کارشناس باغبانی جهاد کشاورزی سمیرم:

صادرات سیب سمیرم به ۱۵هزار تن کاهش یافت

کارشناس مسئول باغبانی و زراعت جهاد کشاورزی سمیرم، از کاهش صادرات سیب درختی سمیرم به خارج از کشور به میزان ۱۵هزار تن، خبر داد.

به گزارش سمیرم خبر، کیارش سامی، با اشاره به ادامه روند خشکسالی و تنش های شدید آبی در این خطه، افزود: امسال صادرات سیب درختی به سایر کشورها و کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز کاهش زیادی داشت که بخشی از آن ناشی از روابط تیره اقتصادی ما با رژیم سعودی است.
به گفته این کارشناس کشاورزی، سال ۹۵ شاهد صادرات ۴۵هزار تنی سیب درختی این شهرستان بودیم اما امسال این میزان حدود ۱۵هزار تن بود که نشان ازکاهش زیاد صادرات این محصول مرغوب دارد.
وی درباره ارزیابی کارشناسی از وضعیت خشکسالی و تنش آبی به باغ های این شهرستان نیز تصریح کرد: بدترین و بحرانی ترین وضعیت همچنان مربوط به شرق سمیرم و منطقه حنا بود.
وی همچنین با بیان اینکه، ۱۹۰هزار تن سیب از این میزان محصول تولید و برداشت شده از نوع رد و گلدن و ۳۰هزار تن دیگر از نوع گلاب بهاره و پاییزه بوده است.
به گفته کارشناس مسئول جهاد کشاورزی، تولید محصول سیب گلاب سال گذشته سمیرم به علت سرمازدگی ۱۰هزارتن بود اما امسال با ۲۰هزار تن افزایش به ۳۰هزار تن رسید.
وی درباره مشکلات و مسائل دیگر مرتبط با تولید و برداشت سیب درختی در این شهرستان، اظهار کرد: امسال سرمازدگی نداشتیم اما مشکل تلقیح به علت وزرش بادهای شدید و ابرناکی هوا، بوِیژه برای ارقام سیب رد(قرمز) ایجاد شد که کاهش تولید و افت کیفیت این نوع سیب را در پی داشت.
سامی در مورد فروش و قیمت سیب در سال جاری و مقایسه با سال گذشته هم گفت: قیمت امسال تفاوت چندانی با سال گذشته نداشت و به نسبت میانگین سالانه، همان قیمت هر کیلو یکهزار تومان بود.
این کارشناس با بیان اینکه امسال شاهد تنش های شدید آبی و شدیدتری در بخش وردشت و مزارع و باغ های این خطه بودیم، افزود: دو بخش پادنا و دناکوه در جنوب سمیرم به لحاظ وضعیت آبی وضع بهتری داشتند.
سالانه بطور متوسط حدود ۳۰۰ هزار تن انواع سیب درختی بسیار مرغوب در این شهرستان تولید ودر بازارهای داخلی و خارجی عرضه می شود.

انتهای پیام/ الف

Go to TOP