نماینده سمیرم در خانه ملت:

۲۰۰ هزار تُن سیب در سردخانه های سمیرم باقی مانده است/ کاهش صادرات به کشورهای حوزه خلیج فارس

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی، گفت: افزون بر ۲۰۰هزارتن سیب در انبارها و سردخانه های این شهرستان و استان اصفهان باقی مانده و انبار شده است و مشتری هم ندارد.

به گزارش سمیرم خبر، اصغر سلیمی روز سه شنبه، در گفتگو با خبرنگاران، با اشاره به کشاورزی بودن منطقه سمیرم و وابسته بودن مردم این خطه به اقتصاد کشاورزی و باغداری، افزود: باقی ماندن این حجم زیاد از محصول سیب درختی مردم این منطقه در انبارها هیچ توجیهی ندارد و تنها به ضرر کشاورزانی است که از این راه امرار معاش و گذران زندگی می کنند.

وی با بیان اینکه دولت نباید اجازه دهد اقتصاد صادراتی روند نزولی داشته باشد، خاطر نشان کرد: افزایش تعرفه واردات سیب توسط کشورهای خارجی مانع جان گرفتن اقتصاد صادراتی سیب این شهرستان شد.

عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور، با بیان اینکه اگر فکر اساسی برای ۲۰۰ هزارتن سیب صادراتی سمیرم در انبارها نشود در انتها مجبوریم خواهیم شد، سیب صادراتی سمیرم را که با زحمات شبانه روزی و سرمایه کشاورزان تولید شده است را نابود کنیم، تصریح کرد: کاهش نرخ تولید و ایجاد مشوق‌های صادراتی راهکاری برای نماندن سیب صادراتی سمیرم بر روی دست کشاورزان تلقی می‌شود.

وی مرغوبیت سیب سمیرم را در منطقه و کشورمان بی نظیر خطاب کرد و گفت: مصرف سیب در کشور ما به حدی نیست که بتوان تولید سیب سمیرم را بر اساس بازار داخلی ساماندهی کرد.

سلیمی، پیشنهاد کرد: در گام نخست کشورهای که خواهان سیب صادراتی سمیرم هستند را شناسایی کرد تا به نوعی جوابگویی بازارهای از دست رفته صادراتی سیب در منطقه باشیم.

وی خاطر نشان کرد: صادرات سیب به حوزه کشورهای خلیج فارس با توجه به اختلافاتی که از لحاظ سیاسی با عربستانی ها داشتیم کاهش پیدا کرده است و از همین رو دولت با ید با رایزنی وارد عمل شود و اجازه ندهد اقتصاد صادراتی در این عرصه روند نزولی داشته باشد.

به گفته عضو کمیسیون شوراها، سال گذشته شاهد صادرات ۴۵هزار تنی سیب درختی این شهرستان بودیم، اما امسال این میزان حدود ۱۵هزار تن بود .

نماینده مردم سمیرم در خانه ملت، ادامه داد: تولید محصول سیب گلاب سال گذشته سمیرم به علت سرمازدگی ۱۰هزارتن بود، اما امسال با ۲۰هزار تن افزایش به ۳۰هزار تن رسید.

سلیمی، در مورد فروش و قیمت سیب در سال جاری و مقایسه با سال گذشته هم گفت: قیمت امسال تفاوت چندانی با سال گذشته نداشت و به نسبت میانگین همان قیمت هر کیلوگرم یکهزار تومان بود.

نماینده مجلس دهم، شهرستان سمیرم با ۲۲هزار هکتار زمین کشاورزی از قطب‌های کشاورزی استان اصفهان است که خشکسالی‌های چند سال اخیر خسارت جبران ناپذیری به اراضی و باغ‌های سیب آن وارد کرده است.

وی همچنین از مسئولان خواست، در موضوع انتقال آب به کرمان به علت ادامه خشکی و بی بارشی تجدید نظر و این طرح را برای همیشه منتفی اعلام کنند.

انتهای پیام/ الف

 

  1. عباسی گفت:

    سمیرم خودش خوشکسالی شده برا چی ته مونده آبش رو می خواهید انتقال بدید.

Go to TOP