رییس جمعیت هلال احمر سمیرم خبر داد؛

امدادگران خانواده‌ سی سختی گرفتار در گردنه برفی بیژن را نجات دادند

رییس جمعیت هلال احمر سمیرم، از نجات یک خانواده گرفتار در کولاک و برف شدید، در گردنه سخت گذر و کوهستانی بیژن، در بخش دنا کوه سمیرم خبر داد.

به گزارش سمیرم خبر، سید نورمحمد موسوی، در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر، افزود: این خانواده سه نفری عصر روز گذشته قصد داشتند از شهرستان سی سخت یاسوج و از مسیر گردنه بیژن به روستای رهیز دنا کوه سمیرم بیایند که در برف و کولاک گرفتار شدند.
این مسئول خاطر نشان کرد: هشت نفر از امدادگران پایگاه امداد و نجات کوهستان بخش دنا کوه، در قالب دو تیم امدادی با دو دستگاه ماشین کمک دار در یک عملیات پنج ساعته توانستند پدر، مادر و فرزند خردسال این خانواده را از مرگ حتمی نجات دهند.

وی از مردم و هموطنان خواست در فصل زمستان ضمن رعایت همه جوانب سفر و ایمنی از وضعیت هوای سایر نقاط و جاده ها اطلاع کسب کنند تا دچار مشکلاتی از این دست نشوند.
گردنه بیژن در فاصله ۱۵۰کیلومتری جنوب سمیرم راه ارتباطی بخش دنا کوه سمیرم به استان کهکیلویه و بویر احمد با ارتفاع بالای دو هزار متر در ارتفاعات رشته کوه زاگرس در دامنه دنا واقع شده و بسیار سخت گذر است.

بارندگی در شبانه روز گذشته دمای هوا را تا منفی چهار درجه سانتی گراد سرد کرد و صبح امروز دمای هوا به دمای یک درجه زیر صفر رسید.
طبق اعلام سایت هواشناسی استان اصفهان، دو میلیمتر بارش در سمیرم گزارش شده که این میزان در شمال شهر و روستاهای بخش وردشت و همچنین جاده منتعی به شهرضا تا پنج سانتیمتر نیزرسیده است.
هم اکنون نیز هوا ابری و وزرش باد ملایم است.
سال گذشته از ابتدای مهرماه، ۱۴۶ میلیمتر بارش را در سمیرم شاهد بودیم، اما از ابتدای سال زراعی جدید تا کنون این میزان بارش با وجود برف اخیر تنها به ۳۴ میلیمتر رسیده است که کاهش ۸۰درصدی را نشان می دهد.

راه و شهرسازی هر سال در فصل زمستان این گردنه را به دلیل کوهستانی و برفگیر بودن، مسدود اعلام می کند.

شهرستان سی سخت از توابع استان کهکیلویه و بویراحمد و هم مرز با استان اصفهان است.

۷۱۴۷/ الف

Go to TOP