نماینده سمیرم در مجلس؛

به معاون رییس جمهور گفتم مردم سمیرم و اصفهان مخالف انتقال آب به کرمان هستند

نماینده مردم سمیرم در مجلس دهم، با اشاره به نشست اخیر خود با رییس سازمان محیط زیست و معاون رییس جمهور، گفت: به کلانتری گفتم مردم سمیرم و استان اصفهان مخالف جدی انتقال آب به کرمان و رفسنجان هستند.

به گزارش سمیرم خبر، اصغر سلیمی در گفتگو با خبرنگاران، با اشاره به جلسه اخیر خود با معاون رییس جمهور که تعدادی از فعالان زیست محیطی شهرستان سمیرم نیز در آن حضور داشته اند، اظهار کرد: کمبود آب و موضوع انتقال آب از ونک سمیرم به استان کرمان، مهمترین دغدغه و موضوعی بود که در این جلسه کاری مطرح شد.
وی با بیان اینکه طبق ابلاغیه معاون وزیر نیرو در بند ششم انتقال آب برای ۲۵ سال و حتی بیشتر از حوزه اصفهان به کرمان برنامه ریزی شده و دستور خورده است افزود: شرکت عمران رفسنجان هزینه های اجرای این طرح ۷۰۰ کیلومتری را طبق این ابلاغیه عهده دار است.
نماینده سمیرم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آقای کلانتری توجیهاتی مبنی بر انتقال قطعی آب به کرمان داشتند که ما به دلایل زیست محیطی، منطقه ای و همچنین کاهش شدید منابع آبی در سمیرم و اصفهان از آن قانع نشدیم.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، افزایش قدرت اجرایی انجمن های محیط زیستی و تامین اعتبارات ترویجی برای فرهنگ سازی و تغییر فرهنگ اشتباه گردشگری در برخی مناطق را از از دیگر موارد عنوان شده در این نشست عنوان کرد.
سلیمی با بیان اینکه جلوگیری از احداث جاده های بی رویه در مناطق بکر و دارای گونه های گیاهی نادر و با ارزش دغدغه طبیعت دوستان این خطه است افزود: با توجه به اینکه عشایر در این منطقه حضور دارند و متاسفانه مراتع زیادی را از بین برده اند لازم است طرح های جایگزین دامداری برای تشویق دامداران به کنار گذاشتن دامداری بیشتر دنبال و طراحی شود.


به گفته وی، نظارت بیشتر اداره محیط زیست بر آبیاری باغات کشاورزی به علت اینکه برخی باغداران از آب فاضلاب برای آبیاری درختان خود استفاده می کنند، مورد درخواست ما از رییس محیط زیست کشور بود.
نماینده سمیرم در مجلس شورای اسلامی، افزود: با توجه به اینکه بخشی از ذخیره گاه بین المللی زیستکره دنا و بخش زیادی از مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع زاگرس میانی در این شهرستان قرار دارد اما حفاظت این منطقه در دست اداره محیط زیست یاسوج است که باعث سردرگمی ادارات و مردم شده است.
وی تاکید کرد: از همین رو، نیاز است حفاظت این منطقه از استان همجوار گرفته شده و به استان اصفهان واگذار شود تا مشکلات مدیریتی دوگانه و رفت و آمدهای کاری مردم این منطقه، به حداقل ممکن برسد.
احداث یک ایستگاه تحقیقاتی اکولوژیکی برای تهیه بانک ژنی از تنوع زیست محیطی موجود، تجهیز اداره محیط زیست سمیرم به وسایل اطفاء حریق با توجه به کوهستانی بودن منطقه، شناسایی انواع گیاهان در حال انقراض و برنامه ریزی برای حفاظت از گونه های در حال انقراض و متوقف کردن فعالیت های معادنی که به محیط زیست لطمه وارد می کنند از دیگر مسائل و خواسته های عنوان شده در این جلسه بوده است.

انتهای پیام/ الف

 

Go to TOP