سمیرم روز دوشنبه در رابطه با شیوع سرطان در ایران و استان اصفهان آماری ارائه کرد و گفت: سرطان کولورکتال، سرطانی است که روده بزرگ( کولون) یا رکتوم را درگیر می کند.

دکتر قدمی افزود: سرطان کولورکتال می تواند جدی باشد، ولی راههای بسیاری برای درمان وجود دارد.

وی سپس در خصوص تغذیه صحیح و ارتباط تغذیه و سرطانها، چگونگی پیشگیری از سرطانها با اصلاح عادت های غذایی و اصول خودمراقبتی در سرطان کولورکتال توضیحاتی داد و افزود: راههای موجود برای غربالگری و تشخیص زودهنگام این سرطان در سطح خانه های بهداشت آموزش داده شده و از گروه های سنی واجد شرایط شرکت در غربالگری برای مراجعه و انجام تستها و معاینات دعوت به عمل آمده است.

به گفته وی، غربالگری سرطان کولورکتال با استفاده از تست فیت و نحوه انجام آن توسط آقای خواجه بهورز مرکز روستای مورک سمیرم، آموزش داده شده است.

بر این اساس، در پایان جلسه به پرسشهای مراجعه کنندگان توسط خانم دکتر قدمی پاسخ داده شد و خانم شجاعی کاردان مرکز پمفلت های آموزشی را بین مراجعه کنندگان تقسیم کردند.

سرطان کولورکتال از همان ابتدا باعث علامت نمی شود. علائمی که ممکن است بعدها ایجاد شود عبارتند از: درد شکمی، تغییرات مدفوع ( تعداد دفعات دفع، قوام مدفوع حجم آن)، خون در مدفوع، احساس خستگی و ضعف

روستای مورک از توابع بخش پادنای سمیرم در جنوب این شهرستان واقع شده است.

انتهای پیام/ الف

Go to TOP